Situácia v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov sa zhoršuje. Dovolenka sa ti tu môže skomplikovať

  • Španielsko je aj tento rok vyhľadávanou turistickou destináciou Slovákov, ktorí sa aj napriek pandémie rozhodli ísť k moru
  • Mnohých preto zaujíma, ako je to momentálne s cestovaním do tejto krajiny
  • Podľa štátneho tajomník ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa panika nie je na mieste, ale treba sa mať na pozore, nakoľko sa tam situácia zhoršila
španielsko more
AP Photo/Joan Mateu
  • Španielsko je aj tento rok vyhľadávanou turistickou destináciou Slovákov, ktorí sa aj napriek pandémie rozhodli ísť k moru
  • Mnohých preto zaujíma, ako je to momentálne s cestovaním do tejto krajiny
  • Podľa štátneho tajomník ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa panika nie je na mieste, ale treba sa mať na pozore, nakoľko sa tam situácia zhoršila

V Španielsku doposiaľ vykonali 6 678 414 testov na prítomnosť koronavírusu, čo predstavuje 142 835 testov na 1 milión obyvateľov. Potvrdených bolo 329 721 pozitívnych prípadov nákazy COVID-19. Koronavírus pripravil o život 28 441 ľudí.

Nakazených pribúda najmä v Madride a v Katalánsku, vrátane Barcelony. To sú koronavírusom najviac postihnuté regióny Španielska. Úrady tam sprísňujú opatrenia – napríklad zavádzajú povinné nosenie rúška v interiéri aj v exteriéri.

Čo to znamená pre slovenských dovolenkárov?

Na slovenskej „cestovateľskej korona mape“, platnej od 20. júla, je Španielsko naďalej označené ako „zelená“, teda takzvaná bezpečná krajina. V súčasnosti tam môžeš voľne pricestovať a aj sa odtiaľ vrátiť bez toho, že by si potreboval negatívny test na COVID-19 alebo musel ísť do domácej izolácie.

 Zároveň sa však podľa Martina Klusa nemôžeme tváriť, že sa nič nedeje. 

„Čísla hovoria jasne. Situácia v Španielsku sa výrazne zhoršila a v niektorých ukazovateľoch je dokonca horšia ako v Bulharsku či vo Švédsku (ktoré sú na našej mape označené ako „červené“, teda rizikové). Aj keď nás španielske úrady ubezpečujú, že ohniská nákazy sú lokalizované a majú ich pod kontrolou, osobne odporúčam občanom SR, aby veľmi dôkladne zvážili dovolenku v Španielsku,“ hovorí Klus.

V slovenských Tatrách teraz zažiješ počas turistiky obrovské rady turistov. Príroda dostáva zabrať

Konštatuje, že, žiaľ, takzvaný „bulharský scenár“ zo začiatku júla, kedy dovolenkári cestovali do „zelenej“ a vracali sa z „červenej“ krajiny, nie je vylúčený.

Oplatí sa ísť na španielske ostrovy? 

Na Kanárskych ostrovoch či na Malorke je situácia, aspoň podľa aktuálnych údajov, lepšia. Štátny tajomník MZV SR sa preto osobne prihovára za to, aby Slovensko v prípade zavádzania nových cestovných obmedzení vyčlenilo niektoré obľúbené turistické destinácie a ak tam bude situácia priaznivá, ponechali tieto oblasti na „zelenom“ zozname. 

„Nie som za plošné opatrenia, keď nie sú naozaj nevyhnutné. To je však len moje odporúčanie. Tak ako doteraz, aj v tomto prípade bude mať posledné slovo konzílium epidemiológov,“ konštatuje Klus.

Konzílium by malo zasadnúť pravdepodobne prvý augustový týždeň a rozhodne, či niektoré krajiny Slovensko vylúči z nášho „zeleného“ zoznamu. Dovtedy sa musíme mať na pozore.

„V Španielsku je momentálne povinné nosenie rúška vo všetkých oblastiach, je to veľmi kontrolované. Čo sa týka barov, väčšina môže byť otvorená iba do 22. hodiny. Môj názor je, že momentálne Španieli dodržujú nariadenia, ale problémom sa stávajú turisti z Anglicka, Nemecka a hlavne Francúzska, ktorí si robia, čo chcú, darmo ich policajti pokutujú. Nenosia rúška, spoločne pijú a robia výtržnosti. Myslím si, že keby sa zodpovedne správali mladí, ktorí si sem chodia užívať, neboli by také vysoké čísla,“ opisuje svoju skúsenosť zo Španielska Dominika na Facebooku v diskusii.

Chystáš sa do Španielska?

Niektoré európske štáty už vydali varovania pred cestou do Španielska. Nemecko neodporúča chodiť do troch oblastí na severovýchode Španielska – Aragónska, Navarry a Katalánska. Veľká Británia zase vydala varovanie pred vycestovaním aj na španielske ostrovy a zaviedla 14-dňovú karanténu pre ľudí vracajúcich sa zo Španielska.

Pod lekársky dohľad sa môžeš dostať aj nedobrovoľne 

MZV SR tiež Slovákov upozorňuje, že podľa nariadenia španielskeho ministerstva zdravotníctva sú od 1. júla 2020 sanitárne kontroly na otvorených leteckých a námorných vstupoch do krajiny. Pri vstupe letecky alebo po mori je vyžadovaný vyplnený sanitárny formulár – osobitne pre každú vstupujúcu osobu. 

Elektronicky ho môžeš vyplniť na adrese www.spth.gob.es alebo v bezplatnej aplikácii SPAIN TRAVEL HEALTH. Po zaslaní formulára získaš zdravotný QR kód, ktorý budeš musieť prezentovať počas kontroly, aby si mohol pokračovať v ceste.

Cestujúcim na letoch prichádzajúcich zo zahraničia merajú teplotu pomocou termovíznych kamier a vykonáva sa aj vizuálna kontrola cestujúcich. V prípade podozrenia na ochorenie, cestujúceho vyšetrí lekár a osoba bude povinne pod lekárskym dozorom aj v cieľovej destinácii v krajine.

Zdroje: MZVSR, Facebook/ Martin Klus, covid2019.sk

Najnovšie videá

Trendové videá