Situácia v Izraeli bola ešte pred pár dňami ako z rozprávky. Navštívili sme dnes bombardovanú oblasť (REPORTÁŽ)
- Izrael v období najsvätejších sviatkov nepredstavoval hrozbu
- Navštívili sme Jeruzalem i moderný Ejlat
- Situácia v Izraeli začiatok vojny nenaznačovala
- Izrael v období najsvätejších sviatkov nepredstavoval hrozbu
- Navštívili sme Jeruzalem i moderný Ejlat
- Situácia v Izraeli začiatok vojny nenaznačovala
Situácia v Izraeli je absolútne žalostná. Vojna, ktorá začala ostreľovaním izraelských miest teroristickou organizáciou Hamas v pásme Gazy, trvá od sobotňajšieho skorého rána. Podľa predstaviteľov štátu pôjde o dlhé boje. Odborníci sa domnievajú, že extrémisti z obmedzenej autonómnej palestínskej oblasti nad sebou týmto útokom vyriekli ortieľ.
Izrael totiž v reakcii spustil masívnu operáciu „Železné meče“. Zaradom bombarduje a ničí vojenské objekty Hamasu. Krajina sa zmieta v chaose. Teroristom sa útokom podarilo prekvapiť nesmierne uznávanú armádu a prelomiť sofistikované oplotenie vyznačujúce hranicu území pásma Gazy a Izraela.
No ešte pred týždňom situácia v Izraeli ani zďaleka nepripomínala sopku napätia, ktorá by sa chystala vybuchnúť. Šlo o krajinu so širokou ponukou ohromných lokalít pre či už nič netušiacich miestnych alebo turistov. Krajinu lákajúcu davy cestovateľov. A mnohí z nich v nej dnes ostávajú uviaznutí.
Len pár mesiacov dozadu. Šťastná krajina za plotom
Štyri moria, z toho tri slané, dve skutočné a jedno zázračné. Zeleň, subtrópy, púšť, sväté a znesvätené miesta. Priatelia, nepriatelia a skreslené predstavy o nenávisti či napätí.
Kráčam mestom, ktoré sa už historicky stalo križovatkou troch najväčších monoteistických náboženstiev sveta. Úzke ulice a majestátne hradby starovekého Jeruzalema v jeho návštevníkoch doslova vzbudzujú túžbu po poznaní. Či už ide o veriacich alebo nie, toto miesto v sebe ukrýva príbehy, ktoré dodnes formujú životy miliárd ľudí.
V uliciach presýtených pre Blízky východ klasickými trhmi nájdeš najmä obyvateľov autonómnych oblastí Izraela. Oblastí, ktoré pre bežného čitateľa správ predstavujú večné napätie medzi Židmi a Palestínčanmi. No v Jeruzaleme si svetom prezentovaní nepriatelia radšej podajú ruky a na jednej z tých ikonických uličiek nájdeš oproti sebe trhovníka Araba a obchodníka Žida, ktorí debatujú o svojich dnešných tržbách.
„Alles gut? Alles gut?“ kričí na nás jeden z miestnych. Podľa brady a odevu možno tipovať, že ide o bežného židovského majiteľa jedného z desiatok tamojších malých obchodov. Asi vyzeráme ako Nemci, a tak slušne odpovedám: „Alles gut!“
V tom mi ten istý muž odpovedá v dánčine. Po nechápavom pohľade to zmení na angličtinu a pýta sa: „You’re not from Denmark? (Nie ste z Dánska?)“ „From Slovakia,“ odpovedám. Chlapík sa len pousmeje, chytí si klobúk a hovorí: „Dobrý večer.“
S údivom sa odzdravíme a so zlepšenou náladou môžeme skonštatovať, že ani v Izraeli, ktorý množstvo Európanov nevníma zrovna pozitívne, sa slovenskí turisti nestratia.
Tento rok sme „svätú zem“ navštívili v období moslimského ramadánu, židovskej paschy a kresťanskej Veľkej noci. Všetky tri najväčšie sviatky vo svojich príslušných náboženstvách sa tu prekrížili. Možno si viacerí povedia, že navštíviť Izrael je nebezpečné už samo osebe, a nie ešte počas takéhoto týždňa.
No opak je pravdou. Od obyvateľov tejto rozmanitej krajiny by sme si mali brať príklad.
Daňový raj turistov
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa miestni správajú k turistom?
- Vedia po slovensky?
- Aký bol zážitok z tejto krajiny?
- Ako pri sebe vychádzajú rôzne náboženstvá?
- Panovalo tu napätie?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie