Šimečka o svojom odvolaní z postu podpredsedu parlamentu: „Je to osobná pomsta Roberta Fica“
- Šimečku v utorok odvolali z postu podpredsedu
- Za hlasovalo 76 poslancov
- Líder PS ironicky poznamenal, že teraz sa vyriešia všetky problémy Slovenska
- Šimečku v utorok odvolali z postu podpredsedu
- Za hlasovalo 76 poslancov
- Líder PS ironicky poznamenal, že teraz sa vyriešia všetky problémy Slovenska
Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku, Michala Šimečku v utorok poslanci NR SR odvolali. Hlasovalo 77 poslancov, jeden lístok bol neplatný. Za stranu Hlas sa zdržal Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš.
V čase výsledku sa samotný Šimečka nachádzal v prezidentskom paláci s Petrom Pellegrini. Zúčastnil sa totiž spoločného obeda opozičných lídrov spoločne s Milanom Majerským (KDH) a Branislavom Gröhlingom (SaS). Igora Matoviča hlava štátu na stretnutie nepozvala. S koaličnými lídrami obedoval minulý týždeň, dodáva Denník N.
Gratulácie
Ku svojmu odvolaniu sa líder PS vyjadril aj na sociálnej sieti. „Tak ma odvolali. Dnes sa všetky problémy Slovenska vyriešia,“ reagoval Šimečka. Ironicky poznamenal, že teraz zlacnejú potraviny, učiteľky a zdravotné sestry budú mať vyššie platy a naše deti prestanú utekať do zahraničia, do Košíc prídete po diaľnici a aj tá voda z pivníc sa vypumpuje sama.
„Po 4600 dňoch vlády Roberta Fica konečne prestaneme byť najhorší v predčasných úmrtiach, naši mladí nebudú mať druhé najmenej dostupné bývanie v Európe a milión ľudí na Slovensku prestane byť ohrozených chudobou. Gratulujem Robertovi Ficovi, síce mu to trvalo vyše 30 rokov poslancovania a premiérovania, ale konečne našiel svätý grál, ako vládnuť pre ľudí na Slovensku,“ doplnil.
Ficovi odkazuje, že síce môže odvolať podpredsedu parlamentu, ale nemôže odvolať lídra opozície. „Teším sa, ako vás porazím vo voľbách. Teraz mám na to o niekoľko hodín denne viac času,“ hovorí.
Zároveň zorganizoval tlačovú konferenciu, ktorú môžeš sledovať na tomto linku alebo v článku nižšie.
Ku jeho odvolaniu sa vyjadril aj premiér. „Národná rada mala milión dôvodov na to, aby takto rozhodla,“ povedal Fico. Kauza bude podľa neho pokračovať požiadavkou na NKÚ, aby preveril financie, ktoré išli rodinným príslušníkom Michala Šimečku.
Fico ako Mečiar
Tlačovú konferenciu Šimečka začal v spoločnosti lídrov KDH aj SaS. Na začiatku sa poďakoval Petrovi Pellegrinimu za pozvanie, ale uviedol, že ho mrzí, že neprišla aj koalícia.
Jeho odvolanie považuje za osobnú pomstu Roberta Fica. Nijako to podľa neho nerieši problémov Slovenska, keďže sme všetci v posledných dňoch riešili povodne a mnohí ľudia ešte dnes riešia následky záplav. Upozornil, že máme hroznú životnú úroveň a máme takmer najnižšie platy v EÚ. Za stratu pre Slovensko považuje aj odchod 300-tisíc mladých, čo je problém aj z finančného Slovenska.
Namiesto toho aby štvrtá vláda riešila tieto problémy, útočia na jeho rodinu, manželku a starého otca, hovorí Šimečka. Dodáva, že sa niečo takéto deje prvý raz v dejinách. To neurobil ani Mečiar, hovorí.
„Pokiaľ ide o valcovanie demokracie, dnes je Robert Fico ako Vladimír Mečiar,“ uviedol s tým, že jeho rodina bola šikanovaná práve bývalým premiérom. Svoje odvolanie považuje aj za politickú chybu koalície a dokonali len svoju osobnú pomstu a politikárčia. „Moje odvolanie je čisto osobná pomsta Roberta Fica,“ pokračuje Šimečka.
Reagoval aj na stretnutie v prezidentskom paláci. „Prezident má pravdu, keď hovoril, že vláda má riešiť skutočné problémy ľudí a nie osobné súboje. Zároveň ale nestačia slová, treba preto aj niečo urobiť, najmä ak ide o jeho bývalých koaličných partnerov a tam mám pocit, že zlyháva,“ povedal po stretnutí s Pellegrinim.
Dodal, že sa nebude mstiť a nebude ani zatrpknutý. Chce pracovať na tom, aby vymenil vládnu garnitúru, keďže teraz bude mať na to viac času. Hovorí, že bude budovať stranu PS a cestovať za ľuďmi po regiónoch. „Slovami klasika by som pánovi premiérovi odkázal, že nikam neodchádzam,“ uzavrel.
Kritika vlády aj prezidenta
Predseda KDH Milan Majerský uviedol, že je paradoxom, že sa stretli u prezidenta v čase, keď na Slovensku vyčíňajú povodne. Poďakoval pri tom všetkým záchranným zložkám. Pripomenul, že obed bol tiež v čase, kedy by mal prezident nastoliť mier a pokoj.
„Tu nejde o pána Michala Šimečku, tu ide o niečo úplne iné. Ide tu o pošliapanie demokracie, demokratických pravidiel, ktoré tu fungovali tridsaťštyri rokov, a preto sa nám to nepáči,“ poznamenal Majerský na margo odvolávania Šimečku. V mene KDH povedal, že politiku sa budú snažiť naďalej konštruktívne a na nikoho neútočiť. „Pomenujeme veci, ktoré sa nám nepáčia. Tak ako sme dnes pomenovali to, že bol odvolaný podpredseda národnej rady, kedy patril tento post najsilnejšej opozičnej strane,“ vyhlásil.
Kladie si otázku, prečo v krajine, kde sa má riešiť mier a pokoj, nesedela za okrúhlym stolom s opozíciou a prezidentom aj koalícia. Dodal, že takéhoto stretnutia sa radi kedykoľvek zúčastnia a naďalej zostávajú tvrdou, ale slušnou opozíciou. Na Šimečkove slová o pokračovaní protestov nereagoval priamo, o účasti sa má KDH dohodnúť interne.
Podporu Šimečkovi vyjadruje aj strana SaS. Rovnako ako Majerský, tak ani predseda SaS Branislav Gröhling nerozumie, prečo sa nestretli aj s koalíciou. To, prečo sa nestretlí lídri všetkých strán (teda opozičných aj koaličných) sa mal pýtať aj priamo prezidenta. Pellegrini mu mal odpovedať, že to bude do budúcna jeho „výraznou snahou“. Chcel by všetkých predstaviteľov dostať za jeden stôl a chcel by sa dohodnúť aj na spoločnom výstupe.
Podľa Gröhlinga je paradox, že práve dnes Fico informoval o zvýšení DPH. „Na mňa to pôsobí tak, že ľuďom dali hry, nech sa rozprávajú o odvolávaní pána Šimečku, ale druhou rukou im zoberú chlieb lebo zvýši DPH na jednotlivé komodity,“ myslí si.
Urobia podľa neho všetko preto, aby túto vládu vymenili, uzavrel.
Poslanci Hlasu nehlasovali
Ako uvádza TASR dvaja poslanci koaličnej strany Hlas-SD, Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš, sa rozhodli nezúčastniť hlasovania. Ich postoj vyvolal otázky o jednote v koalícii a prioritách politikov.
„U mňa tá hlavná polarizácia začala Matovičom, potom rôzne protesty, aj koalícia v minulosti mohla polarizovať. Vravím si, že už treba prestať a odvolanie Šimečku nepomôže zastaviť polarizáciu. Takže to bol dôvod, prečo ja som sa na poslednú chvíľu rozhodol neprevziať si hlasovací lístok,“ objasnil svoje rozhodnutie Radomír Šalitroš. Odmietol komentovať prípadnú kritiku zo strany vedenia Hlasu-SD alebo koaličných partnerov.
Samuel Migaľ zdôraznil, že jeho rozhodnutie nesúviselo s obhajobou Šimečku, ale skôr s presvedčením, že táto téma zbytočne rozdeľuje spoločnosť. Poukázal na existenciu dôležitejších problémov, ktoré si vyžadujú pozornosť, vrátane nedávneho atentátu na premiéra. Celú záležitosť vníma ako politickú hru s negatívnym dopadom na spoločnosť.
Napriek svojmu postoju k hlasovaniu obaja poslanci potvrdili, že zostávajú členmi poslaneckého klubu Hlasu-SD. Migaľ k tomu dodal: „Budeme hlasovať za každý dobrý zákon z dielne vládnej koalície, ale sme presvedčení o tom, že tieto zákony by mali prechádzať v takom prípade, že budú schválené na koaličnej rade.“
Poslanec Hlasu Roman Malatinec zas potvrdil, že si neprebral lístok k odvolávaniu Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu. Informoval o tom Denník SME.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Facebook/Michal Šimečka, Archív Startitup, Denník N, Youtube/Startitup, SME