Škrtnutím zápalky môžeš prísť až o 1 500 eur. Bežnú chybu napriek tomu robí polovica národa

  • Jeseň sa blíži, čo nepoteší mnohých majiteľov záhrad
  • Toto ročné obdobie im totiž prinesie viac práce
  • Ak nechceš prísť o peniaze, vyvaruj sa tejto chybe
Na snímke ľudia kosiaci lúku
Ilustračný obrázok TASR/Radovan Stoklasa
  • Jeseň sa blíži, čo nepoteší mnohých majiteľov záhrad
  • Toto ročné obdobie im totiž prinesie viac práce
  • Ak nechceš prísť o peniaze, vyvaruj sa tejto chybe

Dni sú kratšie a noci dlhšie, čo znamená, že jeseň sa nezadržateľne blíži. Hoci sa mnohí na príchod tohto ročného obdobia pre neúnosné teploty tešia, iní už teraz rozmýšľajú, koľko času ich bude stáť práca na dvore plnom stromov. 

Na hromadu lístia, ktorú majitelia domov a záhrad riešia pravidelne, majú ľudia jednoduché riešenie. Nevedia však, že ich môže vyjsť poriadne draho. Staré konáre a suché lístie nepatrí do ohniska, upozorňuje rezort životného prostredia, ktorý upriamuje pozornosť na to, že podľa zákona o odpadoch ide o biologicky rozložiteľný odpad.

„Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad, sú kompostovanie v súkromnom či obecnom kompostovisku alebo umiestnenie takéhoto bioodpadu do hnedých kontajnerov, ktoré zabezpečuje a vyváža obec,“ uvádza ministerstvo s tým, že obec je povinná tento odpad spracovať.

Plošné vypaľovanie trávy a porastov, ktoré ohrozuje životné prostredie, je zakázané prostredníctvom viacerých zákonov. Okrem už uvedeného zákona o odpadoch ide o zákon o ochrane pred požiarmi alebo o zákon o ochrane prírody a krajiny.

„Na zakladanie ohňa v prírode rezort odporúča využiť oficiálne ohniská a rešpektovať všetky predpisy, pravidlá a obmedzenia, ktoré pre danú lokalitu platia. V prípade, ak nezodpovední občania spôsobia požiar, hrozí im okrem pokuty aj trestné stíhanie,“ dodáva ministerstvo životného prostredia. 

Ak sa občan Slovenskej republiky pre spaľovanie biologického odpadu rozhodne, hoci aj na vlastnom pozemku, riskuje pokutu. V prípade fyzických osôb ide o pokutu do výšky 1 500 eur, v prípade tých právnických od 4 000 do 350 000 eur.

Pozor aj na zanedbaný dvor

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Ministerstvo životného prostredia, Kosenie trávy, Záhradkár, Zákony pre ľudí

Najnovšie videá

Trendové videá