NASA vysiela naživo: Skákajúci dron a robot veľkosti bígla preskúmajú zakázanú zónu Mesiaca (VIDEO)
- Súkromná firma sa dnes pokúsi pristáť na Mesiaci
- Pristávanie si môžeš pozrieť na videu

- Súkromná firma sa dnes pokúsi pristáť na Mesiaci
- Pristávanie si môžeš pozrieť na videu
Na plošinu Mons Mouton blízko južného pólu Mesiaca mieri hexagonálny modul Athena. Na túto časť Mesiaca doteraz nevkročil žiadny robot. NASA pristátie modulu dokonca vysiela naživo.
Vo štvrtok o 18:32 nášho času sa na Mesiaci pokúsi pristáť súkromná spoločnosť Intuitive Machines. Tá sa vlani zapísala do histórie ako prvá neverejná firma s úspešným pristátím na tomto bielom obrovi.
„Táto misia pôsobí, akoby vypadla z nášho obľúbeného sci-fi filmu,“ poznamenala Nicky Fox, zástupkyňa administrátora NASA pre vedu, keď opisovala ambície tohto 4,8-metrového kolosu. NASA začne živý prenos hodinu pred očakávaným dosadnutím.
Inovácie v nehostinnom vesmíre
Cesta Intuitive Machines k druhému mesačnému pristátiu nebola bez prekážok. Ich prvý modul Odysseus síce vo februári 2024 dosiahol mesačný povrch, no pristál príliš rýchlo a prevrátil sa na bok.
Solárne panely nemohli zachytávať dostatok slnečného svetla, čo dramaticky skrátilo misiu. Teraz, keď texaský konkurent Firefly Aerospace v nedeľu úspešne pristál so svojím modulom Blue Ghost a stal sa druhou súkromnou firmou na Mesiaci, tlak na úspech ešte vzrástol.
Keď Athena dosadne na mesačný povrch, začne sa nová kapitola prieskumu. Z jej útrob sa vysunie pozoruhodná zostava robotov, každý s vlastným poslaním.
Roboty s vlastným poslaním
Najodvážnejšiu úlohu má dron pomenovaný Grace podľa priekopníčky počítačovej vedy Grace Hopper. Tento skákajúci robot sa pokúsi o niečo, čo doteraz nikto nevidel – skok do trvalo zatieneného krátera, kam nikdy nepreniklo slnečné svetlo.
Spolu s ním bude operovať rover MAPP, veľkosťou pripomínajúci bígla, ktorý otestuje prvú 4G mobilnú sieť na Mesiaci vyvinutú Nokia Bell Labs. Japonský príspevok k misii, rover Yaoki od spoločnosti Dymon, je navrhnutý tak, aby prežil pád v akejkoľvek orientácii.
Najmenší z robotickej rodiny, miniatúrny AstroAnt s magnetickými kolesami, sa prichytí na MAPP ako neúnavný pozorovateľ, ktorý bude merať teplotné zmeny na väčšom robotovi.
It’s not déjà vu – there’s another Moon landing this week! This time, @Int_Machines’ lunar lander, Athena, is set to touch down on the Moon no earlier than 12:32pm ET (1732 UTC) March 6. https://t.co/kuakCBZYB4 pic.twitter.com/sXLyzQazKC
— NASA (@NASA) March 5, 2025
Prekonajú konkurentov?
Athena nebude na bielom obrovi sama. Lunárny modul Blue Ghost súkromnej americkej spoločnosti Firefly Aerospace totiž v nedeľu úspešne pristál na Mesiaci. Krátko po pristátí poslal na Zem aj prvé snímky z Mesiaca. Zachytávajú mesačný povrch s časťou samotného modulu, informovala agentúra AFP, píše TASR.
Očakáva sa, že modul bude na Mesiaci pracovať dva týždne, čo je ekvivalent jedného lunárneho dňa. Potom sa vypne, pretože jeho solárne panely už nebudú schopné fungovať. Ako informovala agentúra AFP, bezposádkový lunárny modul pristál v nedeľu o 09:34 h SEČ v blízkosti Mons Latreille – vulkanickej formácie v oblasti Mare Crisium (More nepokojov) na privrátenej strane Mesiaca.
„Sme spääääť“ na Mesiaci, oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v statuse na sieti X. „Blue Ghost pristál a bezpečne (na Mesiac) dopravil desať vedeckých prístrojov NASA a nástrojov, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť mesačné prostredie a podporia budúcich astronautov na Mesiaci a Marse,“ napísala NASA.
Vo výbave modulu je nástroj na vŕtanie do lunárnej pôdy a na analýzu jej teplôt i kamera. Ich použitie by vedcom malo umožniť študovať mesačný prach alebo dokonca charakterizovať štruktúry a tepelné vlastnosti vnútra Mesiaca, ako vysvetlil pred jeho štartom nemenovaný predstaviteľ NASA.
Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír
Zdroje: ScienceDirect, NASA, TASR