SIS odmieta lustrovať novinárov. „Vyhrážať sa tajnou službou je neprípustné,“ odkazujú organizátori Novinárskej ceny Kaliňákovi

  • Nad vyjadrením Erika Kaliňáka krútili hlavami viacerí poslanci
  • SIS hovorí, že jej úlohou nie je monitorovať ľudí, ktorí nepredstavujú bezpečnostné riziko pre Slovensko
Erik Kaliňák sa vyhráža novinárom
Erik Kaliňák sa vyhráža novinárom Slovenskou informačnou službou Nadácia otvorenej spoločnosti; TASR/Jakub Kotian
  • Nad vyjadrením Erika Kaliňáka krútili hlavami viacerí poslanci
  • SIS hovorí, že jej úlohou nie je monitorovať ľudí, ktorí nepredstavujú bezpečnostné riziko pre Slovensko

Organizátori Novinárskej ceny odsudzujú vyjadrenia poslanca Erika Kaliňáka, ktoré zazneli v reakcii na novinárske otázky. Novinári sa pýtali, za akých okolností a prečo poskytol rozhovor proruskému dezinformačnému kanálu Voice of Europe, proti ktorému zasiahli české bezpečnostné orgány a uvalili sankcie na jeho prevádzkovateľov.

Kaliňák ironicky povedal, že požiadal riaditeľa SIS Pavla Gašpara, aby preveril majetkové pomery médií a všetkých novinárov, aby sa mu už nestalo, že bude označený za agenta.

Nová generácia politikov by sa mala poučiť z predchádzajúcich skúseností

„Chceme pripomenúť, že so sledovaním novinárov a redakcií máme na Slovensku po roku 1989 sériu otrasných aj tragických skúseností. Z nich by sa mala nová generácia politikov poučiť. Má si tiež klásť za cieľ, aby sa už nikdy nezopakovali,“ uvádzajú vo svojom stanovisku organizátori Novinárskej ceny.

Pripomínajú tiež, že v mimoriadnom rozsahu tieto praktiky používala vláda Vladimíra Mečiara v 90. rokoch. Informuje o tom tzv. Mitrova správa o plnení úloh SIS z roku 1999.

„Bol pripravený špeciálny operačný projekt, podľa ktorého predmetmi spravodajského záujmu SIS bol aj Slovenský syndikát novinárov (…) Rovnako sa zhromažďovali informácie o niektorých redakciách a novinároch. Služba sa snažila sústreďovať najmä informácie týkajúce sa pomerov v redakciách, ekonomického zázemia médií, osobných stykov vybraných novinárov a prepojenia médií na politické strany.“

Organizátori Novinárskej ceny zdôrazňujú, že kauzy sa nevyhli ani neskorším vládam. Výsledkom vyšetrovania Vojenskej prokuratúry v prípade odpočúvania vtedajšieho ministra Pavla Ruska v roku 2003 bolo, že Slovenská informačná služba (SIS) nelegálne odpočúvala nie P. Ruska, ale redakciu denníka SME.

„Pre nelegálne odpočúvanie novinárov musel v roku 2011 odísť z vlády Ivety Radičovej vtedajší minister obrany Ľubomír Galko. Za nezákonne lustrovanie 28 novinárov z obdobia vlády Roberta Fica v čase, keď bol policajným prezidentom Tibor Gašpar, bol právoplatne odsúdený bývalý policajný funkcionár Pavol Vorobjov.“

Vyhrážať sa novinárom tajnou službou je neprípustné 

Organizátori Novinárskej ceny tiež vysvetľujú, že výsledky sledovania novinárov, ktoré si Marian Kočner objednal u bývalého SIS-kára Petra Tótha, boli použité pri vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Členmi sledovacieho komanda boli viacerí bývalí príslušníci SIS.

„Sú to odstrašujúce a tragické príklady spupnosti a zneužitia moci, ktoré by mali byť pre mladšiu generáciu politikov mementom. Vyhrážať sa novinárom tajnou službou je neprípustné. Pánovi Kaliňákovi v tejto súvislosti chceme dať do pozornosti princíp politickej neutrality štátneho zamestnanca aj s odkazom na analýzu tohto princípu na stránke Úradu vlády, pre ktorý sám pracuje.“ 

Komunikácia štátneho zamestnanca by mala spĺňať nasledujúce požiadavky. Má ísť o jasné odlíšenie, že ide o súkromný názor štátneho zamestnanca. Zvýšená obozretnosť je potrebná pri vedúcich pozíciách alebo pozíciách na komunikačných oddeleniach, pri ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že ich verejnosť bude spájať s inštitúciou, pre ktorú pracujú.

Spomínajú aj vecnosť argumentácie, komunikácia musí byť podporená dátami a faktami. Zamestnanec by sa tiež mal zdržať osobnej kritiky alebo zverejňovania interných informácií. 

Portál riadili z Moskvy 

Česká kontrarozviedka minulý týždeň ohlásila, že portál riadili z Moskvy s cieľom ovplyvniť výsledky tohtoročných eurovolieb vo viacerých krajinách. Kaliňák podľa vlastných slov dostal od portálu ponuku na rozhovor o eurovoľbách, ktorý prijal bez toho, aby vyhodnotil „všetky jeho prepojenia“.

„Bola to začiatočnícka politická chyba, za ktorú budem niesť plnú zodpovednosť,“ povedal. Dodal, že aby sa mu to v budúcnosti nestalo, poprosí SIS o vykonanie „hĺbkovej kontroly“ všetkých slovenských médií vrátane „účtov všetkých slovenských novinárov“. Dovtedy vraj nebude novinárom odpovedať na otázky.

Dodal ešte, že novinári môžu za výstupy z tohto preverovania platiť v eurách aj dolároch. Šéf zboru poradcov premiéra Roberta Fica dodal, že je vylúčené, že by bol „financovaný zo zahraničia“, pretože má bezpečnostnú previerku.

Vyjadrenie Erika Kaliňáka o lustrovaní novinárov kritizovali viacerí politici vrátane Slovenskej informačnej služby. Tá sa vyjadrila, že jej úlohou nie je monitorovať ľudí, ktorí nepredstavujú bezpečnostné riziko pre Slovensko.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vníma vyjadrenie Erika Kaliňáka ako mladícku nerozvážnosť. Samuel Migaľ z Hlasu povedal, že ak Erik Kaliňák žartoval, tak to bol veľmi nepodarený vtip.  

Zdroje: Denník N, Novinárska cena 

Najnovšie videá

Trendové videá