Skaza sa blíži. Oppenheimerove „Hodiny posledného súdu“ ukazujú už len 90 sekúnd

  • Do pomyselnej skazy sveta ostáva len pár sekúnd
  • Správcovia hodín bijú na poplach
Na snímke sú hodiny a koniec sveta
Ilustračné foto Canva
  • Do pomyselnej skazy sveta ostáva len pár sekúnd
  • Správcovia hodín bijú na poplach

Správcovia symbolických hodín posledného súdu (Doomsay Clock) oznámili, že do absolútnej skazy sveta ostáva už len symbolických 90 sekúnd.

Ide o rovnaký časový údaj ako minulý rok, kedy sa hodiny posunuli až o 10 sekúnd bližšie k riziku katastrofy globálnych rozmerov. Udialo sa tak v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá je ešte aj tento rok jednou z príčin zhoršenej prognózy, rovnako spolu s klimatickou krízou a taktiež aj umelou inteligenciou, píše the Bulletin.

Hodiny je však možné vrátiť späť, no ľudia a vlády jednotlivých krajín musia konať urýchlene, zdôraznili to správcovia hodín. Už minuloročný posun hodín na 90 sekúnd do polnoci (symbolizuje koniec sveta), znamenal najpesimistickejšie hodnotenie od vzniku hodín v roku 1947. Vytvoril ich „otec atómovej bomby“, Robert Oppenheimer a ďalší iní fyzici, píše iDnes.cz.

Doomsday Clock je dizajn hodín, ktorý varuje verejnosť pred tým, ako blízko sme k zničeniu nášho sveta nebezpečnými technológiami, ktoré sme sami vyrobili. Je to metafora, pripomienka nebezpečenstiev, ktorým musíme čeliť, ak chceme na planéte prežiť.

Keď boli v roku 1947 vytvorené Hodiny súdneho dňa, najväčšie nebezpečenstvo pre ľudstvo predstavovali jadrové zbrane, najmä z vyhliadky, že Spojené štáty a vtedajší Sovietsky zväz smerujú k „boju“ v jadrovom zbrojení. Bulletin zvážil možné katastrofické narušenia spôsobené klimatickými zmenami vo svojich vlastných rokovaniach po prvýkrát v roku 2007 .

V roku 2023 zažila Zem svoj najteplejší rok v histórii, čo spôsobilo aj masívne záplavy, požiare a ďalšie katastrofy súvisiace s klímou. Tieto udalosti zasiahli milióny ľudí na celom svete. Medzitým sa zrýchlilo aj napredovanie v prevratných technológiách, zatiaľ čo vlády vynaložili slabé úsilie na ich kontrolu.

V roku 2019 boli hodiny súdneho dňa nastavené na dve minúty do polnoci. V roku 2022 na 100 sekúnd do polnoci a minulý rok vedci vyjadrili zvýšené obavy posunutím hodín na 90 sekúnd na polnoci, čo je najbližšie ku globálnej katastrofe.

Dnes, 23. januára 2023 sa hodiny opäť nastavili na 90 sekúnd do polnoci, pretože ľudstvo naďalej čelí bezprecedentnej miere nebezpečenstva. Chcú však upozorniť na to, že rozhodnutie by sa nemalo brať ako znak toho, že sa medzinárodná bezpečnostná situácia zmiernila.

„Namiesto toho by lídri a občania na celom svete mali brať toto vyhlásenie ako ostré varovanie a mali by urýchlene reagovať tak, akoby dnešok bol najnebezpečnejším momentom modernej histórie. Pretože môže byť,“ píšu správcovia hodín v správe.

Hodiny sa môžu otočiť

„Svet však môže byť bezpečnejší. Hodiny sa môžu posunúť od polnoci. Ako sme napísali minulý rok: V tejto dobe bezprecedentného globálneho nebezpečenstva je potrebná spoločná akcia a každá sekunda sa počíta. To isté platí aj dnes,“ napísali.

Vedci taktiež uviedli, že každý tvor na Zemi má určite záujem o znižovanie pravdepodobnosti globálnej katastrofy, ktorá môže byť spôsobená jadrovými zbraňami, klimatickými zmenami, pokrokmi v biologických vedách, prevratnými technológiami a inými vážnymi hrozbami.

Tieto hrozby sa jednotlivo a zároveň vzájomne absolútne ovplyvňujú. Sú takého charakteru a rozsahu, že ich žiadny národ ani vodca nedokáže dostať pod kontrolu úplne sám. No práve to je zároveň úlohou všetkých lídrov a národov, ktorí spolupracujú v spoločnom presvedčení, že tieto hrozby si vyžadujú spoločnú akciu.

„Prvý krok by mali urobiť aj napriek svojim hlbokým nezhodám, tri z popredných svetových mocností – Spojené štáty, Čína a Rusko – by mali začať seriózny dialóg o každej z tu načrtnutých globálnych hrozieb. Na najvyšších úrovniach musia tieto tri krajiny prevziať zodpovednosť za existenčné nebezpečenstvo, ktorému svet teraz čelí. Majú schopnosť vytiahnuť svet späť z pokraja katastrofy. Mali by to urobiť jasne, odvážne a bezodkladne. Je 90 sekúnd do polnoci,“ dodali v správe.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: the bulletin, iDnes.cz

Najnovšie videá

Trendové videá