Šíria sa „zaručene overené“ historky z Ukrajiny. Trolla rozpoznáš aj ty, stačí si zapamätať pár vecí

  • Posledné dni sa opäť roztrhlo vrece s internetovými trollmi, ktorí šíria opakujúce sa informácie
  • Snažia sa v spoločnosti rozšíriť názor, že Ukrajina sa musí Rusku vzdať, že sú to nebezpeční fašisti alebo že utečenci robia neporiadok a netreba ich tak vítať
  • Dokonca niektoré veci vraj videli na vlastné oči, no keď sa ich pokúsiš kontaktovať, nereagujú
  • Niekedy stačia 2 – 3 sekundy, aby človek ľahko zistil, že má dočinenia s veľmi podozrivým a nereálnym profilom
trollovia pc
archív Startitup
  • Posledné dni sa opäť roztrhlo vrece s internetovými trollmi, ktorí šíria opakujúce sa informácie
  • Snažia sa v spoločnosti rozšíriť názor, že Ukrajina sa musí Rusku vzdať, že sú to nebezpeční fašisti alebo že utečenci robia neporiadok a netreba ich tak vítať
  • Dokonca niektoré veci vraj videli na vlastné oči, no keď sa ich pokúsiš kontaktovať, nereagujú
  • Niekedy stačia 2 – 3 sekundy, aby človek ľahko zistil, že má dočinenia s veľmi podozrivým a nereálnym profilom

Ešte krátko pred vojnou sa podaril ukrajinským kyberšpecialistom zaujímavý zásah, ktorý odhalil jedno z hniezd proruských trollov v meste Ľvov. Iba traja mladí muži sa z bytu starali o 18 000 falošných účtov na sociálnych sieťach, pomocou ktorých zdieľali a šírili internetom všetko, čo ruská propaganda potrebovala. 

Ťažko povedať, koľko takých hniezd vo svete existuje, dokonca aj u nás. Jedno z hlavných, kde vraj trollovia vznikajú a trénujú, by sa podľa pátrania fínskej novinárky Jessikky Aro malo nachádzať v samtnom Petrohrade – konkrétne na adrese Savushkina 55. 

Stala som sa cieľom medzinárodnej propagandistickej búrky. Čelila som hnevu a nenávisti ľudí, ktorí uverili vymysleným príbehom týkajúcim sa mojej osoby… Namiesto článkov som musela písať trestné oznámenie na ľudí, ktorí mne a mojej rodine vyhrážali smrťou,“ opisovala pre český rozhlas, čo sa začalo diať, keď začala po trolloch pátrať.

Ako varujú aj zahraniční pozorovatelia a experti, Slovensko je jednou z krajín Európy, kde je proruská propaganda najsilnejšia a preto existujú reálne podozrenia, že takéto kancelárie, z ktorých pár jedincov možno riadi tisíce účtov, by mohli byť aj u nás.

V posledných dňoch je možné vidieť obrovskú vlnu proruských informácií, ktoré sa snažia v komentároch buď zľahčovať či ospravedlňovať vojnu, zhadzovať Ukrajincov, robiť z nich nebezpečných fašistov či dokonca objavujú sa aj prvé pokusy hádzať špinu na ukrajinských utečencov – napríklad, že v Bratislave rozbili darovaný byt, čo ešte v zárodku potlačili samotní majitelia bytov s tým, že najväčší neporiadok im ostáva po Slovákoch.

zdroj: TASR / Milan Kapusta

Množstvo týchto komentárov píšu veľmi podozrivé profily, ktoré veľmi často nemajú žiadnu fotky – namiesto profilovej fotky majú napríklad obrázok vlka, slniečka a podobne.

Keď si ich rozklikneš, vidíš, že ide o dosť umelý profil, ktorý možno sem-tam niečo zdieľa (niekedy ani to nie) a sem-tam má ten príspevok aj jeden či maximálne dva lajky, no napríklad nikto mu nikdy nič nekomentoval.

Podobné účty, s o trochu lepšie spraveným profilom, no stále bez komentárov pod príspevkami a podobne, prichádzajú aj s dosť veľkými tvrdeniami, napríklad, že sami (alebo ich blízki) videli na vlastné oči na východe Ukrajiny genocídu a zabíjanie ruského civilného obyvateľstva Ukrajincami.

Celkovo sme sa stretli s množstvo takýchto profilov, od začiatku vojny sa začali objavovať aj v komentároch pod našimi článkami. Nie sú však len tam, momentále sú takmer všade a fungujú na podobnom princípe. Keď sme sa ich snažili kontaktovať, nech nám povedia viac o tom, čo údajne videli na vlastné oči, nedočkali sme sa žiadnej odpovede.

zdroj: Screenshot našej súkromnej konverzácie

Veľmi podozrivý profil však za svoj výrok behom chvíle nazbiera stovky reakcií a jeho informácia sa šíri ďalej, následne ju prenášajú do iných komentárov aj normálne profily, teda občajní Slováci – lebo im to niekto neznámy niekde bez dôkazov napísal.

Keď najbližšie uvidíš profil s nejakou šokujúcou informáciou, skús si ho len otvoriť, či na teba nepôsobí umelo. Zisti, či ide o naozajsného človeka, či má jeho profil nejakú históriu alebo priateľov s ktorými si komentuje príspevky. 

S podobnými „zaručene overenými“ informáciami majú novinári skúsenosti už z dôb pandémie. Aj vtedy sa šírili informácie o „úmrtiach ktoré nemocnice taja“, o lekároch, ktorí „priznali že im zaplatili za podávanie vakcíny, ktorá zabíja“. Nebola to pravda vtedy a nie je ani dnes. Platí, že na internete by mal človek byť dnes oveľa viac ostražitý. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: archív Startitup, Český rozhlas

Najnovšie videá

Trendové videá