Šimkovičová „odmieta šikanu, zvažuje trestnoprávne kroky“. IĽP okamžite a tvrdo reaguje
- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová reagovala na trestné oznámenie
- Jej názor bol podľa nej legitímny
- Inštitút ľudských práv s ňou nesúhlasí
- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová reagovala na trestné oznámenie
- Jej názor bol podľa nej legitímny
- Inštitút ľudských práv s ňou nesúhlasí
Ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová odmieta ďalšiu bezdôvodnú šikanu voči jej osobe. Informoval o tom TASR s odvolaním sa na riaditeľku odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK) SR Petru Bačinskú.
Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) podala trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR na Martinu Šimkovičovú pre podozrenie, že sa svojimi výrokmi dopustila šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu. Informovali sme. Problematický má byť výrok: „Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože je tu pretlak LGBTI a zvláštne je, že pri ‚bielej rase‘“.
Tento výrok zaznel v rozhovore pre portál Topky.sk, ktorý sa uskutočnil 3. júla.
Právnik podľa ministerky zašiel ďaleko
Podľa vyjadrenia M. Šimkovičovej nie je problémom len samotné podanie trestného oznámenia. Uvádza, že ešte ďalej zašiel pri „analýze“ výroku právnik IĽP Daniel Grejták. Ten sa vyjadril, že je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o „bielej rase”, „…akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti“.
„Výroky pána Weisenbachera a Grejtáka sú absolútne scestné. Hraničia s porušovaním ľudských a občianskych práv ministerky kultúry. Jednak bezprecedentným spôsobom napádajú ústavné právo občianky Slovenskej republiky na slobodu prejavu a manipulujú verejnú mienku nekvalifikovanou právnou analýzou subjektívnej aj objektívnej stránky trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia,“ píše sa vo vyjadrení Ministerstva kultúry.
Podľa Šimkovičovej je neprípustné, aby bol ústavný činiteľ štvanou zverou, „ktorú sa mimovládne organizácie podporované rôznymi zahraničnými investormi snažia uloviť“. Údajne sa ju snažia uloviť len preto, lebo vyjadruje svoj slobodný a legitímny názor, ktorým nikoho neuráža ani neponižuje.
Vo vyjadrení sa taktiež píše, že ministerka Martina Šimkovičová žiadnym výrokom úmyselne ani z nedbanlivosti neporušila trestný zákon. „Je to človek so silným humánnym cítením a empatiou,“ znie vo vyjadrení. Šimkovičová preto zvažuje občianskoprávne aj trestnoprávne kroky voči neoprávneným zásahom do jej osobnej integrity.
„Ministerka je povinná strpieť kritiku verejnosti“
Inštitút ľudských práv podal na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na ministerku kultúry včera. Inštitút ľudských práv dnes (5. júla) informoval redakciu Startitup prostredníctvom tlačovej správy o tom, že odmieta dnešné stanovisko Ministerstva kultúry. IĽP odmieta akékoľvek obvinenia z toho, že by z ich strany došlo k porušovaniu ľudských práv Šimkovičovej. Rovnako odmietajú, že by došlo k zásahu do jej osobnej integrity. Napísal Peter Weisenbacher.
„Stanovisko vydané Ministerstvom kultúry je škandalóznou ukážkou hrubej nekompetentnosti jeho súčasného vedenia a dokazuje, že nerozumejú ani základom fungovania demokratickej spoločnosti a právneho štátu. V prvom rade sa vyhradzujeme voči argumentu, že naša kritika akýmkoľvek spôsobom zasahuje do slobody prejavu pani Šimkovičovej ako občianky, tak ako sa tento dojem snaží navodiť jej hovorkyňa,“ znie vyjadrenie Inštitútu ľudských práv.
IĽP sa vyjadrilo, že ministerku Šimkovičovú kritizujú v súvislosti s jej verejnou, politickou činnosťou, momentálne dokonca v pozícii členky vlády. „Ak takúto kritiku nevie zniesť, mala by odstúpiť. Občania a občianky SR majú právo kritizovať vládu SR a naša organizácia je občianske združenie. Sloboda prejavu nezahŕňa slobodu od kritiky. Zároveň nerozumieme tvrdeniu o ‚štvanej zveri‘, chce tým hádam ministerstvo povedať, že pre pani Šimkovičovú neplatí zákon rovnako ako pre ostatných a preto nemôže byť na ňu ani len podané trestné oznámenie?“ reagoval riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Zareagoval aj právnik
Rovnako na vyjadrenie zareagoval právnik organizácie Daniel Grejták. „Fascinuje ma, že pani Petra Bačinská, ktorá je známa ako online konšpirátorka, označila môj právny názor za nekvalifikovaný. Zároveň bohorovne tvrdí, že ministerka Šimkovičová zákon ani len nedbanlivosťou neporušila. Nemali by o porušení zákona v Slovenskej republike rozhodovať súdy? Lebo my sme hovorili o podozrení. Nuž, ale keď je zem plochá, možno sa dozvieme, že deti nosí bocian a rozsudky sa už vynášajú na Ministerstve kultúry,“ znie Grejtákovo vyjadrenie.
Grejták sa v tlačovej správe taktiež vyjadril, že nepoužili žiadne osobné útoky, ale vecne realizovali ich zákonné právo. Zástupcom IĽP preto nie je jasné, na čom zakladá tvrdenie, že ich aktivity boli „neoprávneným zásahom do osobnej integrity“.
„Vítam ambíciu riešiť túto vec občianskoprávne a trestnoprávne, ako avizuje pani hovorkyňa. Mimoriadne sa teším najmä na konanie pred ESĽP v Štrasburgu, kde bude pani Šimkovičová vysvetľovať, ako to myslela s tou ‚bielou rasou‘ nie rasisticky,“ uzavrel právnik Inštitútu ľudských práv.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, TS/Inštitút ľudských práv