Šimkovičová LGBTI+ mimovládkam už nechce dať „ani cent“. „Patrí do polovice 19. storočia,“ udrel politológ
- Ministerka kultúry Šimkovičová pobúrila svojimi vyjadreniami LGBTI+ komunitu
- Viaceré organizácie ju ostro skritizovali
- K téme sa vyjadril politológ
- Ministerka kultúry Šimkovičová pobúrila svojimi vyjadreniami LGBTI+ komunitu
- Viaceré organizácie ju ostro skritizovali
- K téme sa vyjadril politológ
Vyjadrenia ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej zbystrili pozornosť celého Slovenska. Šéfka rezortu totiž verejne ohlásila, že „LGBTI+ mimovládky už od ministerstva kultúry nedostanú ani cent“. Dôvodom má byť nepriaznivý stav verejných financií, ktoré sú podľa ministerky po predošlých vládach „v kolapse“.
Šimkovičová uviedla, že práve kvôli tomu sa na podpore LGBTI+ mimovládnych organizácií rozhodla šetriť. Ako príklad toho, čo je podľa nej nezmyselným utrácaním, použila ministerka plánovaný Drag workshop v Košiciach.
„Drag“ je podľa Cambridge dictionary forma umenia, ktorá spočíva v tom, že umelec sa prezlečie do oblečenia a doplnkov typických pre opačné pohlavie a takto odetý vystupuje. Zvyčajne je súčasťou vystúpenia štylizovaná a prehnaná interpretácia ženskosti alebo mužskosti, ktorá sa pohráva so stereotypnými rodovými témami.
Šéfka rezortu kultúry však pripravovaný workshop v Košiciach opísala ako „chlapcov v mejkape a ženskom oblečení, ktorí pred publikom predvádzajú se*ualizovanú šou“. „Divoko zmaľované dievčatá robia to isté,“ dodala ďalej.
Prostriedky vraj už neuvoľní
Šimkovičová ďalej uviedla, že by akciu napriek jej osobnému názoru nechala bez povšimnutia, pokiaľ by na jej organizáciu neputovali financie priamo zo štátneho rozpočtu.
„Na projekte sa zúčastňuje aj slovenská LGBTI mimovládka Saplinq, ktorá získala v minulom roku dotáciu z ministerstva kultúry desaťtisíc eur, z Fondu na podporu umenia najskôr 12-tisíc, potom osemtisíc a päťtisíc eur. Z ministerstva školstva – Národného inštitútu vzdelávania a mládeže dostali organizátori Drag workshopu dve finančné tranže – spolu vo výške 336-tisíc eur,“ opísala ministerka.
„Chcem dopredu verejnosti oznámiť, že na takýto druh školenia mládeže na se*ualizovanú šou LGBTI organizovanú mimovládkou už nebude rezort kultúry vynakladať peniaze daňových poplatníkov. Len aby sa dopredu vedelo,“ dodala.
Šimkovičová tiež uviedla, že ministerstvo kultúry má v pláne šetriť aj na iných podujatiach týkajúcich sa témy LGBTI+, ako sú napríklad Pride pochody či prednášky na školách. „Už viackrát som sa vyjadrila, že odmietam progresívnu normalizáciu a moja zásadná predstava o ďalšej činnosti rezortu je návrat k normálnosti,“ uzavrela.
Mimovládky sa ohradili
Netrvalo dlho, kým proti vyjadreniam ministerky vystúpili práve mimovládne organizácie, o ktorých rozprávala vo svojom vyjadrení. Jednou z nich je aj už spomenutá LGBTI+ organizácia Saplinq.
„Organizácia Saplinq sa rázne ohradzuje voči slovám ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá vo svojom včerajšom stanovisku zosmiešňovala a zľahčovala vzdelávacie a kultúrne aktivity Saplinq,“ vyjadrila sa organizácia v stanovisku. Uvádza tiež, že zamietanie podpory jednotlivým projektom vníma ako „pokus o cenzúru a zakázanú diskrimináciu“.
„Včerajšie vyjadrenie ministerky Šimkovičovej považujeme za absolútne poburujúce! Sme znechutení a znechutené, že predstaviteľka ústredného orgánu štátnej správy Slovenskej republiky verejne zaútočí na konkrétnu menšinu a konkrétnu mimovládnu organizáciu, s ktorou doteraz orgány štátnej správy nemali žiadny problém. To, že sa niečo pani ministerke nepáči, nemôže byť predsa jediným kritériom, čo bude štát podporovať a čo nie,“ konštatoval riaditeľ organizácie Saplinq Róbert Furiel.
Startitup sa so žiadosťou o vyjadrenie obrátil aj na Martina Macka, riaditeľa LGBTI+ iniciatívy Inakosť. „Je dôležité si uvedomiť, že podpora pre naše projekty v oblasti kultúry predstavuje len zanedbateľný zlomok z celkovej výšky prostriedkov, ktoré sa prerozdeľujú,“ vyjadril sa Macko.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Následne dodal, že obmedzenie príspevkov bude použité len ako zámienka na odstránenie nezávislosti fondov, ktoré v súčasnosti jednotlivé príspevky prerozdeľujú. „Je nemysliteľné, aby súčasné odborné komisie a nezávislé vedenia daných fondov prestali podporovať kultúru jednej skupiny obyvateľstva,“ uviedol šéf Inakosti.
„Na to, aby to dosiahli, musí ministerstvo kultúry vymeniť ľudí a odstrániť tieto nezávislé postupy,“ vysvetlil Macko ďalej. „Treba to však vnímať aj tak, že ide o také veľkohubé vyhlásenia, ktoré nemajú oporu v realite. Na to, aby niečo takéto realizovala, by musela zmeniť legislatívu. Čiže sme od realizácie ešte veľmi ďaleko,“ dodal Macko.
Patria do minulosti
K téme ministerkinho vyhlásenia sa pre nás vyjadril aj politológ a dekan katedry interkultúrnej komunikácie Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. „Pani Šimkovičová odmieta nejakú konkrétnu skupinu ľudí. Myslím si, že ide o otvorenú diskrimináciu a naša legislatíva diskrimináciu odmieta, respektíve dokonca aj zakazuje,“ uviedol odborník.
Štefančík ďalej uvádza, že by dávalo zmysel, ak by Šimkovičová odmietla konkrétny projekt na základe toho, že má medzery alebo nedostatky. „Ale ak pani Šimkovičová povie, že konkrétna menšina nedostane od ministerstva kultúry ani cent, tak to povie dopredu bez toho, aby posúdila kvalitu jednotlivých projektov. A to si myslím, že je diskriminačné,“ doplnil.
Podobné kroky sú však podľa neho typické pre stranu SNS, na kandidátke ktorej sa Šimkovičová dostala do parlamentu a následne na post ministerky. „Slovenská národná strana je známa tým, že je to radikálna strana, ktorá patrí niekde do polovice devätnásteho storočia, nie do súčasnej doby,“ udrel politológ.
Šéfke rezortu kultúry tiež odkazuje, že by mala pamätať na to, že Slovensko je súčasťou Európskej únie, a teda aj súčasťou jej vízie. „Takže pani Šimkovičová by sa mohla zamyslieť nad svojím správaním a pochopiť, že cesta do Ruska a smerom k autoritárskym štátom, nie je niečo, po čom by slovenská verejnosť túžila,“ vyjadril sa.
„Charakteristickým prvkom takýchto ľudí je, že majú silné reči. Ale potom, keď príde ku konkrétnemu zdôvodňovaniu a dokazovaniu, tak strkajú hlavu do piesku a tvária sa, že oni sú svätí a že vlastne nič vážne neurobili. Videli sme to pri Uhríkovi, videli sme to pri Kotlebovi a vyzerá to tak, že to bude takou typickou komunikačnou stratégiou aj pani ministerky kultúry,“ uzavrel Štefančík.
Zdroje: TASR, Startitup