Škótsko dosiahlo odvážny cieľ redukcie emisií o šesť rokov skôr
- Škótsko, domovina Lochneskej príšery, krajina tradícií a záhad a jedna zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, napreduje v oblasti ekológie míľovými krokmi.
- Škótsko, domovina Lochneskej príšery, krajina tradícií a záhad a jedna zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, napreduje v oblasti ekológie míľovými krokmi.
Cieľom bolo znížiť emisie skleníkových plynov o 42% do roku 2020. Minulý týždeň škótska vláda v tlačovej správe oznámila, že tento cieľ dosiahla už v roku 2016, kedy dosiahli zníženie o 45,8%.
Sekretárka Climate change Roseanna Cunnigham povedala, že v rozpätí rokov 1994 až 2016 sa pokles emisií znížil takmer o 46%. Na druhú stranu pokles emisií v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska bol oveľa menší, a to iba 33%. Cunnigham navrhla obyvateľom vypnúť ohrievače v príbytkoch, pretože to môže prispieť k dosiahnutiu cieľu.
foto: greenerscotland.org
Iní tvrdia, že vláda potrebuje upevniť svoj záväzok k znižovaniu skleníkových emisných plynov. Jim Densham (hovorca Stop Climate Chaos Scotland) tvrdí, že toto skoré dosiahnutie cieľa je dobré, pretože ukazuje ľuďom, že na boj s klimatickými zmenami nemusia drasticky zasahovať do vlastného pohodlia. Napriek tomu je však nevyhnutný postoj a konanie štátu, ktorý by mal byť v tejto problematike lídrom a postupovať na základe pevne stanovenej stratégie.
Podľa Denshama zostávajú emisie z dopravy od roku 1990 na rovnakej úrovni, pričom emisie produkované domácnosťami klesli iba o 1 percento. Tvrdí, že Škótsko bolo schopné dosiahnuť cieľ v predstihu vďaka neštandardne teplej zime v roku 2014, poklesu aktivity ťažkého priemyslu, stratégie a zmene prerozdelenia európskych kreditov za emisie.
Mark Russkel, ktorý je členom Green Party, tvrdí, že vláda potrebuje lepšie komunikovať šetrenie energií v domácnostiach, šetrenie palivami a efektívnejšiu transportnú politiku. Až po týchto krokoch môže vláda nastaviť odvážnejšie ciele na rok 2020.
foto: thinglink.com
Okrem toho si myslí, že reálne podniknutie krokov voči klimatickým zmenám nie je iba o číslach, ale i tom, či obyvatelia majú možnosť bývať v teplých a efektívnych domovoch alebo, či sa dokáže zmeniť systém na podmienky kompatibilné 21. storočiu. A to si vyžaduje vládnu podporu.
Skutočnosť, že naplnili cieľ na rok 2020 už v roku 2016 je pre škótsku vládu motivujúca, pretože si určila nový cieľ na rok 2050, a to 80% zníženie emisií skleníkových plynov. Škótom tlieskame a dúfame, že aj naša krajina sa začne vo väčšej miere podieľať na ochrane životného prostredia.
zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej foto: letterstoalfie.wordpress.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy