Šikovný startup prichádza s nápadom, ako chovať včely v interiéri
- BEEcosystem má byť novodobým riešením, ako udržať včelárstvo stále aktívne
- Drevené úle v tvare plastov od GreenTowers and InteriorEcosystems je možné nainštalovať do obývačky aj na fasádu domu
- S predajom tohto jedinečného produktu sa má začať už tento rok a uvádzacia cena je 599 dolárov
- BEEcosystem má byť novodobým riešením, ako udržať včelárstvo stále aktívne
- Drevené úle v tvare plastov od GreenTowers and InteriorEcosystems je možné nainštalovať do obývačky aj na fasádu domu
- S predajom tohto jedinečného produktu sa má začať už tento rok a uvádzacia cena je 599 dolárov
GreenTowers and InteriorEcosystems stoja za zaujímavou myšlienkou záchrany včelárstva vo svete. Po tom, ako predstavili jedinečné spájanie prírody s interiérovým dizajnom v podobe akvárií inštalovaných v stoloch či v stenách, dnes prichádzajú s interiérovým včelím úľom, ktorý má pomôcť nášmu ekosystému udržať si svoju súčasnú formu. Hovorí sa predsa (teda sám veľký Albert Einstein raz povedal), že po uhynutí poslednej včely má ľudstvo pred sebou posledných 5 rokov života.
Michael Zaengle, jeden z mozgov projektu BEEcosystem hovorí, že v súčasných mestách je mimoriadne ťažké chovať včely a mať ich zároveň pod kontrolou, hoci mnohé organizácie na ne využívajú strechy budov, kde sú včelstvá v bezpečí. S novinkou, ktorá je vhodná aj do interiéru, je však chov mimoriadne jednoduchý. Základné parametre produktu hovoria o plochých, z dreva vyrobených „policiach“ v podobe šesťuholníkov, ktorých predná strana je presklená a priehľadná.
Všetky steny sú opatrené bezpečnostnými uzávermi aj vzduchovými prieduchmi, pričom množstvo prvkov je magnetických, aby manipulácia s nimi bola čo najjednoduchšia. A ako možné mať úle v interiéri?
Startup prišiel s jednoduchým riešením v podobe hrubej plastovej trubice, ktorá vedie priamo z úľa až von. Je to riešenie, ktoré je bezpečné, no povedzme si pravdu, nie veľmi dizajnérsky pôsobivým prvkom, ktorý by si túžil mať vo svojej obývačke. Preto autori projektu odporúčajú úle umiestniť čo najbližšie k oknu tak, aby aj trubica, ktorá umožňuje včelám vyletieť von, bola čo najkratšia. Z hľadiska čistoty je tu potom už len malá zásuvka, ktorú stačí vyčistiť a súčasťou balenia by mal byť aj nočný kryt, akýsi psychologický prostriedok, aby aj napriek umelému svetlu v interiéri mali včely pocit, že je noc.
V súčasnosti v e-shope BEEcosystému nájdeš špeciálne interiérové úle s cenovkou 599 dolárov za kus, pričom vďaka magnetickým prvkom ich môžeš k sebe pospájať hneď niekoľko. K dispozícii za 150 dolárov je aj starter kit pre začiatočníkov, ktorý sa skladá z dymáku (ktorý slúži na upokojenie včiel pri manipulácii s nimi), metličky na včely, ochranného včelárskeho klobúka a ďalších drobností.
Startup na svoj projekt vyzbieral základné financie na beta produkt z Kickstarteru (6 493 dolárov) a Indiegogo (4 690 dolárov). Potrebnú čiastku 20 000 dolárov síce nedosiahol, no už s novou včelárskou sezónou svoje BEEcosystémy začína predávať.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy