Škola snov každého kreatívca. Navštívili sme MOME Univerzitu v Budapešti, láka študentov zo Slovenska
- Na MOME univerzite v Budapešti vítajú slovenských študentov
- Podaj si prihlášku na školu snov pre každého milovníka umenia
- Na MOME univerzite v Budapešti vítajú slovenských študentov
- Podaj si prihlášku na školu snov pre každého milovníka umenia
Keď nás MOME (Moholy-Nagy University Of Art And Design) pozvali obzrieť si ich campus, ešte sme netušili, že v maďarskej metropole na Dunaji objavíme kreatívny raj. Študenti z Maďarska aj celého sveta v jedinečnej univerzite našli „domovské hniezdo“, ktoré zdanlivo ponúka každý pôžitok, ktorý mladý umelec potrebuje.
MOME však študentov neučí len o tom, čo je to umenie. Každého študenta totiž vedú k tomu, aby svoju kreatívnu moc použil na zmenu okolitého sveta. Určite im v tom pomáha aj fakt, že hoci na univerzite momentálne študuje okolo 800 študentov, majú až 400 pracovníkov. Na každých 5 študentov tu pripadá jeden vyučujúci.
Univerzita si zakladá na tom, aby svojich študentov skutočne poznala. A to nielen ako meno na papieri, no ako súčasť jednej inštitúcie, ako ľudí, ktorí majú rovnaký prínos na chod školy ako každý jej zamestnanec. Ako nám vysvetlili odborní vzdelávajúci na MOME, ich misiou je svet inovovať.
„Sme univerzita pre umelcov, dizajnérov, tvorcov a inovátorov, ktorí sa snažia prelomiť priemernosti a zameriavame sa na celostný prístup prostredníctvom mentoringu a vytvárania hodnotovo orientovaného ekosystému umenia a dizajnu v regióne strednej a východnej Európy,“ tvrdia.
Odbory v angličtine aj pre Slovákov
MOME Univerzita víta zahraničných študentov už 30 rokov vďaka programu Erasmus. V roku 2022 sa však rozhodli stať medzinárodnou vzdelávacou inštitúciou, a tak otvorili prvé dva magisterské programy v anglickom jazyku. V súčasnosti ich ponúkajú už šesť.
Zahraniční študenti, ktorí sa rozhodnú na univerzite študovať, si môžu vybrať z nasledujúcich programov:
- Animácia (Animation MA in English): Program sa zameriava na rozvoj animovaného obsahu. Učí študentov o rôznych úlohách a procesoch animačnej produkcie. Tiež o používaní novovznikajúcich technológií (AR, VR, MR).
- Manažment umenia a dizajnu (Art and Design Management MA in English): Absolventi môžu nájsť prácu v dizajnových spoločnostiach, kultúrnych inštitúciách, na umení trhu, v priestoroch pre výstavy alebo dokonca v médiách.
- Dizajnér-Tvorca (Designer-Maker MA in English): Tento program pripravuje študentov stať sa otvorenými profesionálmi, ktorí sú vnímaví voči globálnym trendom a miestnym výzvam a môžu poskytnúť udržateľné riešenia zamerané na materiály.
- Dizajn (Design MA in English): Učí študentov, aby sa stali strategicky orientovanými dizajnérskymi profesionálmi schopnými rozvíjať projekty zamerané na tvorbu inkluzívneho a udržateľného sveta pre budúce generácie pomocou dizajnérskeho a proaktívneho podnikateľského myslenia.
- Interakčný dizajn (Interaction Design MA in English): Program pripravuje expertov, ktorí budú hrať vedúcu úlohu pri navrhovaní najinovatívnejších digitálnych služieb budúcnosti. Absolventi sú pripravení výrazne ovplyvniť digitálnu kultúru.
- Fotografia (Photography MA in English): Tento program školí otvorených a veľmi autonómnych umelcov, ktorí sú schopní citlivo a progresívne reagovať na výzvy sveta. Ich štúdium podporuje najmodernejšia technológia a renomovaní učitelia.
Na všetky z týchto odborov prijímajú študentov z celej Európy, teda vítajú aj študentov zo Slovenska. Tí majú tiež možnosť získať štipendium pre financovanie svojho štúdia. Ak ťa však niektorý z odborov zaujal, mal by si sa poponáhľať. Prihlášky totiž prijímajú len do 31. 5. 2024.
Študenti žnú úspechy na medzinárodných súťažiach
Na MOME Univerzite v Budapešti majú študenti umenia jedinečnú príležitosť rozvíjať svoj talent vo veľmi konkurenčnom medzinárodnom prostredí. Univerzita poskytuje široké spektrum podporných služieb, od prístupu k najmodernejším technológiám po mentoring od skúsených odborníkov v oblasti.
Príkladom úspechu, ktorý dokazuje efektivitu týchto podporných mechanizmov, je Flóra Anna Buda, absolventka animačného programu MOME Anim MA. Jej film „27“ získal Palme d’Or (zlatá palma, hlavná cena udelená najlepšiemu filmu) za najlepší krátky film na Filmovom festivale v Cannes.
„Pred niekoľkými pobytmi a mnohými strihmi vlasov som sa rozhodla napísať film o neskorom dospievaní a kríze bývania. Mala som veľké šťastie, že sa ku mne pripojil tím úžasných odborníkov, priateľov a kolegov, ktorí sa neskôr stali priateľmi, a spoločne sme vytvorili tento film s názvom 27,“ tvrdí Buda.
Flóra nie je nejakou „svetlou výnimkou“ či zázrakom, ktorý sa opakuje len raz za pár rokov. Ako nám potvrdili mnohí vyučujúci, všetkých svojich študentov sa snažia nabádať k úspechu takým vyučovacím spôsobom, aký pre nich najlepšie funguje. Študenti MOME vďaka tomuto prístupu excelujú v medzinárodných súťažiach každý rok.
Vyučujúci sú skutoční experti
Pri posedení na káve s vyučujúcimi školy silno odzneli slová Gábora Ariona Kudásza, vedúceho magisterského programu Fotografia. Kudász, ktorý s hrdosťou rozpráva o každom svojom žiakovi, nám povedal, že u svojich študentoch vníma dve rôzne motivácie.
Buď ide o študentov, ktorí na MOME Univerzite získali aj bakalárky titul, pričom počas svojho štúdia zistili, že ich zaujíma umenie fotografie. Tá druhá skupina sú ľudia, ktorí si uvedomili, že majú sen, ktorý sa ešte dá splniť.
MOME svojich učebniach nachádza aj kreatívcov, ktorí sa k štúdiu vrátili z čistej lásky k umeniu. Najmä pri s magisterskom štúdiu interakčného dizajnu a umeleckého manažmentu študenti pochádzajú zo skutočne rôznorodých prostredí. A zdá sa, že na maďarskej univerzite sú vítaní s otvorenou náručou.
Kudász získal niekoľko významných ocenení, vystavuje svoje umenie na medzinárodnej úrovni a vydáva limitované edície umeleckých kníh. Nielen on je dôkazom, že na MOME Univerzite nikdy nepočuli vetu: „Kto vie, ten robí, kto nevie, ten učí.“ Každý vyučujúci je zároveň skutočným expertom vo svojom odbore.
Campus pohladí oči aj tým najnáročnejším
Čo na MOME univerzite okamžite vyniklo, je, že na rozdiel od mnohých škôl, odkiaľ sa študenti ponáhľajú čo najskôr preč, táto škola našla spôsob, ako im vytvoriť pohodlný priestor. Campus, ktorý je síce veľmi očividne priestorom školy dizajnu, nie je vôbec chladný. Prvky, ktoré by na prvé pohľad mali vyvolávať chlad, skôr vytvárajú pocit otvorenosti.
Študenti sa z priestorov školy neponáhľajú, pretože nemusia. Počas bežnej prechádzky areálom môžeš vidieť žiakov posedávajúcich v tieni stromov, niektorí trávia aj hodiny maľovaním v otvorenom priestore tam, kde si našli svoj kúsok tieňa.
Škola im navyše poskytuje zdanlivo nekonečno možností pre realizáciu. Príkladom sú napríklad štvrtkové obedy, kde sa každý týždeň jeden študent stane DJ-om a hrá hudbu pre svojich kolegov.
Zdroj: MOME