Skontroluj si peňaženku: V top dovolenkovej destinácii Slovákov kolujú falošné eurá

  • Chorváti sú v používaní eura nováčikovia
  • Spolu so zmenou meny často ide ruka v ruke aj výroba falzifikátov
  • V Chorvátsku kolujú falošné eurá
Muž vyťahuje z peňaženky bankovky
Ilustračný obrázok TASR/DPA/Patrick Pleul
  • Chorváti sú v používaní eura nováčikovia
  • Spolu so zmenou meny často ide ruka v ruke aj výroba falzifikátov
  • V Chorvátsku kolujú falošné eurá

V obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov kolujú falošné eurá. V Chorvátsku už v roku 2022 objavili 3 351 falošných kópií európskej meny, informuje portál HNonline.sk. Tento znepokojujúci trend pokračuje aj v roku 2023.

Za prvých šesť mesiacov odhalili už 2 466 podobných prípadov. V minulom roku sme boli svedkami toho, že na milión eurobankoviek v obehu pripadalo približne 2,3 falošných bankoviek a 2,4 falzifikátov euromincí. Treba si preto dať veľký pozor, aby si náhodou aj ty neodišiel z dovolenky s bankovkami, s ktorými si môžeš zahrať akurát tak Monopoly.

Euro nahradilo kuny len nedávno

Chorvátsko sa len pred polrokom pridružilo do „euro rodiny“. Výmena chorvátskej meny za euro však nebola pre turistov úplnou novinkou. Už pred oficiálnou zmenou meny totižto v mnohých podnikoch mohli turisti zaplatiť eurami, ako píše portál tvnoviny.sk. Táto zdanlivo hladká prechodná fáza do eura však priniesla aj nezvyčajné výzvy.

Už v prvých dvoch mesiacoch tohto roku zaznamenali výrazný nárast falzifikátov, teda falošných európskych bankoviek. Celkovo identifikovali 293 falošných bankoviek. To predstavuje nárast o 60 prípadov v porovnaní s celým minulým rokom.

Falošné eurá nie sú novinka

Táto situácia nie je ničím novým v rámci krajín, ktoré zavádzajú euro. Analytici poukazujú na to, že zväčšovanie eurozóny a príchod nových krajín so sebou prinášajú isté riziká, a v obehu sa objavujú falošné peniaze. V minulosti sme to videli pri zavádzaní eura aj v iných krajinách.

„Každé zväčšovanie počtu krajín eurozóny so sebou prináša obavu z používania imitácií bankoviek. Inak to nebolo ani v roku 2009, keď sme začali platiť eurom my, alebo v roku 2008, keď vstupovali do eurospolku Cyprus s Maltou,“ ozrejmil pre portál analytik.

S nadchádzajúcim letným obdobím a prúdom slovenských turistov do Chorvátska sa predpokladá, že počet falzifikátov sa ešte zvýši. Národná banka Slovenska vedie štatistiku o zachytených falošných bankovkách a potvrdzuje, že už teraz zaznamenali nárast týchto prípadov.

Podvodníci najčastejšie falšujú bankovky s hodnotou 50 a 20 eur. Rovnako intenzívne sa venujú aj falšovaniu 2-eurových mincí.

2-eurovky môžu byť skrytým pokladom v peňaženke

V peňaženkách nájdeme mnoho mincí, no nie všetky majú obyčajnú hodnotu. Niektoré z nich sú oveľa cennejšie, než by sa mohlo zdať.

Na rozdiel od bežných mincí majú niektoré vzácne a pamätné mince na opačnej strane výnimočný dizajn. Každá krajina Európskej únie má právo vydať až dve pamätné mince s hodnotou 2 eurá ročne. Tým vzniká zaujímavá príležitosť pre zberateľov mincí.

Vzhľadom na to, že tieto mince často končia v peňaženkách a vreckách, môže sa stať, že si ich skutočnú hodnotu nikto nevšimne. Avšak niekedy môže byť táto hodnota nesmierne vysoká.

Významným príkladom vzácnych mincí, ktoré sa stávajú cennejšími je napríklad monacká minca venovaná Grace Kelly z roku 2007. Tá dnes dosahuje hodnotu až 5 000 eur, pričom jej hodnota pred niekoľkými rokmi bola len okolo 120 eur. Maltézska minca z roku 2011, ktorá odkazuje na históriu prvých volieb z roku 1849, má dnes hodnotu 20 eur.

Slovinská minca, vydaná v obmedzenom počte kusov, je k dispozícii za približne 40 eur. Španielska minca z roku 2009 sa pohybuje v hodnote okolo 60 eur. San Marínska minca z roku 2004, vydaná pri zavedení eura, dosahuje hodnotu približne 190 eur.

Vatikánska minca, vydaná pri príležitosti Dňa mládeže v Kolíne nad Rýnom, má ocenenie vo výške približne 300 eur. Monacká minca venovaná 10. výročiu svadby má výnimočnú hodnotu až 695 eur. Cyperská minca z roku 2009 môže dosiahnuť hodnotu až 200 eur.

Litovská minca z roku 2021, ktorá získala na cene kvôli výrobnej chybe, sa predáva za až 1 500 eur, čím výrazne prevyšuje jej pôvodnú cenu 9 eur.

Takže, aj keď si zvykneme považovať dvojeurové mince len za bežné platidlá, môžeme byť prekvapení ich skutočnou hodnotou. Možno práve v tvojej peňaženke sa skrýva minca, ktorá by ti mohla priniesť oveľa viac, než si si myslel.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: HNonline.sk, Redakcia, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá