Situácia s vírusom COVID-19 sa môže zhoršiť už v lete. Dôvodom majú byť protesty po celom svete
- USA hlási rekordný počet nakazených, dôvodom majú byť protesty aj predvolebné mítingy
- Trump oznámil, že sa bude testovať menej. Kritici hovoria o nezodpovednosti
- Situácia sa môže zhoršiť aj v Európe
- USA hlási rekordný počet nakazených, dôvodom majú byť protesty aj predvolebné mítingy
- Trump oznámil, že sa bude testovať menej. Kritici hovoria o nezodpovednosti
- Situácia sa môže zhoršiť aj v Európe
Spojené štáty americké nemajú boj s COVID-19 ešte ani zďaleka vyhratý. Najnovšie Američania hlásia zvýšený počet nových prípadov na ich území. Skoro polovica štátov informovala o vyššom počte nakazených s vírusom COVID -19.
Medzi štáty, ktoré hlásia vyšší počet, patrí Washington, Kalifornia, Nevada, Idaho, Montana, Wyoming, Colorado, Utah, Arizona, Texas, Oklahoma, Kansas, Missouri, Michigan, Ohio, Kentucky, Západná Virgínia, Tennessee, Georgia, Južná Karolína, Florida, Delaware a Hawaii.
Najhoršia situácia je v štátoch Florida, Kalifornia a Arizona.
Protesty
Situácia je stabilná v 10-tich štátoch: Oregon, Nové Mexiko, Severná Dakota, Nebraska, Minnesota, Wisconsin, Iowa, Indiana, Arkansas, a Virgínia.
Univerzita Johna Hopkinsa uvádza zvýšenie denného nárastu o 1,2% za posledný týždeň. Najväčší počet nakazených je medzi mladými ľuďmi. Najčastejšie ide o dvadsiatnikov a tridsiatnikov.
Podľa odborníkov sa za zhoršenými počtami prejavili masové protesty proti policajnej brutalite a rasizmu i podpora hnutia Black Lives Matter, ktoré sa rozšírilo do celého sveta.
https://twitter.com/janemarielynch/status/1274512067119116289
Situáciu môžu zhoršiť aj predvolebné mítingy pred tohtoročnými prezidentskými voľbami. Donald Trump už usporiadal prvý z nich v Tulse. V poloprázdnej uzavretej hale sa tlačili tisíce priaznivcov prezidenta, väčšina z nich nemala ochranné rúška a o dodržiavaní bezpečnostnej vzdialenosti tiež nemôže byť reč.
Na mítingu sa Trump vyjadril, že chce spomaliť testovanie, začo si vyslúžil kritiku hlavne z radov demokratov, vedcov a lekárov. Všetci hovoria o nezodpovednosti. Najnovšie sa prezident vyjadril, že o spomalení len žartoval. Demokrati zatiaľ neoznámili kedy a kde sa budú mítingy konať a či sa vôbec budú konať.
https://twitter.com/HillaryClinton/status/1274735681525485575
Situácia s koronavírusom je v Európe lepšia ako v USA. Výnimkou sú len lokálne ohniská a štáty, ktoré prijímali odlišnú politiku v rámci opatrení proti COVID-19. Odborníci očakávajú druhú vlnu ochorenia na jeseň.
Situáciu v Európe môžu skomplikovať protesty proti policajnej brutalite a rasizmu, ktoré sa z USA preniesli aj do Európy. Obavy z protestov a možného rozšírenia COVID-19 už vyjadrili aj predstavitelia Európskej únie aj epidemiológovia.
Ďalším rizikovým faktorom sú aj otvorené hranice Európskej únie, ktoré môžu prípadnú nákazu pomôcť rozširovať rýchlejšie. Na Slovensku sú už známe prípady doneseného ochorenia zo zahraničia, konkrétne sa jedná o baníkov z Karvinej.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NBC News, ABC News, CNN, Bloomberg