Silvestrovskej opice sa zbavíš bez problémov, stačí ti pár trikov. Vedci radia, ako na to
- Najlepším liekom na opicu je nepiť alkohol
- Ak sa už človek rozhodne piť a nechce mať opicu, mal by dodržiavať tieto rady, opierajúce sa o vedu
- Najlepším liekom na opicu je nepiť alkohol
- Ak sa už človek rozhodne piť a nechce mať opicu, mal by dodržiavať tieto rady, opierajúce sa o vedu
Silvester je dňom bujarých osláv po celom svete, mnohí to ale preženú a skončia s pekelnou opicou. Existuje množstvo rád, ako „vyliečiť“ opicu – od takzvaného „vyrovnávacieho“ pohárika na druhý deň až po poháre vody pred spaním.
Problémom je, že existuje len málo dôkazov, že tieto rady naozaj fungujú. Vedci preto na základe rôznych poznatkov vypracovali odporúčania, ako opicu „liečiť“ alebo, lepšie povedané, ako jej predchádzať.
Vinníkom je pravdepodobne acetaldehyd
Najskôr si však povedzme, čo opica je. Neblahý stav je výsledkom niekoľkých procesov, uvádza vedecký kanál na YouTube Reactions. Keď sa alkohol rozkladá v pečeni, vedie to k vysokým hladinám toxínu nazývaného acetaldehyd, ktorý spôsobuje únavu a pocit vyčerpanosti. Je tiež známym karcinogénom. Aby sa človek začal cítiť lepšie, musí sa acetaldehyd ďalej rozložiť na acetát a potom na oxid uhličitý a vodu.
Washington Post uvádza, že vedecké výskumy naznačujú, že práve acetaldehyd môže zaviniť neblahý stav po požití alkoholu. Niektoré skupiny ľudí ho znášajú lepšie, iné horšie. Napríklad ľudom ázijského pôvodu stačí len malé množstvo a majú závažnú opicu. Záleží tiež na množstve alkoholu, aké človek požije.
Alkohol tiež potláča vazopresín, hormón, ktorý spôsobuje, že obličky zadržiavajú tekutiny. To môže viesť k zvýšenému močeniu a dehydratácii, čo spôsobuje bolesť hlavy, smäd a únavu.
V neposlednom rade môže alkohol dráždiť sliznicu žalúdka, spôsobiť nevoľnosť a bolesť žalúdka a môže narušiť spánok, čo vedie k únave a podráždenosti.
Vedci sa zhodujú, že najlepším spôsobom, ako predchádzať opici, je vôbec nepiť alebo piť len mierne. No ak siahnete po poháriku, toto sú vedecké rady, ktoré majú zabrániť tomu, aby ste na druhý deň netrpeli.
Nepiť na prázdny žalúdok
Táto rada patrí k tým známejším, no zakladá sa na pravde. Alkohol ovplyvňuje sliznicu žalúdka, ktorá chráni črevá pred ich kyslým obsahom. Proteín spomaľuje vstrebávanie alkoholu, a preto sa nalačno človek opije rýchlejšie.
Vplyv prázdneho a plného žalúdka skúmali vedci v menšej štúdii uverejnenej v British Journal of Clinical Pharmacology. Vedci podávali skupine mužov alkoholické nápoje pričom použili viacero scenárov.
Muži pili na lačno, ale aj po zjedení jedla, ktoré malo 700 kcal. Vedci zistili, že tí, čo jedli pred pitím, mali nižšiu hladinu alkoholu v krvi ako tí, čo pili na lačno. Nezáleží pritom, o aké jedlo ide, či má vysoký obsah tukov, sacharidov alebo bielkovín, hlavné je, že ide o väčšie jedlo.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.