Šimkovičovej pravá ruka Machala odmieta, že má záujem byť novým šéfom RTVS. Aké ďalšie mená sú v hre?
- RTVS definitívne končí
- V kuloároch sa skloňuje, kto by mohol byť novým šéfom televízie
- RTVS definitívne končí
- V kuloároch sa skloňuje, kto by mohol byť novým šéfom televízie
RTVS, tak ako ju poznáme, končí. V stredu (24. 4.) vláda na výjazdovom rokovaní v Dolnej Krupej schválila návrh na zriadenie Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR). Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry, vyplýva to z návrhu zákona o STVR.
Premiér Fico (Smer-SD) v stredu tiež uviedol, že návrh prejde v parlamente riadnym legislatívnym procesom. „Nepôjde o skrátené konanie,“ vyhlásil. Líder Smeru predpokladá, že do 15 dní by parlament mohol návrh prerokovať v prvom čítaní, samotný zákon by Národná rada SR podľa jeho slov mala schvaľovať na júnovom rokovaní.
Logicky sa tak ponúka otázka, kto bude novým riaditeľom. Médiá nedávno obehli správy, že horúcim kandidátom na nového šéfa by mohol byť generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry Lukáš Machala. Ten nie je novým menom na našej politickej scéne.
V minulosti zastával napríklad funkciu generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a tiež bol považovaný za poradcu Andreja Danka v časoch, keď bol predsedom parlamentu.
Machala to odmieta
Tieto špekulácie však Machala na spoločnej tlačovej konferencii, kde pred pár dňami vystúpil po boku ministerky kultúry Šimkovičovej a premiéra Fica, odmietol.
„Ja sa na takúto funkciu určite nechystám. Budem naďalej na ministerstve kultúry pomáhať pani ministerke a kolegom. Budeme dôsledne dbať na to, aby nová slovenská televízia a rozhlas bola verejnoprávna, objektívna a profesionálna,“ vyhlásil Lukáš Machala.
Generálny tajomník na svojom Facebooku v minulosti šíril rôzne dezinformácie, napríklad o tom, že ilumináti pripravujú tretiu svetovú vojnu a svet môže zachrániť ruský prezident Vladimir Putin.
Ani v súčasnosti to na jeho facebookovom profile nevyzerá nejako výrazne odlišne. „V pokoji si naštudujte, kde všade má v Spojených štátoch amerických chápadlá mafia Georga a Alexa Sorosa. U nás momentálne financujú a organizujú ‚nezávislé‘ opozičné protesty progresívcov a hysterických ‚hercov‘, ‚Zastavme ich‘ a prezidentskú kampaň ‚nezávislého‘ Ivana Korčoka,“ zakonšpiroval si Machala vo februári tohto roku.
V hre môžu byť ďalšie mená
Aké ďalšie mená sa skloňujú v súvislosti s tým, kto by mohol byť novým šéfom STVR? Podľa SME by v hre o túto funkciu mohol byť Igor Slanina. Ten v minulosti pôsobil na vedúcej pozícii spoločnosti Media RTVS. Táto spoločnosť je dcérskou spoločnosťou Rozhlasu a televízie Slovenska a exkluzívnym predajcom vysielacieho priestoru vyhradeného pre mediálnu komerčnú komunikáciu na televíznych a rozhlasových programových službách RTVS.
V kuloároch sa taktiež hovorí o hercovi Marekovi Ťapákovi. Ten bol kedysi programovým riaditeľom RTVS. Známy herec, ktorého Slováci poznajú z filmov a seriálov, ako napríklad „Tanec medzi črepinami“ či „Horúca krv“, má už roky blízko k dezinfoscéne. Spolupracuje napríklad s dezinformačným webom InfoVojna, ale aj ďalšími médiami podobného typu.
Ťapák sa pred pár mesiacmi objavil aj na spoločnom tlačovom vyhlásení s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nominantka SNS) a premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), pričom herec na ministerstve zarecitoval báseň Milana Rúfusa. Ťapák má mať blízko aj k strane SNS. Podľa SME však národniari odmietajú, že by mal byť novým riaditeľom STVR.
Nový názov a hymna každý deň
Návrhom zákona o STVR sa mení samotný názov verejnoprávneho média, podľa predkladateľov „súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje slovenský národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku ‚slovenský‘, ‚slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska“.
STVR bude mať podľa zákona povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23:30 h do 00:30 h štátnu hymnu SR.
Orgánmi STVR budú rada a generálny riaditeľ. Rada bude mať, tak ako doteraz, deväť členov, mení sa však spôsob jej kreovania. Minister kultúry nominuje štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich zvolí Národná rada (NR) SR na základe návrhu Výboru NR SR pre kultúru a médiá, informuje TASR.
Medzi týmito piatimi členmi bude mať zastúpenie odborník v oblasti televízneho vysielania, rozhlasového vysielania, práva, ekonómie a po novom aj informačných technológií. Funkčné obdobie člena rady ostáva šesťročné.
Zdroje: Facebook/Lukáš Machala, Denník N, Youtube/SME, RTVS, TASR