Skrytá hrozba v podnikoch: Papierové slamky môžu byť problémom, obsahujú „nesmrteľné“ chemikálie
- Zdá sa, že papierové slamky nie sú tak úplne ekologickým riešením
- Podľa nového výskumu obsahujú nízke hladiny tzv. „večných chemikálií“
- Zdá sa, že papierové slamky nie sú tak úplne ekologickým riešením
- Podľa nového výskumu obsahujú nízke hladiny tzv. „večných chemikálií“
Papierové slamky sa ukazujú byť menej ekologické, ako sa pôvodne očakávalo.
Okrem toho, že sa tieto náhrady bežných slamiek rýchlo rozmočia, nové štúdie ukázali, že obsahujú malé množstvá tzv. „večných chemikálií“, ktoré zostávajú v prostredí dlhodobo.
Ako informuje portál Science Alert, vplyv týchto chemikálií na zdravie človeka zatiaľ nie je jasný. Tieto látky, známe ako poly- a perfluóralkylové látky alebo PFAS, ale môžu v prírode prežiť storočia, než sa ich koncentrácia zníži na malý zlomok. Preto nie je možné považovať papierové slamky, ktoré ich obsahujú, za úplne „biologicky odbúrateľné“.
Toxické pre ľudí a zvieratá
V skutočnosti tvrdia vedci z univerzity v Antverpách v Belgicku, že niektoré alternatívy plastov, označované ako rastlinné alebo „ekologické“, môžu nebadane prispievať k znečisťovaniu prostredia látkami PFAS.
Keď výskumníci skúmali 39 rôznych značiek slamiek vyrobených z plastu, papiera, skla, bambusu a nehrdzavejúcej ocele, zistili, že takmer všetky tieto materiály obsahujú látky PFAS. Nerezová oceľ bola jedinou výnimkou v porovnaní s inými materiálmi.
Dnes vyrábajú mnoho produktov s použitím PFAS. Niektoré z týchto chemikálií môžu byť v dostatočne vysokých koncentráciách toxické pre zdravie zvierat a ľudí.
Vedci stále skúmajú, pri akých úrovniach by mohli chemikálie vo vonkajšom prostredí zvyšovať zdravotné riziká. Môžu sa totiž hromadiť v životnom prostredí a v telách zvierat, obávajú sa, že dokonca aj nízke úrovne znečistenia môžu mať dlhodobé následky.
Nevedomá konzumácia PFAS chemikálií
Zníženie používania plastov môže pomôcť, ale skutočný vplyv to bude mať len v prípade, keď alternatívne materiály nebudú obsahovať PFAS.
Mnohí výrobcovia pridávajú PFAS do papierových a bambusových slamiek, aby ich urobili odolnými voči vode. Iná možnosť je, že výrobcovia používajú recyklované materiály, ktoré už tieto chemikálie obsahujú.
V roku 2021 vedci zo Spojených štátov ako prví zistili PFAS v slamkách vyrobených z rastlinných materiálov. To naznačuje, že spotrebitelia by mohli pri ich používaní nevedome konzumovať neznáme množstvo PFAS.
Teraz aj vedci v Belgicku prišli na to, že sa deje to isté.
Autori štúdie použili prístroj s názvom hmotnostná spektrometria s vysokým rozlíšením na analýzu chemického zloženia rôznych slamiek. Preskúmali 20 papierových, 5 sklenených, 5 bambusových, 5 z nehrdzavejúcej ocele a 4 plastové slamky. Zameriavali sa na zistenie 29 rôznych typov PFAS.
Výskumníci našli chemikálie PFAS vo všetkých papierových slamkách okrem dvoch, ale ich koncentrácie boli celkovo pomerne nízke a líšili sa aj medzi rôznymi výrobkami.
Záťaž na telo aj prírodu
Medzi týmito slamkami najčastejšie nachádzali perfluóralkylové látky (PFAS), konkrétne perfluóroktánová kyselina (PFOA), ktorá je od roku 2020 zakázaná vo väčšine krajín. Táto chemikália sa môže ľahko nahromadiť v tele zvierat, kde pri určitých koncentráciách môže negatívne ovplyvňovať ich vývoj a reprodukciu.
„Malé množstvá PFAS, hoci nie sú samy osebe škodlivé, môžu pridať k chemickej záťaži, ktorá sa už v tele nachádza,“ vysvetlil environmentálny vedec Thimo Groffen z univerzity v Antverpách.
Aj po použití slamiek môžu škodlivé látky pretrvávať. Ak sa slamky recyklujú, tieto chemikálie môžu prejsť do nových produktov. Ak sa slamky odhadzujú na skládku alebo sa spália, ich chemikálie sa môžu šíriť vetrom alebo v pôde.
Pre tých spotrebiteľov, ktorí sa v skutočnosti obávajú možných dopadov na životné prostredie alebo na zdravie, environmentálny vedec Groffen odporúča používať slamky z nehrdzavejúcej ocele alebo najlepšie vôbec žiadne slamky.
Zdroje: Science Alert, ScienceDirect