Šimon navštívil lampiónový festival v Thajsku: „Bolo to ako vo filme, ale nebezpečnejšie, než som čakal“

  • Festival Yi Peng v Thajsku sa vypredáva pol roka dopredu
  • Je pravda, že si pri vypúšťaní lampióna máš niečo priať a prečo bol festival nebezpečný?
šimon snopek cestovanie
Archív/Šimon Snopek
  • Festival Yi Peng v Thajsku sa vypredáva pol roka dopredu
  • Je pravda, že si pri vypúšťaní lampióna máš niečo priať a prečo bol festival nebezpečný?

Šimon je 26-ročný šikovný cestovateľ, ktorý pochádza z Trenčína. Venuje sa marketingu a produkcii obsahu pre klientov – primárne pre hotely a cestovné agentúry. Poznať ho môžeš aj zo sociálnych sietí, kde svojim sledovateľom zdieľa svoje šialené cestovateľské zážitky.

Lampiónový festival

Šimon ti ukáže, čo sa v danej krajine oplatí vidieť, zažiť, ochutnať, ale aj triky, ako ušetriť peniaze a stres na cestách. Navštívil tiež unikátny lampiónový festival Yi Peng v Thajsku a o zážitok zo svojej cesty sa podelil aj s nami. 

  • Ako sa o festivale dozvedel?
  • Koľko financií potreboval?
  • Ktorý moment sa mu vryl do pamäti?
  • Čo ho na festivale prekvapilo?

Ako si sa o festivale Yi Peng dozvedel a čo ťa motivovalo navštíviť ho?

Motivovali ma videá na sociálnych sieťach, ktoré vyzerali ako z Disney rozprávky Na vlásku, ľudia tam vypúšťali do neba tisíce lampiónov. Vyzeralo to neskutočne. 2 týždne som scrolloval na TikToku a snažil som sa dohľadať, kde a kedy presne sa to deje. Bolo to náročnejšie, pretože väčšina informácií bola v thajčine, ale podarilo sa mi to. 

lampiónový festival v Číne
zdroj: Archív/Šimon Snopek

Počas týchto dátumov sa v Thajsku konajú súbežne dva festivaly. Prvý sa volá Loy Krathong a prebieha po celom Thajsku. Ľudia sa počas neho zavďačujú vode – na malých loďkách z banánových listov a bambusu na ňu púšťajú zapálené sviečky. Druhý festival, kde som bol, Yi Peng, sa oslavuje na severe Thajska. Mnoho ľudí si ich mýli, čo mohlo spôsobiť aj mierny chaos na internete. 

Aké finančné náklady si musel na cestu vyčleniť a ako dlho si sa v Thajsku zdržal?

Letenky ma vyšli približne 800 eur, čo bola asi najdrahšia položka. Thajsko samo osebe nie je drahé, čo sa týka ubytovania a stravovania, a to obzvlášť na severe v okolí Chiang Mai. Lístok na festival bol nákladnejší, stál 200 eur. Ich cenotvorba sa pohybuje od 150 eur do 600 eur, čo je na festival v Thajsku dosť vysoká cena.

Zdá sa však, že to pre organizátorov dáva zmysel, pretože majú vždy vypredané pol roka dopredu. Aj ja som svoju vstupenku musel kupovať už z druhej ruky. V Chiang Mai som zostal ešte 2 týždne po festivale, keďže som chcel preskúmať okolie.

Aký moment z festivalu na teba urobil najväčší dojem a prečo?

Povedal by som, že práve vypustenie lampiónov bol najsilnejší moment festivalu. Do poslednej chvíle som bol trochu skeptický, či to neboli len pekne natočené videá na Instagrame a v realite to bude o dosť slabšie. Opak bol pravdou a realita bola ešte intenzívnejšia ako na sociálnych sieťach.

lampiónový festival v Thajsku
zdroj: Archív/Šimon Snopek

Inak máš na festivale stále čo robiť, keďže prebieha celý deň. Užiješ si vystúpenia rôznych kapiel a spevákov, prezentujú sa tam lokálne remeslá a výrobky a je tam výborné jedlo. Celý deň sa zakončí vypustením lampiónov.

Je pravda, že pri púšťaní lampiónu by si si mal niečo priať?

Áno, človek by si mal niečo zaželať, pretože lampión pre nich symbolizuje oslobodenie od zlého šťastia, starostí a negatívnej energie. Tento zvyk má korene v budhistickej filozofii a thajskej kultúre.

Keďže sever Thajska má bližšie k budhizmu, tento zvyk vychádza z jeho ideológie. Lampión, ktorý stúpa do neba, symbolicky nesie želanie alebo modlitbu k nebesiam. Ľudia veria, že ak lampión stúpa vysoko a jeho svetlo dlho svieti, ich želanie sa splní. Zároveň je to spôsob, ako prejaviť úctu Budhovi a vyjadriť vďačnosť za životné požehnania. Mnohí tento akt považujú za duchovné spojenie.

Čo ťa na festivale najviac prekvapilo? Stalo sa niečo, s čím si nerátal?

Musím povedať, že na jednej strane je to nádherný festival a asi jeden z najkrajších, aké som zažil. Na druhej strane je však aj riadne nebezpečný, pretože podľa mňa približne jedna tretina účastníkov vypúšťa lampión po prvýkrát, čo viedlo k množstvu požiarov.

Pri takej mase ľudí to nebolo úplne najpríjemnejšie ani najbezpečnejšie. Prekvapila ma však pohotovosť organizátorov, mali alokované desiatky ľudí s hasiacimi prístrojmi, ktorí sa vždy rýchlo objavili a všetko zahasili či usmernili návštevníkov. Festivalu sa zúčastnilo 10-tisíc ľudí, čiže kapacita bola plná. Festival bol obmedzený lístkami.

Ako si sa na festival pripravil a ako fungovala organizácia takéhoto podujatia?

V minulosti sa počas Yi Pengu mohli lampióny vypúšťať aj priamo v meste Chiang Mai. Kvôli množstvu požiarov a bezpečnosti obyvateľov thajská vláda vydala nariadenia, ktoré zakázali vypúšťanie lampiónov v meste, a preto sa organizujú špeciálne eventy približne 40 až 50 km od mesta, na ktoré si treba zakúpiť lístok.

šimon snopek
zdroj: Archív/Šimon Snopek

V cene lístka je už zahrnutá aj doprava z mesta Chiang Mai na festival a v noci po vypustení lampiónov späť. A ako som už spomínal, festival má obmedzenú kapacitu na 10-tisíc ľudí a lístky sa vypredajú približne pol roka vopred.

Ak by som mal dať niekomu odporučenie, určite by to bolo, že všetko kupuj v predstihu, aby sa to zbytočne nepredražilo. A tým myslím ubytovanie, lístky, prípadne prenájom auta. 

Ako sa zabezpečuje bezpečnosť počas vypúšťania tisícok lampiónov?

Po zakúpení vstupenky dostane každý návštevník na email bezpečnostné video, ktoré ukazuje, ako sa správne vypúšťajú lampióny. Organizátori pravdepodobne dúfajú, že si ho každý pozrie. Na mieste sa pohybuje množstvo „hasičov“, ktorí sú pripravení rýchlo zasiahnuť a uhasiť lampióny, ktoré sa nepodarí vypustiť správne.

Čo všetko si už precestoval a čo na teba urobilo najväčší dojem?

Úplne si tie krajiny nerátam, no myslím si, že ich je približne 50. Veľký dojem na mňa vždy urobí každá nová kultúra, kuchyňa a hlavne ľudia a ich príbehy. V poslednom čase sa snažím vyhľadávať rôzne unikátne udalosti vo svete. Tento rok som ešte navštívil napríklad Rajčinovú bitku v Španielsku alebo Najväčšiu vodnú bitku na svete v Thajsku.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Simon Snopek (@simonsnopek)

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Najnovšie videá

Trendové videá