Šimkovičová má problém: Pre SND sa ňou bude zaoberať prokuratúra. Ministerka posiela ostrú reakciu
- Martina Šimkovičová pôsobila ako štatutárka SND
- To jej ale podľa všetkého legislatíva neumožnila
- Generálna prokuratúra dostala podnet na prešetrenie
- Martina Šimkovičová pôsobila ako štatutárka SND
- To jej ale podľa všetkého legislatíva neumožnila
- Generálna prokuratúra dostala podnet na prešetrenie
Na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS) podáva Nadácia Zastavme korupciu podnet na Generálnu prokuratúru. Ako na sociálnej sieti informuje novinárka a členka Nadácie Xénia Makarová, šéfka rezortu riadila Slovenské národné divadlo (SND). Napriek tomu, že jej to zákon neumožňuje, po odvolaní jeho šéfa Mateja Drličku sama pôsobila ako štatutárka divadla.
Makarová podotýka, že pod rezort kultúry spadá 30 rôznych šéfov organizácií a Šimkovičová ich za rok vymenila už takmer tretinu. Generálna prokuratúra má podľa Nadácie preskúmať zákonnosť ministerkinho postupu.
Zastavme korupciu ďalej podotýka, že Šimkovičová je menej transparentná než jej predchodcovia. „Cez zmenu zákonov si dokonca posilnila možnosť odvolať ich skôr a bez uvedenia dôvodu,“ pripomína Makarová.
Ministerstvo sa pod jej vedením začalo angažovať vo Fonde na podporu umenia, posilnilo v ňom svoj vplyv a nakoniec to všetko viedlo k zabrzdeniu prerozdelenia peňazí. A meškajúce financie môžu znamenať existenčné problémy pre niektoré z dotknutých organizácií.
„Eurokomisárka Věra Jourová už písala ministerke, že Brusel, ktorý tiež prispieva eurofondmi na slovenskú kultúru, pozorne sleduje zmeny vo verejnoprávnej televízii. Jourová sa obáva zníženia nezávislosti televízie na úkor politik,“ dopĺňa Makarová.
Porušenie pravidiel
Nadácia nadobudla podozrenie na porušenie pravidiel zo strany Šimkovičovej, keď nahliadla do podrobností výmeny manažmentu v kultúrnych inštitúciách.
Tím Zastavme korupciu zistil, že ministerka kultúry vystupovala ako štatutárka pri platení miezd či pri zneplatnení výpovede pre šéfku baletu SND Niny Polákovej.
Samotné divadlo si následne dalo vypracovať právnu analýzu. Z nej sa zistilo, že takýto postup slovenská legislatíva neumožňuje, a teda by malo ísť o nelegálne konanie ministerky.
„Podľa informácií z písomnosti ministerstva kultúry sa za zastupujúceho štatutára označuje ministerka kultúry. SND však nemá vedomosť o existencii právneho predpisu, ktorý by jej zastupovanie tejto funkcie umožňoval,“ informovalo SND Nadáciu Zastavme korupciu. Pod správu sa pritom podpísala poverená šéfka divadla Zuzana Ťapáková.
Samotný rezort kultúry Nadácii odmietol odpovedať na súvisiace otázky.
„Nadácia sa tiež vo veci ‚dvojitej‘ funkcie pýtala na právny názor viacerých od seba nezávislých právnikov. Všetci uviedli, že nepoznajú právny predpis, podľa ktorého môže byť ministerka zároveň štatutárom divadla. Nadácia sa preto obráti na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala zákonnosť postupu ministerky,“ píše Makarová vo svojej správe.
Tvrdá reakcia ministerky
Ako sme ťa informovali už v tomto článku, na to, že sa Šimkovičová stala štatutárkou, upozornili v liste riaditelia zo SND. Uviedli, že v liste, ktorým „zneplatňuje“ odvolanie Niny Polákovej, sa dozvedeli, že za zastupujúceho štatutára sa označuje sama ministerka.
Pripomínajú, že činnosť Ministerstva kultúry SR a SND podlieha verejnoprávnym normám, ktoré vychádzajú zo základných ústavných princípov.
„Podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon, z čoho možno dôvodne odvodzovať, že v prípade, ak žiadny právny predpis nepriznáva ministerke kultúry SR kompetenciu vystupovať ako štatutárny zástupca SND, nemôže sama z vlastného rozhodnutia vykonávať úkony, ktoré priznáva generálnemu riaditeľovi SND Štatút SND,“ argumentovali.
Po medializácii listu sa vyjadrila aj samotná ministerka prostredníctvo videa, ktoré zverejnil rezort na sociálnej sieti. Stalo sa tak minulý mesiac, pár dní po kritike riaditeľov. Kritizovala aj vyjadrenia platformy Otvorená kultúra a tvrdila, že vyzerajú, ako keby ich písali na sekretariáte strany Progresívne Slovensko.
Opäť tvrdila, že Fond na podporu umenia SR je neobjektívny a sú tam zabetónovaní ľudia z PS, konkrétne menovala poslankyňu Zoru Jaurovú.
Reagovala aj na odvolaného riaditeľa SND: „Pán Drlička, vyprosujem si, aby ste nás vy a vaši kamaráti označovali ako homofóbov, neschopákov či klérofašistické štruktúry. Zobrali vám hračku, a tak kopete okolo seba.“ Tvrdí, že nejde o Mateja Drličku ani Alexandru Kusú, tento konflikt je podľa nej o niečom inom.
Pýta sa, kedy používala slovník neonacistu alebo fašistky a akých ľudí a kedy šikanovala. Rovnako obviňuje hercov, že mlčali za Matovičovej vlády, keď ministerka Natália Milanová „vymieňala stovky funkcionárov“.
K svojej pozícii štatutárky sa však nevyjadrila.
Šimkovičová to dotiahla aj do The Times
Jedno z najprestížnejších svetových médií si taktiež posvietilo na slovenskú ministerku kultúry a stojac po boku premiéra Fica sa objavila na jeho portáli. No rozhodne nejde o žiadny úspech.
Ako sme ťa informovali, ministerku kultúry opísal ako „členku malej pravicovej strany“. Píše, že má plné ruky práce s prepúšťaním „všeobecne uznávaných riaditeľov Národného divadla a Národnej galérie“.
Pripomína ministerkine reči o „falšovaní slovenskej kultúry cudzími alebo ‚liberálnymi‘ prvkami“.
„Šimkovičová, bývalá televízna moderátorka známa svojimi xenofóbnymi a homofóbnymi ohováraniami, ktoré sú v súlade s proruskými médiami, tiež požadovala policajné vyšetrovanie umelkyne, ktorá začiatkom tohto roka spustila petíciu za jej odvolanie,“ skonštatoval týždenník na adresu našej ministerky.
Jej praktiky používal ako príklad pri obvineniach súčasnej slovenskej vlády z prvkov pripomínajúcich totalitné taktiky. V súvislosti so Šimkovičovej pôsobením sa aj v súčasnosti naprieč Slovenskom zvolávajú ďalšie protesty.
Zdroje: Facebook/Xenia Makarova, Zastavme korupciu, Archív Startitup, Youtube/Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky