SIS zverejnila správu o svojej činnosti: Osobitnú pozornosť venovali útoku na Zámockej aj streľbe v Prahe
- SIS zverejnila správu o činnosti za rok 2023
- Spomínajú v nej kontrašpionáž aj nelegálnu migráciu
- Neopomenuli ani extrémizmus a tragédiu na Zámockej
- SIS zverejnila správu o činnosti za rok 2023
- Spomínajú v nej kontrašpionáž aj nelegálnu migráciu
- Neopomenuli ani extrémizmus a tragédiu na Zámockej
Slovenská informačná služba (SIS) zverejnila správu o svojej činnosti za minulý rok. SIS predložila neutajovanú verziu správy o svojej činnosti za rok 2023 v utorok 10. decembra tohto roku. Zahŕňa aj aktivity Národného bezpečnostného analytického centra a nadväzuje na výročný dokument z predošlého obdobia.
Venovali sa NATO aj EÚ
V priebehu minulého roka sa tajná služba podľa dokumentu sústredila na svoju primárnu úlohu – zabezpečenie ochrany bezpečnostných záujmov štátu. Okrem aktivít na území Slovenska sa SIS angažovala aj v priestore Európskej únie a NATO, pričom intenzívne spolupracovala so zahraničnými partnerskými službami.
Činnosť SIS sa v hodnotenom období zameriavala na ochranu ústavného zriadenia, zabezpečenie vnútorného poriadku a bezpečnosti Slovenskej republiky. Služba sa významne podieľala aj na ochrane a presadzovaní zahraničnopolitických a ekonomických záujmov krajiny.
Všetky závery a hodnotenia prezentované v dokumente sa opierajú o overené spravodajské informácie, ktoré SIS počas roka 2023 poskytla oprávneným príjemcom.
V správe sa nenachádzajú žiadne údaje týkajúce sa roku 2024. Zverejnený dokument podlieha obmedzeniam vyplývajúcim zo zákonov o ochrane utajovaných skutočností. Podrobnejšia, utajovaná verzia správy, bola postúpená Osobitnému kontrolnému výboru Národnej rady SR.
Zaoberali sa kontrašpionážou
SIS tiež monitorovala aktivity zahraničných spravodajských služieb, s osobitným zameraním na Ruskú federáciu a Čínsku ľudovú republiku. Napriek výraznému zníženiu personálu na ruskom veľvyslanectve v SR v roku 2022, sa ruské spravodajské služby dokázali prispôsobiť novej situácii a postupne obnovili svoje špionážne aktivity.
Ich hlavným záujmom bolo získavanie citlivých informácií z politickej, ekonomickej a bezpečnostnej oblasti, s osobitným dôrazom na informácie z prostredia Ozbrojených síl SR, Ministerstva obrany SR a NATO, najmä v súvislosti s pomocou Ukrajine. V jednom prípade SIS dosiahla vyhostenie spravodajského dôstojníka ruskej rozviedky SVR.
Služba tiež zabránila vstupu občanovi ruskej federácie na územie SR, ktorý mal udelené víza napriek zákazu vstupu do schengenského priestoru. V roku 2023 neboli zaznamenané žiadne agresívne špeciálne operácie ruských služieb na území SR.
Čínske spravodajské aktivity Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) využívajú pri svojej spravodajskej činnosti tzv. whole-of-state princíp, ktorý zaväzuje všetky čínske subjekty, vrátane súkromných spoločností a organizácií v zahraničí, k spolupráci s čínskymi spravodajskými službami.
Osobitnú pozornosť venovali čínskym zámorským policajným staniciam, ktoré sa zameriavajú na kontrolu čínskej diaspóry a politických oponentov. Tieto stanice často využívajú nátlakové metódy vrátane vyhrážania a zastrašovania rodinných príslušníkov v ČĽR. V SR čínska strana využívala rôzne nástroje na šírenie svojho vplyvu.
Medzi dôležité aktivity patrilo lobovanie významnej telekomunikačnej spoločnosti, ktorá postupovala skryto, bez účasti na oficiálnych rokovaniach s príslušnými štátnymi organizáciami.
Čínska strana tiež prejavovala aktívny záujem o spoluprácu v akademickom sektore, predovšetkým v oblasti prírodných a technických vied. Zároveň pokračovala v oslovovaní slovenských vzdelávacích a výskumných inštitúcií s ponukami na spoluprácu, pričom hlavnou motiváciou bolo poskytnutie finančných alebo technických prostriedkov z čínskej strany.
Hybridné správy
V roku 2023 sa ruské informačno-technické operácie na území Slovenska sústredili predovšetkým na zhromažďovanie informácií o podpore poskytovanej Ukrajine a o účinnosti protiopatrení, ktoré Rusko prijalo v reakcii na západné sankcie. Súbežne s týmito aktivitami Ruská federácia pokračovala v šírení svojich oficiálnych naratívov s cieľom udržať sympatie verejnosti k ruskej kultúre a politike.
Čínski aktéri sa v obmedzenom rozsahu podieľali na šírení obsahov, ktoré sa zhodovali s ruskými naratívmi, pričom prejavovali záujem o určité aspekty vojenskej pomoci Ukrajine. Diplomatickí predstavitelia čínskeho veľvyslanectva na Slovensku sa naďalej usilovali rozvíjať nové kontakty a spoluprácu, najmä v ekonomickej, hospodárskej, kultúrnej a vzdelávacej oblasti. V slovenskom informačnom priestore sa čínske veľvyslanectvo zameriavalo hlavne na vytváranie pozitívneho obrazu svojej krajiny.
V kontexte predčasných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili v septembri 2023, Slovenská informačná služba nezaznamenala žiadne javy ani udalosti, ktoré by nasvedčovali systematickému a cielenému pokusu zahraničných mocností ovplyvniť volebné procesy.
Nelegálna migrácia
Minulý rok tiež došlo k významnému nárastu nelegálnej migrácie do EÚ, čo predstavovalo pokračovanie trendu z roku 2021. Celkový počet neoprávnených vstupov do EÚ sa zvýšil o 17 % na približne 380-tisíc, čo predstavuje najvyššiu úroveň od roku 2016. Počet žiadostí o azyl v členských štátoch EÚ prvýkrát od roku 2016 prekročil jeden milión.
Najvyťaženejšou zostala centrálna stredomorská trasa smerujúca zo severnej Afriky do Talianska, pričom hlavný migračný uzol sa presunul z Líbye do Tuniska. Na tejto trase dominovali občania zo subsaharskej Afriky, ktorí utekali pred konfliktami a humanitárnymi krízami. Výrazný nárast zaznamenala aj trasa na Kanárske ostrovy, kam priplávalo rekordných 40-tisíc migrantov, prevažne zo Senegalu. Na Slovensku sa prejavila bezprecedentná migračná vlna z oblasti západného Balkánu.
SR sa stala významným tranzitným uzlom, ktorý prevádzači a migranti preferovali kvôli prístupu slovenských úradov k riadeniu migrácie a minimálnej hrozbe vyhostenia do Maďarska. Migranti často zneužívali procesný postup Policajného zboru a účelovo deklarovali sýrsku štátnu príslušnosť. SIS opakovane upozorňovala na riziká spojené s možnou infiltráciou migračných tokov rizikovými osobami s kriminálnou minulosťou alebo väzbami na teroristické organizácie.
V reakcii na nepriaznivý vývoj odporučila posilniť ochranu hranice s Maďarskom a dočasne obnoviť hraničné kontroly, k čomu napokon došlo 5. októbra 2023. Prevádzačské siete v roku 2023 zintenzívnili a zefektívnili svoju činnosť. Využívali sofistikované metódy vrátane sprievodných vozidiel a dronov na monitorovanie hraničných priechodov.
Na prevoz migrantov často používali luxusné osobné vozidlá, aby sa vyhli kontrolám. Po posilnení hraničných kontrol sa tranzitné trasy presunuli aj na stredné a východné Slovensko.
Osobitnou kategóriou zostávala tzv. pseudolegálna migrácia, kde migranti zneužívali legálne spôsoby vstupu do krajiny prostredníctvom víz a pobytov na účely podnikania, zamestnania, štúdia alebo fiktívnych manželstiev. Slovensko pritom často slúžilo len ako vstupná brána do schengenského priestoru.
Témou Zámocká aj Slovenskí Branci
Pravicovoextrémistická scéna v SR zostávala v roku 2023 roztrieštená, čo sa odrazilo aj na neúspechu subjektov blízkych PEX v septembrových parlamentných voľbách. Ich predvolebná rétorika sa zameriavala najmä na témy nelegálnej migrácie, problémov s marginalizovanými menšinami a kritiku práv s*xuálnych menšín. Stabilne pretrvávala aj kritika členstva SR v EÚ a NATO.
PEX subjekty sa sústredili hlavne na aktivity v online priestore a účasť na verejných zhromaždeniach, kde sa snažili podkopávať dôveru verejnosti voči štátnym inštitúciám. SIS tiež monitorovala nové paramilitantné zoskupenia, ktoré vznikli po ukončení činnosti Slovenských Brancov.
Osobitnú pozornosť venovali šíreniu ideológie krajne pravicového militantného akceleracionizmu, ktorý nachádza odozvu najmä medzi mladými ľuďmi s dobrými jazykovými a IT zručnosťami. Prívrženci tohto smeru šíria na sociálnych sieťach myšlienky o nadradenosti bielej rasy a konšpiračné teórie o jej údajnej „genocíde“, vysvetľuje SIS.
Čo je militantný akceleracionizmus
Militantný akceleracionizmus predstavuje ideologický smer, ktorý sa usiluje o urýchlenie spoločenských a politických zmien prostredníctvom vyvolávania nestability a chaosu. Jeho prívrženci v rámci pravicovoextrémistického spektra vychádzajú z presvedčenia, že súčasné vlády sú nenapraviteľne skorumpované.
Ich hlavným cieľom je urýchliť pád existujúcich politických systémov prostredníctvom šírenia všeobecného chaosu, vyvolávania paniky medzi obyvateľstvom a prehlbovania politického napätia. Konečným zámerom tohto hnutia je vytvorenie spoločnosti založenej na rasovej a etnickej „čistote“.
Zdroj: SIS
Znepokojujúcim javom bola glorifikácia páchateľov teroristických útokov vrátane útočníka z bratislavskej Zámockej ulice z októbra 2022. V súvislosti so streľbou na Karlovej univerzite v decembri 2023 sa SIS podieľala na identifikácii potenciálne rizikových osôb na Slovensku, ktoré by mohli predstavovať bezpečnostné riziko.
Ľavicovoextrémistická scéna bola hodnotená ako málopočetná a prevažne nenásilná. V roku 2023 sa jej agenda presunula od environmentálnych tém k reakciám na konflikt na Ukrajine a izraelsko-palestínsky konflikt. Hlavné aktivity zahŕňali verejné zhromaždenia na podporu práv s*xuálnych menšín. V druhej polovici roka sa LEX subjekty nenásilne prezentovali propalestínskymi postojmi v súvislosti s konfliktom v Pásme Gazy.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: SIS