Šíri sa ďalšia nebezpečná mutácia COVID-19, môže byť až 11-krát smrteľnejšia a nepomôže ani imunita
- Koronavírus sužuje svet a jeho nové varianty naďalej pribúdajú
- Najnovšia mutácia pochádza z Kalifornie
- Vedci tvrdia, že nám nemusí pomôcť ani imunita
- Koronavírus sužuje svet a jeho nové varianty naďalej pribúdajú
- Najnovšia mutácia pochádza z Kalifornie
- Vedci tvrdia, že nám nemusí pomôcť ani imunita
Písal sa 8. december 2019, kedy svet po prvýkrát spoznal ochorenie COVID-19. V tom čase však vírus predstavoval pre všetky krajiny veľkú neznámu. Dnes s ním bojuje celý svet a z počiatočnej epidémie, ktorú spôsobil, sa stala pandémia.
Od tej doby v nejednej krajine vznikol jeho nový variant. Najväčšiu pozornosť si získala „verzia“, ktorá sa objavila v Spojenom kráľovstve, Južnej Afrike či v Brazílii. Najnovší variant však pochádza z USA, konkrétne z Kalifornie.
Jedna z mutácii tohto nového variantu sa týka takzvaného spike proteínu, glykoproteínového hrotu, ktorý umožňuje vstup vírusu do bunky. Ide o zmenu, vďaka ktorej sa vírus šíri rýchlejšie, uviedol vedúci štúdie doktor Charles Chiu. Vedci ďalej spozorovali, že pacienti nakazení spomínaným variantom majú zrejme ťažší priebeh choroby COVID-19.
Predstavuje pre nás hrozbu?
Vyplýva to z výsledkov najnovších štúdií. Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) pri skúmaní vzoriek koronavírusu z lokálnych ohník nákazy zistil, že variant s označením B.1.427/B.1.429, známy tiež ako CAL.20C, je v tomto najľudnatejšom americkom štáte čoraz bežnejší.
Štúdie naznačujú, že infekcia týmto variantom zvyšuje vírusovú záťaž asi o dvakrát oproti pôvodnému kmeňu vírusu. Okrem toho sa šíri minimálne tak ľahko ako iné nedávne varianty. Desivejší je fakt, že môže byť až 11-krát smrteľnejší. Daily Mail uvádza, že kalifornská verzia bola prvýkrát identifikovaná v máji 2020 a do októbra prakticky neexistovala.
Štúdia má jasnú odpoveď
Štúdia, ktorá sa vykonala pod vedením Kalifornskej univerzity v San Franciscu skúmala 172 vzoriek vírusu, ktoré boli zhromaždené od septembra 2020 až do januára 2021 v celej Kalifornii.
V januári predstavoval nový variant viac ako 50 % všetkých geneticky analyzovaných vzoriek koronavírusu. Za krátku dobu sa rozšíril tak, že sa stal jedným z najčastejších v krajine. Vedci sa pre Los Angeles Times vyjadrili, že do konca marca by to mohlo predstavovať 90 % infekcií štátu.
Doktor Charles Chiu, profesor laboratórnej medicíny a odborník na infekčné choroby z UCSF uviedol, že vírus sa zdá byť prenosnejší ako predchádzajúce kmene, a to o 19 až 24 %.
V laboratórnych štúdiách vykonaných na UCSF vedci analyzovali genetický materiál nájdený na výteroch z nosa, ktorý sa používal na testy na koronavírus. Je potrebné povedať, že kalifornský variant sa rýchlejšie kopíruje, keď sa dostane do ľudského tela a unesie jeho mechanizmy.
Imunita naň neplatí
Výsledky nie sú však definitívne, no vyššia vírusová záťaž je zlým znakom toho, že osoby infikované týmto variantom môžu byť obzvlášť nákazlivejšie a šíriť vírus efektívnejšie. Vedci to budú pravdepodobne sledovať v nasledujúcich týždňoch.
Kalifornský variant bol navyše účinnejší pri vyhýbaní sa protilátkam, ktoré prirodzene produkovali osoby, ktoré ochorenie COVID-19 už prekonali alebo tých, ktorí sú už zaočkovaní. Hladiny protilátok produkovaných ako odpoveď na kalifornský variant boli dvojnásobne nižšie.
Podľa The New York Times z toho vychádza, že pri vyhýbaní sa imunite nie je taký úspešný ako iné varianty.
Postupne sa šíri do iných štátov
Existujú tiež dôkazy, že tento variant by mohol byť smrteľnejší. Prípady variantu sa doposiaľ objavili aj v iných štátoch, ako napríklad v Nevade, Washingtone, na Aljaške, na Havaji, v Colorade a Oregone, prudký nárast nastal aj v Kalifornii.
V ďalšej štúdii zverejnenej začiatkom tohto mesiaca tím zoradil 500 000 vzoriek vírusu s názvom SARS-CoV-2, testovaných v zariadeniach Helix od júla 2020. Počnúc týždňom 18. októbra 2020 sa zdalo, že iba 0,2 % denných pozitívnych prípadov súvisí s týmto variantom.
Prvý prípad bol identifikovaný v USA 31. decembra, čo ukazuje, že variant sa v krajine nachádzal oveľa skôr, ako sa doteraz myslelo. Tento nárast sa však rýchlo rozbehol v januári.
Celonárodný podiel B 1.1.7. prípadov sa zvýšil z 0,8 percenta všetkých pozitívnych testov počas prvého januárového týždňa 2021 na 3,6 percenta za posledný týždeň.
Prípady týkajúce sa nového variantu sa najčastejšie vyskytujú na Floride a v Kalifornii, pričom sa zdvojnásobujú každých deväť dní, respektíve 12 dní.
Juhoafrická mutácia si našla spojenca
Juhoafrický variant vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva v provincii Eastern Cape v kraji prvýkrát 18. decembra. Má 21 mutácií, vrátane jednej, ktorú zdieľa s britským variantom v mieste na svojom genóme známom ako N501Y. Od štvrtka sa rozšíril do najmenej 30 krajín vrátane USA, kde je potvrdených 46 prípadov v 14 štátoch.
Fauci hovorí, že juhoafrický variant je najviac znepokojujúci, pretože by mohol spôsobiť, že vakcíny budú menej účinné kvôli mutáciám, ktoré mu pomôžu „skryť sa“ pred protilátkami vyvinutými po očkovaní alebo predchádzajúcim záchvatom COVID-19.
Predbežné zistenia naznačujú, že všetkých päť popredných kandidátov na vakcínu – Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca a Novovax – ponúka určitú ochranu pred variantmi, ale stupeň sa líšil.
Jedna štúdia zistila, že vakcína Pfizer-BioNTech ponúka zhruba o dve tretiny menšiu ochranu protilátok proti juhoafrickému variantu. Ďalšia samostatná štúdia zistila, že vakcína Moderna mala šesťnásobné zníženie protilátkovej odpovede proti variantu.
A štúdia Juhoafrickej republiky, ktorej sa zúčastnilo asi 4 000 účastníkov, ukázala, že vakcína Novovaxu je účinná iba na 49,4%.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: dailymail.co.uk, nytimes.com, latimes.com, TASR