Skontroluj si dátum na občianskom preukaze. Tisíce Slovákov si ho musia vymeniť čím skôr
- Finančná správa apeluje na konkrétnu skupinu ľudí
- Informuje však aj o dočasnom riešení, ktoré ti pomôže
- Finančná správa apeluje na konkrétnu skupinu ľudí
- Informuje však aj o dočasnom riešení, ktoré ti pomôže
Finančná správa na svojom webe informuje, že „platnosť certifikátov pre KEP uložených na čipe ich dokladu skončila 31. decembra 2022“. Pozor by tam mali dávať klienti, ktorí aktívne používajú kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a ich občiansky preukaz (OP) bol vydaný do 20. júna 2021.
V prípade, že si tieto osoby OP nevymenili, môžu na elektronické podpísanie daňového priznania (DP) využiť dočasné riešenie, ktorým je zdokonalený elektronický podpis. Dostanú sa k nemu buď osobne na oddelení dokladov, alebo si ho na svoj OP nahrajú z domova pomocou internetu prostredníctvom aplikácie eID klient vo verzii 4.4.
Práve v týchto dňoch apeluje FS na daňovníkov, aby si vymenili svoje OP. Dôvodom tejto správy je, že na OP vydaných do júna 2021 ku koncu minulého roka vypršala platnosť certifikátov pre KEP uložených na čipe.
Deadline daňových priznaní sa blíži
Hoci ide pre mnohých o komplikovanú záležitosť, dá sa viditeľne zjednodušiť. Pomocou stránky priznanie.digital si vieš daňové priznanie vyplniť z pohodlia domova za pár minút. Na tejto stránke vieš vybaviť aj odklad daňového priznania.
Ak si živnostník a podávaš si daňové priznanie typu B s paušálnymi výdavkami, na podanie daňového priznania prostredníctvom priznanie.digital budeš potrebovať:
- sumu celkových príjmov prijatých na účet alebo v hotovosti,
- sumu celkového uhradeného poistného v roku 2022, pričom uviesť musíš aj nedoplatky za predchádzajúci rok,
- sumu celkového zdravotného poistenia v roku 2022, pričom uviesť musíš aj nedoplatky za predchádzajúci rok,
- sumu celkových uhradených preddavkov na daň z príjmov až do termínu na podanie priznania, pričom okrem preddavkov v roku 2022 sem pripočítaj aj preddavky zaplatené do 31. 3. 2023.
Akým chybám sa pri daňovom priznaní vyhnúť, sa dočítaš v tomto článku.
Čo sú paušálny výdavky?
Paušálne výdavky môžu uplatniť iba živnostníci a SZČO, ktorí nie sú platiteľmi DPH. Tento spôsob môžu využiť aj ľudia, ktorí sú platiteľmi DPH len v časti zdaňovacieho obdobia a rozhodnú sa, že neuplatnia preukázateľné daňové výdavky.
Pozor, na spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti sa paušálne výdavky nevzťahujú.
Ide o veľmi obľúbenú možnosť, keďže SZČO nemusia zbierať bločky a vedenie účtovníctva je tiež jednoduchšie. Výhodou tiež je, že paušálne výdavky sú výdavky, ktoré SZČO vôbec nemusel vynaložiť, no aj napriek tomu si ich pri výpočte dane môže odpočítať, a to až vo výške 60 % zo zdaniteľných príjmov.
Zaujímavosťou je, že odpočítať možno aj zaplatené odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne v tej výške, v akej ich živnostník zaplatil. Ako uvádza Tatra banka, paušálne výdavky sú limitované do výšky 20-tisíc eur ročne plus zaplatené odvody.
Ako z daňového priznania vyťažiť čo najviac a zarobiť na ňom?
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.