Šimkovičová ukázala kontroverzné zmeny v RTVS: Žiadna „STaR“, volať sa bude úplne inak

  • Ministerstvo kultúry urobilo v pôvodnom návrhu zákona o RTVS niekoľko zásadných zmien
  • Návrh schválila Legislatívna rada vlády SR
Martina Šimkovičová a budova Slovenského rozhlasu.
Ilustračná foto TASR/František Iván, TASR/Dano Veselský
  • Ministerstvo kultúry urobilo v pôvodnom návrhu zákona o RTVS niekoľko zásadných zmien
  • Návrh schválila Legislatívna rada vlády SR

Návrh zákona ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS), ktorým sa ruší verejnoprávna RTVS a vznikne Slovenská televízia a rozhlas, schválila legislatívna rada vlády. Vláda sa ním má zaoberať v stredu na rokovaní. Informuje o tom Denník N s odvolaním sa na Telegram Lukáša Machalu z rezortu kultúry.

Pôvodný návrh zákona, ktorý má meniť verejnoprávny Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), je prerobený. RTVS sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas. Ministerstvo v návrhu ustúpilo napríklad od vzniku spornej programovej rady, vyhodilo možnosť odvolať riaditeľa inštitúcie bez udania dôvodu. Má však vzniknúť nový poradný orgán – etická komisia.

Namiesto STaR má vzniknúť STVR

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva Lukáš Machala informoval ešte v marci o tom, že nová televízia má mať skratku STaR. V súčasnosti sa ale v prerobenom návrhu uvádza skratka STVR.

„Súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje štátotvorný (slovenský) národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku ,slovenský‘, ,slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska (koho, čoho). V súčasnosti používané logo tejto inštitúcie navyše z názvu úplne anulovalo Slovensko nahradením písmena S (označujúceho Slovensko) dvojbodkou,“ argumentuje rezort kultúry v dôvodovej správe.

Nová komisia

Ministerstvo navrhuje zriadiť aj poradný orgán rady, a to etickú komisiu. Tá má dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť dodržiavanie týchto etických noriem.

„Zmeny v systéme fungovania verejnoprávneho vysielateľa vyplývajú z negatívnych skúseností získaných z doterajšieho vykonávania zákona o RTVS a skúseností z aplikácie rôznych modelov zahraničných verejnoprávnych vysielacích inštitúcií,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Komisia bude mať deväť členov, ktorých vymenuje predseda rady na základe predložených nominácií. Nominovať členov môžu cirkvi, záujmové skupiny, olympijský výbor, Matica slovenská, Slovenská akadémia vied, detské a mládežnícke organizácie, novinárska obec či organizácie zastrešujúce národnostné menšiny a osoby so zdravotným postihnutím.

Vyšší podiel reklamy 

Bývalá vláda schválila v roku 2023 zákon, ktorým zrušila povinnosť platiť takzvané koncesionárske poplatky od ľudí za rádio a televíziu. Od leta minulého roka je však už činnosť RTVS financovaná zo štátneho rozpočtu. Rozpočet na tento rok ale musela RTVS kompletne prerobiť, keď Ficova vláda v decembri štátny príspevok znížila. Namiesto 0,17 % hrubého domáceho produktu (HDP) dostalo verejnoprávne médium len 0,12 %. Pokiaľ ide o výpočet, tento rok prišla RTVS o takmer 55 miliónov eur.

Šimkovičová v TA3 uviedla, že by nebolo politicky dobré a korektné koncesionárske poplatky vrátiť. „Financie však treba nejako nájsť napríklad v reklame, aj na úkor súkromných televízií. Išli by sme z 0,5 percenta na päť percent,“ skonštatovala s tým, že zatiaľ ide iba o teoretickú rovinu.

Riaditeľa nebude voliť parlament

V súvislosti s návrhom zákona sa diskutuje o tom, že hlavnou ambíciou vlády je odvolať súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. Dokazujú to aj výroky premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na pondelkovej (22.4.) tlačovej konferencii po kontrolnom kontrolnom dni na ministerstve kultúry.

Fico podporil smerovanie rezortu kultúry a menovite spomínal aj riaditeľa RTVS Machaja či moderátorov Martu Jančkárovú a Mareka Makaru, ktorí podľa neho nie sú nenahraditeľní.

Pôvodný legislatívny návrh umožňoval odvolať riaditeľa verejnoprávnej televízie, a to bez udania dôvodu. V aktuálnom návrhu ministerstvo už tento návrh neudáva. Riaditeľa ale po novom už nemá voliť parlament, ale rada, a to na päť rokov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Denník N, Telegram Lukáš Machala, Rokovanie Legislatívnej rady vlády SR, TA3

Najnovšie videá

Trendové videá