Šimkovičová podáva trestné oznámenie na známeho spisovateľa
- Hvorecký napísal, že prírodu a kultúru zverili neofašistom
- Šimkovičová podáva trestné oznámenie
- Hvorecký napísal, že prírodu a kultúru zverili neofašistom
- Šimkovičová podáva trestné oznámenie
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) podala trestné oznámenie na spisovateľa Michala Hvoreckého pre podozrenie z prečinu ohovárania. Informáciu priniesol Denník N.
Hvorecký, ktorý je nielen uznávaným autorom, ale aj aktívnym občianskym aktivistom, sa dostal do hľadáčika ministerky kvôli svojmu komentáru publikovanému v spomínanom denníku. V texte kriticky hodnotil zloženie štvrtej Ficovej vlády, pričom dvoch jej členov – Šimkovičovú a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) – označil za neofašistov.
„Vo štvrtej vláde Roberta Fica sú prvýkrát v histórii Slovenskej republiky dvaja neofašisti. To predstavuje epochálny zlom,“ písal Hvorecký.
Spisovateľ stojí za petíciou požadujúcou Šimkovičovej odstúpenie z funkcie, ktorá už získala podporu viac ako 187-tisíc ľudí. Okrem toho sa angažoval aj ako moderátor jedného z protestov organizovaných platformou Otvorená kultúra.
Nárast vplyvu „neofašistov“ v politike
Spisovateľ v texte z októbra minulého roka kritizuje súčasnú politickú situáciu na Slovensku, konkrétne prítomnosť neofašistov vo vláde Roberta Fica (Smer-SD). Podľa autora ide o bezprecedentný jav v histórii Slovenskej republiky.
Poukazuje na postupný nárast vplyvu neofašistov v politike – od ich vstupu do parlamentu až po získanie ministerských kresiel. Kritizuje pritom ostatné politické strany za spoluprácu s nimi, čím ich de facto legitimizovali. Hvorecký v komentári vyjadruje obavy z možného vplyvu neofašistov na kultúrne inštitúcie a verejnoprávne médiá. Predpokladá, že môže dôjsť k obmedzovaniu slobodnej tvorby a šíreniu štátnej propagandy, podobne ako v Maďarsku a Poľsku.
Osobitne sa venoval Šimkovičovej, ktorej extrémistické názory považuje za hrozbu pre kultúrnu sféru. Rovnako kritizoval aj Tarabu, ktorého vníma ako nebezpečenstvo pre ochranu prírody a boj proti klimatickým zmenám. Celkovo text vyjadruje hlboké znepokojenie nad smerovaním krajiny a možnými negatívnymi dôsledkami pre demokraciu, kultúru a životné prostredie v nasledujúcich štyroch rokoch.
Zákon o mediálnych službách však hovorí: „Aktuálna publicistika je program tematicky spätý so spravodajstvom, ktorý obsahuje komentáre k správam a udalostiam, analýzy vývoja, politické stanoviská k udalostiam alebo názory politikov na jednotlivé témy.“
Zároveň je v zákone zakotvené, že názory a hodnotiace komentáre musia byť oddelené od informácií spravodajského charakteru, čo text na portáli Denníka N spĺňa. Hvorecký reagoval, že sa Šimkovičová týmto krokom snaží zastrašiť kritikov.
V texte podľa jeho slov tematizoval rozhodnutie Hlasu-SD a Smeru-SD prijať do trojkoalície aj SNS a predovšetkým jej nominantov. Ide o Tarabu a Šimkovičovú, ktorí boli podľa Hvoreckého na kandidátku pridaní „z krajne pravicovej a neofašistickej scény“.
Druhá najúspešnejšia petícia v histórii Slovenska
Ako sme ťa už informovali, spomínaná petícia s názvom „Na obranu kultúry“ organizovaná aj Hvoreckým, v ktorej signatári žiadajú okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej (nominantky SNS) z postu ministerky kultúry, je druhou najúspešnejšou v histórii Slovenska, pokiaľ ide o počet podpisov.
Dlho sa na prvom mieste v počte podpisov držala online Petícia Za klímu, za budúcnosť, ktorú podpísalo v roku 2020 niečo okolo viac ako 128-tisíc ľudí. Tú však prekonala prvá otvorená výzva na odstúpenie Šimkovičovej, ktorú podpísalo viac ako 189-tisíc ľudí, a je rekordná. Ďalšia výzva na odstúpenie Šimkovičovej, ktorú spustili umelci 6. 8., získala viac ako 184-tisíc podpisov.
„Ministerka Šimkovičová nikdy nechápala a dodnes nepochopila, že úlohou ministerstva nie je ničenie rezortu a šikanovanie ľudí z kultúrnej a umeleckej komunity, ale jeho zveľaďovanie a vytváranie priaznivej atmosféry a podmienok pre slobodnú a tvorivú kultúrnu prevádzku. Za takmer rok vo funkcii nedokázala ponúknuť nič iné ako deštrukciu zvereného rezortu,“ uvádza sa v petícii Za obranu kultúry.
Petíciu iniciovali výtvarník Martin Šútovec, herečka Zuzana Fialová, spisovateľ Michal Hvorecký a herec Richard Stanke. Argumentujú v nej tým, že ministerka bojuje nielen s kritikmi, ale aj s odborníkmi, ktorí robia svoju prácu. Podľa slov iniciátorov nedokázala za takmer rok vo funkcii ponúknuť nič iné ako deštrukciu zvereného rezortu.
Zdroje: Denník N, Denník N, Slov-lex, archív Startitup