Silné firmy, organizácie a osobnosti, ktoré pomáhajú mladým slovenským nápadom
- To, že Bratislave sa po novom v zahraničí hovorí Danube Valley a slovenské startupy má predsa len čakať žiarivá budúcnosť už vieme. Ktoré zo slovenských firiem a osobností sa ale zaslúžili o rozvoj a rozhodli sa pomáhať mladým nápadom?
- To, že Bratislave sa po novom v zahraničí hovorí Danube Valley a slovenské startupy má predsa len čakať žiarivá budúcnosť už vieme. Ktoré zo slovenských firiem a osobností sa ale zaslúžili o rozvoj a rozhodli sa pomáhať mladým nápadom?
Juraj Vaculík a projekt Aeromobil
Projekt, ktorý spomedzi slovenských nápadov v zahraničí nepochybne spomínajú najviac. Lietajúce auto už má za sebou roky vývoja a testov a stále presviedča viac a viac ľudí o tom, že tento sci-fi sen z 80-tych rokov môže byť realitou. Svoju zásluhu na tom pritom nepochybne nesie viacero ľudí. Hlavne je to ale Štefan Klein, ktorý s myšlienkou Aeoromobilu prišiel a tiež Juraj Vaculík, ktorý sa ho rozhodol podporiť.
foto: archív startitup
Juraj Vaculík, ktorý dosiahol medzinárodný úspech so svojou reklamnou agentúrou, práve hľadal nové výzvy, keď mu na dvere zaklopal Štefan Klein. Do projektu Aeromobil, ktorému vtedy nikto neveril sa následne rozhodol vstúpiť ako investor, čo vo firme vytvorilo ideálnu rovnováhu. “Štefan, ktorého si veľmi vážim, je uznávaný pedagóg na VŠVÚ, skvelý dizajnér, ale nie je podnikateľ a biznismen. Práve preto sa veľmi dopĺňame a fungujeme spolu.”
StartupAwardsSK
Každoročný highlight startupovej sezóny na Slovensku počas svojej existencie už pomohol viacerým šikovným nápadom. Organizátori tejto udalosti si za ciel dávajú upozornenie na najlepšie spomedzi slovenských tech nápadov. Takýmto spôsobom nabádajú k podpore ich inovácií a zároveň upozorňujú zahraničný svet na slovenské startupové prostredie.
foto: startupawards.sk
Súčasťou eventu sú každoročne spíkri z celého sveta a na pódiu StartupAwards sa tak už vystriedali osobnosti z firiem ako Waze, Everlane, Techstarts. V povedomí verejnosti táto udalosť stúpla ešte viac potom, ako na nej výstúpil prezident A.Kiska. Pre startupy, ktoré sa StartupAwards zúčastnia prichádza každoročne možnosť vycestovať a učiť sa v zahraničných startupových inkubátoroch, rovnako ako aj osloviť zahraničných investorov.
HOPIN a aplikácia Rukie
HOPIN nepochybne stále sám patrí medzi mladé slovenské spoločnosti. Vzhľadom k jeho chúťkam k expanzii do okolitých krajín si dovolím povedať, že stále nedosiahol svoje maximu, no už teraz pomáha druhým. Za zmienku stojí jeho pretrvávajúca spolupráca s šikovnou slovenskou aplikáciou Rukie.
Rukie je aplikácia, ktorá ti umožňuje prostredníctvom pár klikov objednať niektorú zo spektra služieb a remesiel. Ak teda potrebuješ opraviť umývačku riadu či napríklad elektriku v dome, dokážeš si cez mobil objednať majstra. Momentálne v aplikácii nájdeš 19 remesiel a 11 rôznych služieb.
foto: hopin.sk
HOPIN sa rozhodol pomôcť tomuto šikovnému nápadu rozšíriť bázu používateľov a tak po objednaní TAXI cez HOPIN dostaneš ponuku na stiahnutie Rukie. Pokiaľ juj prijmeš, budeš odmenený darčekom v podobe voľných taxi jázd či reklamných predmetov. No a samozrejme, čo je dôležitejšie, podporíš tak aj ďalší sľubný slovenský nápad!
Agentúra HYPE
Niektoré marketingové agentúry sa stále na startupy pozerajú ako na nevýhodného biznis partnera. To však nie je prípad agentúry HYPE, ktorá už od svojho vzniku úzko spolupracuje s viacerými slovenskými startupmi a svojou prácou im pomáha rásť. To je aj prípad projektu Youstice, ktorý sa dostal medzi finalistov vyššie spomínaného StartupAwards.
foto: hype.sk
“Máme silný tím namiešaný z ľudí, ktorí majú mnohoročné skúsenosti z agentúrneho života, ako aj šikovných ľudí zo startupovým backgroundom. Dovolím si preto tvrdiť, že startupom rozumieme. Vieme, čo potrebujú a ako rozmýšľajú, takže im dokážeme plnohodnotne pomôcť,” uviedol v rozhovore Marek Didák, spoluzakladateľ Hype.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Hopin.