Šimečka: Ak by bol pri vláde Smer, tak by utečenci bývali u pána Bašternáka a všetko by strážil Bonul
- Hosťami relácie Na telo boli Marián Kéry, Jana Bittó Cigániková a Michal Šimečka
- Hosťami relácie Na telo boli Marián Kéry, Jana Bittó Cigániková a Michal Šimečka
Počas relácie Na telo Marián Kéry uviedol, že nesúhlasí s tým, že Slovensko vyhostilo 35 ruských diplomatov. „Pre mňa je to veľký problém, každá minca má dve strany. Na jednej strane obrázky, ako tajní agenti korumpujú slovenských občanov, ale princíp kolektívnej viny nemá miesto v 21. storočí. Na základe čoho? Len aby Peter Schutz z denníka Sme napísal, že to znie hrdo?“ tvrdí Kéry.
K vyhosteniu ruských diplomatov sa vyjadrila aj poslankyňa SaS Jana Bitó-Cigániková. Za prvý problém považuje to, že do 21. storočia vojna nepatrí. „Toto nemá dve strany mince, Putin je agresor a Rusi tu dlhodobo robia zlobu,“ dodáva na adresu Kéryho.
S vyhostením diplomatov súhlasí aj podpredseda Európskeho parlamentu a PS Michal Šimečka. Podľa Šimečku, by v čase vojny mal ostať na ambasáde len veľvyslanec a možno jeho šofér.
„Je to tvrdý krok, ale je správny a malo to prísť skôr. Ako opozičný politik musím v tomto vládu pochváliť. Bol to Vladimír Putin, kto začal vojnu a rozhodol sa skoncovať s diplomaciou a dialógom. Rusko vedie vojnu voči celej západnej civilizácii,“ vyjadril sa pre Markízu Šimečka.
Bittó Cigániková zdôraznila, že Putin je agresor a Rusi na Slovensku dlhodobo „robia ‚zlobu’ cez svojich ľudí“. Doteraz sme sa podľa nej snažili o diplomaciu. Súhlasí s potrebou obmedziť počty ruských diplomatov.
Dezinformácie ohrozujú demokraciu
Čo sa týka aktivít cudzích tajných služieb na Slovensku, Kéry sa pýta Šimečku, či sú tie ruské jediné. Podpredseda EP reagoval, že aktuálne ohrozuje bezpečnosť Európy Rusko, preto sa hovorí o ruských špiónoch.
„Putin začal vojnu. To nie je prázdne gesto,“ povedal a pripomenul, že ruský diplomat mal u nás verbovať občanov na spoluprácu. Politici reagovali aj na zmeny v zákone a vypnutie niektorých „dezinformačných webov“.
Bittó Cigániková by uvítala, keby sa v takýchto prípadoch mohli zverejniť všetky dôvody vypnutia. Dodala, že sa diskutuje o možnostiach úprav. Vo chvíli prijatia návrhu sa však podľa nej koalícia rozhodla správne.
Kéry sa pýta, či to nie je cynické, keďže sa takáto cenzúra zaradila do „lex Ukrajina“. Upozornil na riziko zneužitia. Podobné návrhy si podľa neho vyžadujú širokú diskusiu.
Pripomenul, že v období vojny silnie propaganda oboch strán konfliktu, rovnako silná je podľa neho tak z ruskej, ako aj ukrajinskej strany.
Šimečka podčiarkol, že pokiaľ systematicky dezinformácie ohrozujú demokraciu a dôveru v inštitúcie, musí sa demokracia brániť. V tejto fáze považuje za správne, že sa niektoré weby vypli nateraz na pol roka.
Ak by bol pri vláde Smer, tak by utečenci bývali u pána Bašternáka, tvrdí Šimečka
Témou rozhovoru bolo aj odvolanie Romana Mikulca. Tomáš Valášek zo strany PS hlasoval v parlamente za odvolanie Romana Mikulca, pretože zlyhal v utečeneckej kríze, uviedol v relácii Na telo podpredseda strany Michal Šimečka.
Ako ďalej Šimečka uviedol: „Ak by však bol pri vláde Smer, tak by utečenci bývali u pána Bašternáka a všetko by strážil Bonul.“
„To sú špekulácie,“ reagoval poslanec Smeru Marián Kéry.
„Nebola to živelná katastrofa, na ktorú sa nedalo pripraviť. To, že na Ukrajine hrozí agresia a dôsledkom budú tisíce ľudí, ktorí budú utekať na Slovensko, sa hovorilo od jesene,“ povedal Šimečka.
„Nehovorím, že má odísť z politiky alebo celý život chodiť po kanáloch. Ak vláda má pud sebazáchovy, tak nakoniec minister odíde alebo ho vláda odvolá,“ dodal ešte o Mikulcovi.
Poslankyňa SaS Bitó Cigániková na hlasovaní v parlamente nebola. Tvrdí však, že by sa aj tak zdržala.
„Akokoľvek by Mikulec konal, tak nejaká miera chaosu by nastala,“ hovorí si poslankyňa s tým, že jej prekáža, že minister nedal do poriadku sekciu krízového riadenia na ministerstve vnútra.
Podpredseda Európskeho parlamentu (EP) a hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka zároveň v dnešnej diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza potvrdil, že zvažuje kandidatúru do funkcie predsedu PS. Dodal, že na túto tému ešte v hnutí prebiehajú diskusie. Súčasnou líderkou hnutia je Irena Bihariová.
Na otázku, či by sa mala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bola kedysi členkou PS, vrátiť do straníckej politiky, odpovedal, že jej miesto je v Prezidentskom paláci, keďže je podľa jeho mienky vynikajúcou prezidentkou.
Zdroje: TV Markíza/Na telo, SITA, TASR