Simon Omaník o incidente s prezidentom: Chcem veriť, že máme všetci slobodu obhájiť svoj názor, hovorí

  • Študent vydal prvé vyhlásenie po odmietnutí podať ruku Pellegrinimu
  • Odsúdil útoky na školu a učiteľov, ktoré incident vyvolal
Simon Omaník pri prezidentovi.
Reprofoto: TA3
  • Študent vydal prvé vyhlásenie po odmietnutí podať ruku Pellegrinimu
  • Odsúdil útoky na školu a učiteľov, ktoré incident vyvolal

Simon Omaník vystúpil s prvým verejným vyhlásením po medializovanom incidente z 13. januára. Študent bratislavského Gymnázia na Grösslingovej ulici vtedy odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu počas odovzdávania ocenení úspešným študentom. Vo svojom stanovisku na sociálnej sieti zdôraznil, že si „ako občan pevne stojí za svojím vyjadreným postojom voči situácii na Slovensku a vo svete“.

Incident vyvolal vlnu reakcií a následných útokov na školu. Situácia si vyžiadala policajnú prítomnosť pred budovou gymnázia. Škola čelí nenávistným prejavom, pričom došlo aj k incidentu s neznámou ženou, ktorá sa dostala do konfliktu s vrátnikom. Priestory školy navštívil aj kontroverzný youtuber Martin Daňo.

Omaník sa vo vyhlásení jasne ohradil voči všetkým útokom na školu, pedagógov a svojich blízkych. „Chcem veriť, že v našej demokratickej krajine máme všetci slobodu sa postaviť a obhájiť svoj názor. Táto výsada slobody a demokracie by nikdy nemala byť dôvodom na nenávisť, polarizáciu, vyhrážky či osobné útoky,“ uviedol študent.

Postoj k demokracii a slobode prejavu

Mladý študent zdôraznil význam demokratických hodnôt a práva na slobodný názor. Podľa jeho slov má každý občan Slovenska právo vecne a konštruktívne diskutovať o vízii a budúcnosti krajiny, v ktorej žije.

Vo vyhlásení prejavil uvedomenie si zodpovednosti, ktorú získal ako študent v tejto situácii. „A uvedomujem si aj, že existuje mnoho ľudí, ktorí so mnou nesúhlasia,“ priznal otvorene.

„V tejto súvislosti preto ostro odsudzujem akékoľvek útoky na školu, učiteľov, či mojich blízkych. Ako ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky mám právo vecne a konštruktívne diskutovať o vízii a budúcnosti Slovenska,“ píše vo svojom príspevku Omaník.

Svoje vyhlásenie zakončil odkazom na prezidentove slová o potrebe „myslieť na Slovensko“. „A ja vás prosím, aby sme teraz počúvali prezidenta,“ uzavrel študent svoj príspevok.

Nenávistné útoky

Študenti a zamestnanci Gymnázia Grösslingová v Bratislave, odkiaľ pochádza študent, ktorý nepodal ruku prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu, čelia nenávistným útokom. Podľa Juraja Drobu, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorý je zriaďovateľom školy, je to „absolútne za čiarou“. Apeluje, aby s takýmito útokmi ľudia prestali. Odkazuje to na sociálnej sieti.

Gesto nepodania ruky spôsobilo podľa neho mediálny ošiaľ, ktorý sa vymkol spod kontroly. „Dôsledkom je, že župné gymnázium je už niekoľko dní terčom nenávistných prejavov, vyhrážok a dokonca fyzických napadnutí. Apelujem na agresorov, aby okamžite prestali a dali študentom, učiteľom aj zamestnancom pokoj,“ zdôraznil Droba.

Dospelí ľudia by podľa neho mali vedieť, že im neprináleží hodnotiť, či študent urobil dobre, alebo zle. Podotkol, že obe strany odkazujú na slobodu a demokraciu, pritom princípom demokracie je rešpektovanie iných názorov. Jediný, kto má právo sa k tomu vyjadriť, je podľa neho prezident. „Ktorý sám povedal, že gesto študenta rešpektuje a vyzval, aby sme z toho nerobili kauzu,“ doplnil Droba.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Instagram/@simon_omanik, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá