Skončia sa na Slovensku zabíjačky? Ministerstvo sa vyjadrilo k poplašným správam chovateľov

  • Štát chovateľom na ošípané nesiahne
  • Pre chovateľov majú nové informácie
prasa, klobásy
Archív Canva
  • Štát chovateľom na ošípané nesiahne
  • Pre chovateľov majú nové informácie

Hospodári, ktorí sa po zmenách pred niekoľkými rokmi báli, že je zabíjačkám koniec, si môžu vydýchnuť. Úrady ich ubezpečujú, že síce zaviedli nové opatrenia, no na domáci chov ošípaných Slovákom nesiahnu. 

Poplašné správy o zrušení výnimky na domáci chov a porážku ošípaných, ktorú Slovensku udelila pred piatimi rokmi EÚ, vyvolali obavy medzi verejnosťou. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Štátna veterinárna a potravinová správa však ubezpečili občanov, že domáci chov ošípaných a zabíjačky sú možné aj po 1. septembri 2024.

„Všetci registrovaní chovatelia budú môcť naďalej chovať a spraviť zabíjačku rovnako ako doposiaľ na registrovaný D chov,“ uviedlo MPRV SR.

Zabíjačky hospodárom nezakážu

Na pracovnom stretnutí minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč, štátni tajomníci Vladimír Vnuk a Jozef Smatana, generálna tajomníčka služobného úradu Kristína Vavríková a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý poskytli podrobné vysvetlenie situácie predsedovi výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolfovi Huliakovi.

„Registráciu ‚D chovu‘ v Centrálnom registri hospodárskych zvierat je možné vykonať prostredníctvom registrovaného chovateľa, od ktorého bude ošípaná kúpená. V prípade domácej zabíjačky je potrebná len preregistrácia ošípanej, ktorá je bezplatná. Tieto opatrenia sú nevyhnutné na prevenciu šírenia afrického moru ošípaných (AMO),“ informovalo MPRV SR.

Ako sme informovali ešte v roku 2021, africký mor je nákazlivá vírusová choroba, ktorú aj slovenskí chovatelia evidujú u sviňovitých zvierat. „Nachádza sa v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine,“ uvádza ministerstvo na svojom webe.

Choré zvieratá majú vysokú horúčku (42 °C), sú apatické až malátne. Trpia zvracaním, dýchacími ťažkosťami či krvavými hnačkami. Toto vírusové ochorenie sa, žiaľ, charakterizuje vysokou smrtnosťou, a to v 90 až 95 %. Ochorenie je neliečiteľné, ale zároveň nie je prenosné na ľudí alebo na iné druhy zvierat.

Pozor na zmeny v evidencii

Nové pravidlá pre chovateľov ošípaných prinášajú zmeny v evidencii. Adriana Hlubinová, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RPVS) v Púchove, oznamuje úpravy týkajúce sa chovov zaregistrovaných v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ).

Štátna veterinárna a potravinová správa SR zavádza nový postup registrácie chovov ošípaných. „Tzv. D-chov bude slúžiť výlučne na presun zvieraťa s cieľom domácej spotreby zabitím do 24 hodín od nákupu z registrovaného chovu ošípaných,“ uviedla Hlubinová s tým, že všetky tlačivá sú k dispozícii na RVPS Púchov a na všetkých obecných úradoch.

Zmeny sa dotknú najmä chovateľov s jednou ošípanou určenou na vlastnú spotrebu. Od 1. septembra musíš mať aj tieto chovy riadne zaregistrované v CEHZ, v súlade so zákonom o veterinárnej starostlivosti.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, SITA, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá