Škodoradosť Slovákov sa skončila. Zuzana Plačková a jej manžel už nie sú obvinení, píše Jana Bačová
- Zuzana Plačková a jej manžel sú zbavení obvinení
- Zákazníci v slovenských reštauráciách majú bizarné požiadavky
- Učitelia sa chystajú štrajkovať
- Zuzana Plačková a jej manžel sú zbavení obvinení
- Zákazníci v slovenských reštauráciách majú bizarné požiadavky
- Učitelia sa chystajú štrajkovať
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Udial sa nečakaný zvrat v prípade Zuzany Plačkovej a jej manžela
- „Hovädzí vývar bez mäsa, som vegetarián“. Ľudia z gastra prehovorili o najväčších bizarnostiach
- Učitelia idú do štrajku. Ak nedostanú vyššie platy, od septembra hrozí, že nebude mať kto učiť
Zvrat v kauze „kráľovnej Instagramu“
Kráľovná Instagramu a známa slovenská influencerka Zuzana Plačková sa už dlhé roky dostáva do popredia záujmu svojimi „výstrelkami“. Koncom minulého roka Slovensko zaujala trochu odlišným spôsobom. Jej meno sa totiž dostalo do médií v súvislosti s podozrením z trestnej drogovej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Zuzana Plačková a jej manžel René Strausz boli dňa 27. septembra 2021 zadržaní Národnou kriminálnou agentúrou za vyššie spomenuté kauzy. Na niekoľko dní sa ocitli vo väzení, no netrvalo dlho a súd rozhodol, že obvinená Plačková spolu s manželom pôjdu na slobodu. No a nebola by to „Kráľovná Instagramu“, keby sa k situácii nevyjadrila aj na sociálnych sieťach.
„Dúfam, že všetko dobre dopadne, lebo trestné stíhanie, ktoré je vedené voči mne a Renému, považujeme za nedôvodné a úprimne veríme, že sa dokáže naša nevina,“ povedala Plačková v príbehu, ktorý zverejnila koncom októbra minulého roku.
Ako informoval portál Aktuality, obvinenie Zuzany Plačkovej a jej manžela bolo po vyše polroku zrušené. Aj keď proti známej slovenskej dvojici vypovedali dvaja svedkovia, ide iba o výpovede z počutia a bez dôkazov. Podľa slovenskej influencerky je možné, že sa ju niekto snažil účelovo zničiť.
[siu-newsletter]
„Je to celé založené na výsluchu jedného spoluobvineného, ktorý bol po vypočutí prepustený na slobodu. Sme presvedčení, že dôvody väzby neexistujú,“ uviedol ešte na októbrovom brífingu advokát Martin Pohovej po výsluchu klientky na Špecializovanom súde v Pezinku. Rovnako aj obhajca Reného Strausza tvrdí, že obvinenia jeho klienta založené iba na všeobecných tvrdeniach.
Podľa uznesenia sa však mala Plačková a jej muž podieľať na obchode s kokaínom. Nakoľko však až do právoplatného rozsudku platí prezumpcia neviny, dvojica nebola nikdy uznaná vinná z vyššie uvedených predpokladaných činností. Viac o kauze sa môžeš dočítať v našom článku.
Vlastné menu či „šéfov kamarát“
Luxusná reštaurácia či malý podnik na Slovensku, je to úplne jedno. Práca v oblasti gastra so sebou prináša rôzne zaujímavé zážitky a príbehy. Náš redaktor František Kekely sa preto vydal naprieč Slovenskom, aby našiel kuchárov a čašníkov s bizarnými príhodami a požiadavkami od zákazníkov.
Slovensko sa môže pochváliť jedinečnou a kvalitnou gastronómiou, avšak s niektorými zákazníkmi je to trochu opačne. Existuje niekoľko „obľúbených“ kategórií. Prvou z nich sú tí, ktorí prídu len pár minút pred zatvorením a začnú objednávať, vysedávať. Môže ísť o jedinca, no aj veľkú skupinu ľudí, ktorá sa zjaví doslova chvíľku pred záverečnou a začne si objednávať jedlá.
Ďalšími obľúbenými typmi sú aj takzvaný „šéfovi kamaráti“ či tí, ktorí sa ponáhľajú. „Chlapík si napríklad objedná trojchodové menu a povie, aby si kuchár pohol, lebo za polhodinu musí ísť na lietadlo. Tak choď do McDonaldu, nie?“ Rozpráva o ďalšom type zákazníkov Ivan, ktorý má bohaté skúsenosti už z niekoľkých známych bratislavských podnikov.
Mnohí ľudia jednoducho neberú ohľad na to, že v reštaurácii nie sú sami a že kuchári a čašníci sú tiež iba ľudia. Pracovníci v oblasti gastra musia denne čeliť aj rôznym bizarným požiadavkám, na ktoré tak ľahko nezabudnú.
Extra „výnimočnou“ skupinou sú aj ľudia, ktorí si menia či dokonca aj vytvárajú vlastné menu. Niektoré z nich sú tak neuveriteľné, že stoja aj za pripomenutie: „Také už klasiky, ktoré tu počúvame, sú vyprážaný syr s knedľou alebo pečená kačica s ryžou. A najlepšie je, keď si vegetarián objedná hovädzí/kurací vývar, ale bez mäsa, lebo on je predsa vegetarián,“ opisuje niektoré objednávky kuchár Šimon zo Žiliny.
Zaujímavé sú aj „štedré“ slovenské tringelty či „inteligentné“ otázky zákazníkov. Pracovníci v oblasti gastra sa o takéto zážitky s nami podelili v našom článku, v ktorom sa toho dočítaš oveľa viac.
Nespokojní a nahnevaní učitelia
Učiteľom už doslova pretiekol ich pohár trpezlivosti. Ešte pred voľbami im koaličné strany sľubovali každoročné a hlavne dostatočné zvýšenie platov, ktoré sa však nekonalo. Preto si viacerí z nich jednoducho povedali „DOSŤ!“ a rozhodli sa, že situáciu prevezmú do vlastných rúk. Učitelia sú pripravení aj na tvrdé prerušenie vyučovania, ak nebude iná možnosť.
Platy zamestnancov školstva sú na Slovensku doslova hanbou. Nespokojnosť učiteľov pretrváva už príliš dlho na to, aby ostali ďalej ticho. To je tiež hlavným dôvodom vyhlásenia štrajkovej pohotovosti, ktorú Odborový zväz školstva oznámil ešte počas decembra minulého roka. Nedávno sa však predsedníctvo zväzu rozhodlo, že dňa 15. júna sa uskutoční v Bratislave protestné zhromaždenie zamestnancov školstva.
Ich hlavným cieľom je zlepšenie pracovných podmienok, a to aj vrátane zvýšenia platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla. To, či vláda svoj postoj prehodnotí a poskytne potrebné financie, je vo hviezdach. V súčasnosti je od 1. januára hrubá mzda na Slovensku 646 eur, no tarifné tabuľky pre nepedagogických zamestnancov začínajú na úrovni 572 eur.
Výška hrubého platu za rok 2021 pre pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, v ktorom sú zahrnuté aj nárokové príplatky, osobné príplatky a odmeny, je 1387,10 eura a učiteľov na vysokých školách je 1959,69 eura. Predseda zväzu Pavel Ondek poukázal na vážnosť situácie, ktorej čelia zamestnanci školstva.
V relácii Braňo Závodský Naživo Ondek uviedol, že ak sa našli peniaze na celoplošné testovanie počas pandémie, prostriedky sa musia nájsť aj na potrebné navýšenie platov učiteľov. Vďaka neustálym rozporom medzi ministrom školstva a financií však mnohí strácajú nádej. Igor Matovič sa k štrajku učiteľov plánuje sám pridať, no má svoje vlastné plány.
Podľa jeho slov ani na jednom rokovaní koaličnej rady tento rok minister školstva Branislav Gröhling neotvoril otázky zvyšovania platov učiteľov. „Ako povedal on, že možno pôjde s tými učiteľmi, tak ja pôjdem určite, ale proti ministerstvu školstva,“ uviedol Matovič.
To, aký má názor na celú situáciu minister školstva Branislav Gröhling či aké boli jeho požiadavky, sa dočítaš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- „Šialený Jack“ tiahol do boja s mečom a gajdami. Ľutoval, že skončila druhá svetová vojna
- Musk tlačí Twitter do nižšej ceny. V prípade odstúpenia od obchodu mu hrozí veľká pokuta
- Najsledovanejšej slovenskej influencerke Instagram zmazal účet s 2,2 miliónmi sledovateľov
- Príbeh „Diablovho advokáta“ Mareka Paru: Je ako Forest Gump, chrbát kryl aj Kočnerovi. „Vždy meškal,“ bonzli naňho
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: SIU