Skládka odpadu ukrývala zásadný objav: Ležala tam múmia stará 3 000 rokov (VIDEO)

  • Archeológovia v Peru našli unikátny objav
  • Spod smetiska vykopali múmiu starú tisícky rokov
  • Je to pozostatok starovekej vzácnej kultúry
múmia
V Peru našli na smetisku múmiu Wikimedia/Viktor Pinčuk
  • Archeológovia v Peru našli unikátny objav
  • Spod smetiska vykopali múmiu starú tisícky rokov
  • Je to pozostatok starovekej vzácnej kultúry

Počas vykopávok na skládke v hlavnom meste Lima v Peru archeológovia objavili múmiu, ktorej vek sa odhaduje na 3 000 rokov. Študenti z Univerzity San Marcos, ktorí pomáhali pri kopaní, si spočiatku všimli vlasy a lebku múmie, čo znamenalo začiatok ich starostlivého hľadania ostatných historických artefaktov, píše BBC.

Pred odkrytím pozostatkov už archeológovia z areálu odviezli približne osem ton odpadu. Verí sa, že múmia patrí manchajskej kultúre, ktorá obývala oblasť okolo dnešnej Limy medzi rokmi 1500 pred Kristom a 1000 pred Kristom.

Ako vyzerala nájdená múmia

Ľudia z kultúry Manchay boli známi najmä stavaním chrámov v tvare U, orientovaných na vychádzajúce slnko. Archeológ Miguel Aguilar vysvetlil, že múmia bola nájdená v hrobke umiestnenej v strede jedného takého chrámu, uvádza Science Alert. Telo bolo položené naplocho, čo bola typická prax počas „formatívnej éry“ kultúry Manchay približne pred 3 000 rokmi.

Telo zabalené v látke vyrobenej z bavlny a rastlinných vlákien bolo pravdepodobne ponechané alebo ponúknuté ako obeta počas záverečnej fázy stavby chrámu. Pred príchodom španielskych conquistadorov v období španielskeho dobývania rôzne kultúry v dnešnom Peru praktizovali mumifikáciu.

Niektoré múmie boli pochované, často vo fetálnej polohe, zatiaľ čo iné boli vystavené počas významných sviatkov.

Čo je typické pre manchajskú kultúru

Manchay bola prastará kultúra, ktorá sa vyvinula v údoliach blízko dnešného mesta Lima v Peru. Táto kultúra existovala približne v období od 1500 pred naším letopočtom do 1000 pred naším letopočtom.

Čo sa týka pohrebných rituálov, mnohé Manchay múmie boli pochovávané často v zohnutom postavení a to naznačuje dôležitosť znovuzrodenia a spojenia s pôvodným stavom narodenia. Niektoré múmie boli taktiež vytiahnuté a vynášané počas významných festivalov, pravdepodobne ako súčasť kultových osláv a spoločenských udalostí.

Okrem toho, ľudia z Manchay boli známi svojimi výrobkami z keramiky a textílií. Ich keramické výrobky mali často rôznorodé a farebné vzory, zatiaľ čo textílie sa vyrábali z bavlny a rastlinných vlákien.

V Peru našli staroveký chrám

V Peru objavili nedávno aj 4 000 rokov starý chrám na archeologickom nálezisku Miraflores v západnom Peru, informuje ABC News. Chrám, o ktorom sa predpokladá, že sa používal na náboženské obrady, má do jeho štruktúry vytesaný symbol chacany.

Chacana je staroveký symbol kríža, ktorý má v starovekých peruánskych kultúrach veľký význam. Archeológ Pieter Van Dalen uviedol, že táto konkrétna chacana, známa ako južný kríž, je najstaršou kompletnou reprezentáciou nájdenou v Andách. Na zadnej stene chrámu objavili vyrezávaný symbol chacany.

Zistenie demonštruje pretrvávajúci kultúrny a náboženský význam symbolu chacana, ktorý možno vysledovať pred 4 000 rokmi a pokračoval až do obdobia Inkov. Tieto objavy poskytujú cenné poznatky o dlhoročných tradíciách a viere starovekých peruánskych civilizácií.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Science Alert, BBC, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá