Škandál európskej armády: Už vyše roka nás ohrozujú ruské drony. Zatiaľ sa nepodarilo žiadny zostreliť
- Nemeckú spolkovú armádu trápia mnohé problémy
- Jedným z nich sú zrejme ruské drony nad výcvikovými strediskami
- Bundeswehru sa zatiaľ nedarí žiaden zlikvidovať a ani zatknúť pilotov
- Nemeckú spolkovú armádu trápia mnohé problémy
- Jedným z nich sú zrejme ruské drony nad výcvikovými strediskami
- Bundeswehru sa zatiaľ nedarí žiaden zlikvidovať a ani zatknúť pilotov
Len prednedávnom vplyvný nemecký generál Carsten Breuer uviedol, že Európa sa musí pripraviť na možnosť vojny s Ruskou federáciou. Breuer, ktorý je zároveň generálny inšpektor Bundeswehru (nemeckej spolkovej armády), varoval, že nemecká armáda nie je v súčasnosti pripravená na takúto konfrontáciu, problémom je slabá vybavenosť, ale aj pomalá reakcia.
O problémoch Bundeswehru svedčí aj fakt, že nemecké cvičiská neustále špiónujú neidentifikovateľné drony, s ktorými si nevie armáda poradiť. O ťažkostiach s lietajúcimi objektami má vedieť aj minister obrany Boris Pistorius, ktorý taktiež hovorí o potrebe prípravy na vojnu, no nedokáže zabezpečiť ani vzdušný priestor nad citlivými objektmi.
Drony majú ponad vojenské výcvikové priestory a kasárne Bundeswehru prelietavať každý týždeň. Armáda má pritom o probléme vedieť už nejakú dobu, uvádza nemecký denník Bild. Breuer ešte v 2022 vyjadril obavy z neznámych dronov, ktoré sa pohybujú vo výcvikových strediskách.
Najväčšia koncentrácia dronov sa má objavovať práve nad miestami, kde prebieha tréning Ukrajincov.
„Drony pravidelne vidno nad vojenským výcvikovým priestorom Klietz, kde Bundeswehr trénuje Ukrajincov na Leo 1 (nemecký tank Leopard 1). V iných objektoch niekedy vstúpi do vzdušného priestoru niekoľko dronov súčasne. Toto je jasne organizované a silne poukazuje na Rusko,“ uviedol obranný expert Marcus Faber pre Bild.
Nemecká armáda sa tiež prikláňa k názoru, že drony patria Rusom, chýba jej však dôkaz. Žiadny z podozrivých dronov sa nepodarilo zostreliť a Nemci nedolapili ani ich operátorov.
Bundeswehru nepomohlo ani školenie pre políciu na použitie rušičky HP 47, ktorá dokáže prinútiť drony pristáť. Zatiaľ sa ju však nepodarilo úspešne použiť.
Hrozba nielen pre Ukrajinu
Drony, ktoré špiónujú nad tréningovými zariadeniami, predstavujú problém aj pre Ukrajincov, ktorí v nich trénujú, aj pre samotný Bundeswehr či Severoatlantickú alianciu (NATO). Činy Ruska ohrozujú nielen Kyjev, ale aj Alianciu samotnú.
Skutočnosť, že ruské drony operujú v Európe, dokazuje to, kde až je Rusko ochotné zájsť pri ignorovaní medzinárodných hraníc a noriem.
Ruské drony operujú príslušníci špeciálnych jednotiek buď v blízkosti armádnych zariadení, alebo na dlhšie vzdialenosti.
Nemalo by byť prekvapením, že Rusko sa o takéto operácie pokúša. Už v minulosti ruské spravodajské služby ako GRU preslávili napríklad sabotážami ako v českých Vrběticiach alebo otravou nervovoparalytickou látkou Novičok vo Veľkej Británii. V oboch prípadoch dokonca došlo k úmrtiu občanov.
Prekvapivá je ale neschopnosť a zraniteľnosť NATO, ktorá nedokáže zabezpečiť, aby Ruská federácia neodhaľovala slabiny Aliancie.
Bundeswehr v novembri 2023 zriadil skupinu, ktorá sa má venovať problému s dromi. Politici však tvrdia, že aj toto rozhodnutie dokazuje pomalosť nemeckej spolkovej armády.
„Bundeswehr potrebuje väčšiu rýchlosť. Štruktúry sa musia zrýchliť,“ uviedol sociálnodemokratický poslanec Andreas Schwarz.
„Nemôže sa stať, že generálny inšpektor zistí, že s dronmi je obrovský problém, a potom sa rok nič nedeje,“ dodal.
Špionáž prebieha neustále
Nemecko nie je jediná krajina, ktorú trápia neznáme drony. Už na začiatku vojny na Ukrajine boli v mnohých členských krajinách NATO pozorované drony, ale aj osoby, ktoré si fotili alebo kamerovali vojenské objekty, infraštruktúru alebo letiská či železničné trate.
Vo viacerých krajinách tak boli zatknutí ľudia, ktorí stáli za touto činnosťou. Predpokladá sa, že išlo o spolupracovníkov ruských spravodajských služieb.
Poľsko napríklad tvrdí, že v marci minulého roka sa im podarilo rozbiť špiónsku skupinu, ktorá dokumentovala infraštruktúru, po ktorej prúdili zbrane na Ukrajinu.
„Podozriví vykonávali spravodajské aktivity proti Poľsku a pripravovali sabotážne činy na žiadosť ruskej rozviedky,“ cituje vtedajšieho ministra vnútra Mariusza Kaminského New York Times.
Plánovaná sabotáž bola podľa neho „zameraná na paralyzovanie dodávok vybavenia, zbraní a pomoci Ukrajine“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Bild, New York Times, archív Startitup