Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
- Nosíš smart hodinky celé dni?
- Vedci varujú pred škodlivými látkami v ich náramkoch
- Môžu oslabiť imunitu či spôsobiť hormonálnu nerovnováhu
- Nosíš smart hodinky celé dni?
- Vedci varujú pred škodlivými látkami v ich náramkoch
- Môžu oslabiť imunitu či spôsobiť hormonálnu nerovnováhu
Žijeme v ére, kde tempo pokroku udáva smer nášmu každodennému životu. Moderný svet plný inovácií nás neustále tlačí k adaptácii na nové technológie, no niekedy máme pocit, že mu len ťažko stačíme. Smart zariadenia, ako sú mobilné telefóny, sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich dní.
Niektoré z nich však nielen nosíme vo vrecku, ale doslova s nami žijú – 24 hodín denne. Smart hodinky, známe ako dokonalý partner k smartfónu, ponúkajú pohodlie, ktoré mnohých oslobodilo od neustáleho prezerania mobilu. Notifikácie priamo na zápästí nás držia v obraze, bez toho aby sme museli vyťahovať telefón z vrecka.
Tento moderný výdobytok často nosíme nepretržite – v práci, vo voľnom čase a aj počas spánku. V nepretržitom používaní nám už nezabráni ani kúpanie a sprchovanie.
Hoci ide o prelomovú technológiu, ktorá mení spôsob komunikácie, nie všetko je zväčša ideálne. Nedávna štúdia priniesla dôležité zistenie: každodenné nosenie smart hodiniek môže mať svoj dopad na zdravie.
„Večné chemikálie“ v náramkoch
Výskumníci v najnovšej štúdii vychádzali najmä z faktu, že mnohé náramky na bežne dostupných fitness hodinkách obsahujú fluoroelastoméry. Ide o druh syntetickej gumy, ktorá sa používa v tomto priemysle najmä kvôli svojej odolnosti voči potu aj olejom z pokožky. Ako však ďalej prezentujú, patrí tento materiál do skupiny polymérov známych ako per a polyfluoroalkylové látky (skrátene PFAS).
Tieto chemikálie, nachádzajúce sa na povrchoch náramkov sa môžu preniesť na pokožku, do jedla aj prachu, čím vznikajú rôzne cesty na ich vstup do tela, uvádzajú experti z Univesity of Notre Dame. Látka je podľa nich extrémne odolná voči rozkladu a zotrvať môže v prostredí tisícky rokov. Nazývajú ich preto „večné chemikálie.“
Ich vstrebanie sa spája s radou zdravotných problémov:
- oslabenie imunity,
- hormonálna nerovnováha,
- oneskorený vývoj u detí,
- nízka pôrodná hmotnosť,
- predčasná puberta,
- vysoký krvný tlak počas tehotenstva,
- zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny (obličiek a semenníkov).
Potvrdili obavy
S uvedeným predpokladom o škodlivosti na zdravie analyzovali 22 rôznych náramkov od niekoľkých značiek v rozmanitých cenových kategóriách. Pomocou špeciálnych technológií následne zisťovali prítomnosť fluóru na povrchu náramkov.
Zistenie ich zaskočilo, až 15 z 22 náramkov obsahovalo viac ako 1% fluóru, čo potvrdilo používanie nežiadúcich fluoroelastomérov vo väčšine produktov.
Testovali značky, z ktorých sa niektoré objavujú aj v Európe a na Slovensku:
- Apple,
- Apple/Nike,
- CASETiFY,
- Fitbit,
- Google,
- King of Kings,
- Modal,
- Samsung,
- Tighesen,
- Vanjua.
Pri detailnej analýze skúmali hneď 20 rôznych typov PFAS. Zistili, že najčastejšou látkou obsiahnutou v produktoch bola kyselina perfluorohexánová (PFHxA). Potvrdili tak obavy, že náramky uvoľňujú nebezpečné chemikálie priamo na pokožku.
Smart zariadenia sa používajú čoraz viac
Novinky o možných rizikách fitness hodiniek by mali zaujímať široké spektrum ľudí. Podľa prieskumov Eurostat používa smart hodinky, fitness náramky a podobné technologické doplnky až 19 % populácie vo veku od 16 do 74 rokov. Trend v používaní takýchto zariadení však podľa portálu Statista neustále rastie a do roku 2029 sa predpokladá jeho rast o takmer 63%.
Tieto čísla zahŕňajú ľudí, ktorí tieto zariadenia aktívne využívajú na monitorovanie svojho zdravia, pohybu alebo iných každodenných aktivít. Zaujímavé je, že vysoké percentá používateľov sa objavili v krajinách ako Česko (35 %), Fínsko (33 %) a Estónsko (31 %), kde smart doplnky nosia ľudia najčastejšie. Slovensko sa umiestnilo na šiestej priečke s podielom 25 %, čo poukazuje na rastúci záujem o tieto zariadenia aj v našej krajine.
Na opačnom konci rebríčka sú krajiny, kde sa fitness hodinky a podobné zariadenia používajú minimálne. Najnižšie percentá zaznamenali v Grécku (7 %), Rumunsku (8 %) a na Cypre (9 %), čo môže byť dôsledkom nižšieho povedomia alebo ekonomických rozdielov medzi obyvateľmi jednotlivých krajín.
Zaujímavé dáta prinášajú aj americké prieskumy. Podľa nich používa fitness hodinky až 21 % dospelej populácie. Tieto zariadenia sú najobľúbenejšie medzi ženami, a to najmä v domácnostiach s vyššími príjmami.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Pew Research, Ec.europa.eu/Eurostat, Statista, Enviromental Science and Technology Letters/Wicks et al.