Šimkovičovej pokus o trestné stíhanie spisovateľa zlyhal. Polícia dala za pravdu Hvoreckému

  • Trestné oznámenie Martiny Šimkovičovej na spisovateľa Michala Hvoreckého za komentár bolo odmietnuté
  • Prokuratúra potvrdila slobodu kritického názoru
hvoreckysimkov
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok, Dano Veselský
  • Trestné oznámenie Martiny Šimkovičovej na spisovateľa Michala Hvoreckého za komentár bolo odmietnuté
  • Prokuratúra potvrdila slobodu kritického názoru

Trestné oznámenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) na spisovateľa Michala Hvoreckého za ohováranie bolo zamietnuté. Prípad sa týkal komentára, ktorý Hvorecký publikoval v Denníku N v októbri 2023, len niekoľko dní po vzniku štvrtej Ficovej vlády.

„Aj v týchto dňoch sa ešte vyskytnú dobré správy! S radosťou oznamujem, že trestné oznámenie (žiaľ, ešte stále) ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej proti mojej osobe za článok v denníku N bolo vyšetrovateľom Polície SR odmietnuté!“ napísal Hvorecký na sociálnej sieti.

V texte autor ostro kritizoval zloženie kabinetu a dvoch jeho členov – ministerku Šimkovičovú a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu – otvorene označil za neofašistov. „Vo štvrtej vláde Roberta Fica sú prvýkrát v histórii Slovenskej republiky dvaja neofašisti. To predstavuje epochálny zlom,“ napísal Hvorecký.

Komentár ako predmet sporu

Ako sme ťa informovali v tomto článku, ministerka v reakcii podala trestné oznámenie pre možný prečin ohovárania. Podľa Trestného zákona v takýchto prípadoch hrozí trest odňatia slobody od 1 do 5 rokov. Vyšetrovaním sa zaoberala Polícia SR, ktorá trestné oznámenie odmietla. Šimkovičová proti rozhodnutiu podala sťažnosť, ktorú však prokuratúra definitívne zamietla.

Hvorecký v reakcii na sociálnej sieti napísal: „Aj v týchto dňoch sa ešte vyskytnú dobré správy! S radosťou oznamujem, že trestné oznámenie (bohužiaľ, ešte stále) ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej proti mojej osobe za článok v Denníku N bolo vyšetrovateľom Polície SR odmietnuté! Prokurátor vďaka priloženým podkladom zamietol aj jej sťažnosť.“

Hvorecký zdôraznil, že za právnu pomoc vďačí advokátovi Martinovi Krivákovi a verejne sa poďakoval všetkým, ktorí mu počas celého procesu vyjadrili podporu. Jeho status zarezonoval medzi umelcami, kultúrnymi pracovníkmi aj širšou verejnosťou.

Sloboda slova a petície za odstúpenie

Podporu Hvoreckému vyjadrili tisíce ľudí aj prostredníctvom petície Za obranu kultúry, ktorá žiada okamžité odvolanie Šimkovičovej z funkcie. Iniciatívu spustili Michal Hvorecký, karikaturista Martin Šútovec, herečka Zuzana Fialová a herec Richard Stanke. Petícia sa stala druhou najpodpisovanejšou v dejinách Slovenska.

V texte petície sa uvádza: „Ministerka Šimkovičová nikdy nechápala a dodnes nepochopila, že úlohou ministerstva nie je ničenie rezortu a šikanovanie ľudí z kultúrnej a umeleckej komunity, ale jeho zveľaďovanie a vytváranie priaznivej atmosféry a podmienok pre slobodnú a tvorivú kultúrnu prevádzku.“

Hvorecký okrem petície inicioval aj protesty platformy Otvorená kultúra, kde pôsobil ako moderátor. Kritizoval snahu ministerky zasahovať do fungovania kultúrnych inštitúcií a upozorňoval na hrozbu štátnej propagandy podobnej tej, akú možno pozorovať v Maďarsku či Poľsku.

Nezastrašia ma, odkázal Hvorecký

Spisovateľ sa od začiatku bránil s tým, že komentár bol hodnotiacim stanoviskom v rámci aktuálnej publicistiky, čo potvrdzuje aj zákon o mediálnych službách. Ten rozlišuje medzi spravodajstvom a komentárom a umožňuje zverejňovanie kritických názorov, pokiaľ sú jasne oddelené od faktov.

Hvorecký považoval trestné oznámenie za pokus o zastrašenie kritikov. „Nezastrašia ma, nezastrašia nás. Bojujeme ďalej,“ odkázal na sociálnej sieti po rozhodnutí prokuratúry.

O stanovisko sme požiadali aj rezort kultúry. Správu budeme aktualizovať.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: FB/michal.hvorecky, Denník N, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá