„Situácia je veľmi vážna, opatrenia nestačia.“ Politici o vytopenej nemocnici v Nových Zámkoch

  • Nemocnica bola z dôvodu mimoriadnej situácie zatvorená
  • František Majerský, Richard Glück a Veronika Remišová reagujú
Richard Glück, František Majerský
Startitup/Matej Martinec
  • Nemocnica bola z dôvodu mimoriadnej situácie zatvorená
  • František Majerský, Richard Glück a Veronika Remišová reagujú

Počasie počas posledných týždňov výrazne komplikuje nielen dopravu, ale aj prístup k zdravotnej starostlivosti. Len pred pár dňami to naplno pocítila nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, informuje TASR.

Tá bola z dôvodu mimoriadnej situácie uzavretá. Mimoriadne opatrenia si vyžiadalo zatopenie nemocnice prívalovým dažďom, ktorý zasiahol mesto v stredu (26. 6.) podvečer, informovalo vedenie nemocnice.

Nemocnica vrátane ambulancií bola zatvorená, platil zákaz návštev. Pacienti, ktorí mohli byť bezpečne prepustení, boli poslaní do domácej liečby, potvrdila nemocnica. Opatrenia platili do piatku (28. 6.), keď Fakultnú nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch opäť sprístupnili pacientom a verejnosti. Prevádzka ambulancií a návštevy pacientov sú však povolené len pre mobilných pacientov a príbuzných, ktorí nepotrebujú sprevádzajúcu osobu, výťahy totiž stále nefungujú.

Majerský: Niektoré naše nemocnice nie sú pripravené na situáciu, ktorá sa deje v prírode

Startitup nedávno medzi koaličnými aj opozičnými poslancami zisťoval, aké kroky plánuje vláda podniknúť na pomoc vytopenej nemocnici, ale aj čo robiť, aby sa podobné situácie v budúcnosti neopakovali.

„Bohužiaľ, príroda je niekedy omnoho silnejšia ako sme my, a to sa ukázalo aj teraz. Myslím si, že by Nové Zámky by mali dostať adekvátnu pomoc či už od VÚC alebo od štátu. Predpokladám, že aj minister vnútra by v tejto téme mohol byť nápomocný. Jednoducho je to príroda, ktorá nám raz za čas veľmi rada ukazuje, že je silnejšia ako sme my. Treba na to reagovať a poskytnúť pomoc,“ hovorí pre Startitup poslanec Smeru-SD Richard Glück.

František Majerský
zdroj: Startitup/Matej Strižinec

„To bola kritická situácia hlavne pre pacientov v nemocnici, kde zašlo k zatopeniu prízemia aj spodnej časti, kde sa ďalej nemohlo pokračovať v liečbe. Takýto problém často nastáva aj v ružinovskej nemocnici pri veľkých povodniach. Preto je evidentne vidieť, že niektoré naše nemocnice nie sú pripravené na aktuálnu situáciu, ktorá sa deje v prírode. Pri veľkých záplavách dochádza k vytápaniu a potom to komplikuje celú zdravotnú starostlivosť,“ tvrdí poslanec a dlhoročný záchranár František Majerský (KDH). 

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (Za ľudí) by sa mala „vláda okamžite zmobilizovať a poskytnúť nemocnici aj obyvateľom finančnú pomoc“. „Videli sme, že sa dokážu expresne zmobilizovať keď ide o to, aby si zvýšili platy, taktiež keď bolo treba dať papalášsku rentu predsedovi vlády a parlamentu. A takú istú rýchlosť by som chcela vidieť, aj pri riešení problémov občanov, ale občan je pri tejto vládnej koalícii na chvoste záujmu,“ dodáva Remišová.

Glück: Mohla by byť zriadená expertná skupina

Čo by sa podľa politikov malo robiť, aby sa podobné situácie v budúcnosti neopakovali? „Myslím si, žeby mohla byť zriadená nejaká expertná skupina, ktorá bude vyhodnocovať rizikové miesta, ktoré sa môžu v prípade vyššieho množstva zrážok zatopiť. Prevencia a komunikácia s mestami a obcami je v tomto kľúčová,“ odpovedá Richard Glück.

„Mali by sa prijať špeciálne opatrenia. Pamätáme sa na požiar v košickej nemocnici, kde sme zabudli na detské oddelenie, ktoré sa neevakuovalo, lebo patrí pod inú nemocnicu a nebolo v tom evakuačnom pláne. Krízové riadenie nemáme vôbec dobre zvládnuté a riešime všetko vždy, až keď sa to stane,“ myslí si František Majerský.

„Na opatrenia proti klimatickým zmenám máme miliardy z európskych peňazí, máme miliardy v pláne obnovy a zároveň máme v nových eurofondoch peniaze. Peniaze sú, len to treba urobiť, to je jediné,“ uzatvára Veronika Remišová.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá