Skrytá hrozba v obľúbenom nápoji Slovákov: Za takýchto podmienok ho nikdy nekonzumuj

  • Čaj v sáčku nemusí byť taký neškodný, ako sa zdá
  • Jedno vrecúško dokáže do šálky uvoľniť až 1,2 bilióna častíc mikroplastov
  • Spôsobiť môžu vážne zdravotné problémy
Čajové vrecúška a mikroplasty
Pexels/Anna Pou, Pixabay/Puneetyadav
  • Čaj v sáčku nemusí byť taký neškodný, ako sa zdá
  • Jedno vrecúško dokáže do šálky uvoľniť až 1,2 bilióna častíc mikroplastov
  • Spôsobiť môžu vážne zdravotné problémy

Každý z nás má svoje rituály, o tom bez pochyby. Pomáhajú nám akosi držať pokope celý deň. Zatiaľ čo ty sa možno nevieš zobudiť bez poriadne silnej kávy, iným postačí pohár vody, magnézium či šálka čaju. Ten pri tom nemusí mať ani energetickú hodnotu, úplne postačí aj ovocný.

Kávu síce možno úplne všetci nepijú, no čaju sa počas života takmer nikto nevyhne. Nezáleží pri tom, či pôjde o ručne zberaný babičkin lipový, sladučký Pigi-čaj z detstva alebo bežný ovocný. Možno si práve potrpíš aj na nové trendy a skúšaš čaj matcha, alebo si doň leješ mlieko ako pravý Angličan.

Ani na tom nijak zvlášť nezáleží. Pointou je, že čaj sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúry mnohých krajín, aj Slovenska. To napriek tomu, že pochádza z ďalekej Číny, ako uvádza portál Britannica.

Mnohým z nás tak rokmi priniesol do bežných životných chvíľ pokoj a oddych, či recept na rýchlejšie vyzdravenie. Zdravie spájané s čajom však môže byť ďalej než si myslíme. Pokým samotný čaj má zväčša blahodarné účinky, čajové vrecúška, v ktorých prichádza, ťa môžu nemilo prekvapiť.

Ani čaj nemusí byť „safe“

Najnovšia štúdia skúmajúca práve spôsob prípravy čaju, ktorého mnohí milujeme upútala značnú pozornosť. Odhalili totižto negatívne informácie, ktoré potvrdzujú, že možno aj tvoj obľúbený čaj môže vylúčiť bilióny častíc mikroplastov do šálky.

Samotní výskumníci však nešli do štúdie naslepo. Potvrdiť chceli práve dávnejšie zistenia vedcov z Kanady. Tí zistili už v roku 2019, že príprava čaju už pri teplote 95 stupňov vedie k vylúčeniu množstva mikroplastov. Nimi testované plastové čajové vrecúško uvoľnilo približne 11,6 bilióna mikroplastov do jednej malej šálky čaju.

Ďalšia zo štúdií následne v roku 2023 preverovala prítomnosť možných mikroplastov v novšej forme čajových vrecúšok, ktoré sa vyrábali na báze polymérov, známe ako bio-roložiteľné vrecúška. Po zaliatí jedného takéhoto vrecka sa v šálke okrem chutnej esencie objavil aj približne 1 milión nanoplastov pozostávajúcich z kyseliny polymliečnej. Priniesli tak dodatočné otázky na pole bezpečnosti bežne dostupných čajových vreciek.

Tajomstvo čajových vrecúšok

Hlavným cieľom najnovšie vedeného výskumu odborníkov zo Španielska však bolo najmä overenie tvrdení, ale aj jeho rozšírenie. Do testovanej vzorky tak pridali aj iné vzorky čajových vrecúšok. Kúpili a otestovali 3 najbežnejšie používané prázdne čajové vrecúška. Skladali sa z materiálov ako polypropylén, nylon či najčastejšie používaná celulóza.

Výskumný tím sa vžil do kože bežného spotrebiteľa a látky testovali až po zaliatí vriacou vodou za stáleho miešania tekutiny. Tento proces replikovali z jedného hlavného dôvodu, podľa nich ide o každý detail – aj samotný kontakt s vodou či miešanie môže totiž vylučovať mikroplasty.

azerbaijan_stockers freepik
zdroj: Freepik.com/Azerbaijan Stockers

Jediným rozdielom bolo, že v tekutine nebol prítomný žiaden čaj, použili prázdne vrecká. Nepriaznivý výsledok ťa v tomto momente zrejme už neprekvapia. Každé z vrecúšok obsahovalo mikroplasty, líšili sa však v pomeroch.

Mikroplasty zistené v rozdielnych vrecúškach:

  • polyprolénové – 1,2 bilióna častíc,
  • celulózové – 135 miliónov častíc,
  • nylonové – 8,18 miliónov častíc.

Obzvlášť znepokojujúcim zistením bol fakt, že vylúčené mikroplasty sú vstrebávané našimi bunkami. Udržali sa v nich nadpriemerne dlho a po 24 hodinách sa dostali k ich jadru, ktoré je aj domovom DNA.

Zdravie vs. mikroplasty

Problémy, ktoré môže vstrebávanie mikroplastov priniesť, sú naozaj rôzne a názory sa k dnešnému dňu stále líšia. Zhodujú sa zväčša ale v hlavných problémoch, ktoré nastávajú pri vystaveniu, či už cez stravu, alebo aj vdychovaním.

Najčastejšie môže ísť podľa odborníkov o problémy ako:

  • oxidačný stres,
  • neurotoxicita,
  • reprodukčná toxicita,
  • karcinogenita,
  • zmeny metabolizmu.

Samotné dopady na zdravie však vedci stále úplne nespresnili a vyžadujú si tak ďalšie rozsiahle štúdie. Zhodnú sa ale vždy na jednom – že mikroplasty sú škodlivé. Veď už len predstava vstrebávania plastov do tela znie sama osebe desivo.

V mori (alebo šálke) negatívnych správ je aj jedna dobrá. Aj v prípade čaju existujú možnosti, ako príjem mikroplastov minimalizovať. Samotní autori pre Health odporúčajú nakupovať skôr sypaný čaj a vyhnúť sa tak porciovanému, sáčkovému čaju. Ten si ale nedaj do plastového filtra. Použiť treba filter z nehrdzavejúcej ocele.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ACS Publications/Enviromental Science & Technology/Hernandez et al., Britannica, Science Direct/Journal of Hazardous Materials/Banaei et al., Science Direct/Chemosphere/Banaei et al., National Library of Medicine/Lee et al., Health

Najnovšie videá

Trendové videá