Skryté nebezpečenstvo v našich domácnostiach. Odborníci varujú pred endokrinnými disruptormi

  • Skupina chemikálií, s ktorými bežne prichádzaš do styku, ti môže narúšať hormonálnu sústavu
  • Ide o ftaláty alebo bisfenol A, ktoré nájdeme v plastoch
kozmetika, obchod, drogéria
Ilustračné foto archív Canva
  • Skupina chemikálií, s ktorými bežne prichádzaš do styku, ti môže narúšať hormonálnu sústavu
  • Ide o ftaláty alebo bisfenol A, ktoré nájdeme v plastoch

Pred časom sme ťa informovali o tom, že vedci našli hneď niekoľko látok, ktoré dokážu imitovať, narúšať alebo blokovať správne fungovanie hormónov. V tomto výskume odborníci najviac upozorňovali na ambretové pižmo. Nájdeme ho v kozmetike, pracích práškoch a mydlách, s ktorými prichádzame do styku každý deň. Ambretové pižmo môže spôsobovať predčasnú pubertu.

Ambretové pižmo však nie je jedinou chemikáliou, ktorá dokáže spôsobiť problémy. Výskumy týkajúce sa endokrinných disruptorov stále pokračujú. Odborníci tentokrát varujú pred ftalátmi a BPA, ktoré sa nachádzajú v plastoch. Naznačujú, že takéto chemikálie môžu mať okrem iného vplyv aj na vývoj mozgu alebo plodnosť.

Čo sú endokrinné disruptory a ako nás ovplyvňujú?

Chemikálie narúšajúce endokrinný systém sú prírodné alebo človekom vyrobené látky, ktoré môžu napodobňovať, blokovať alebo narúšať hormóny. Zdravie endokrinnej sústavy je závislé od hormónov. Tie riadia mnohé biologické procesy, ako napríklad normálny rast, plodnosť a reprodukciu. Keďže hormóny na naše telo pôsobia v extrémne malých množstvách, aj ich malé narušenie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Podľa portálu Endocrine Society je na svete približne 85 000 chemikálií vyrobených človekom a tisíce z nich môžu byť na základe svojich vlastností endokrinnými disruptormi. S takýmito chemikáliami najviac prichádzaš do styku prostredníctvom potravín, nápojov či kozmetiky. Do tela sa však môžu dostať aj prostredníctvom vzduchu či vody.

Výskumníci z National Institute of Environmental Health Sciences objavili hneď niekoľko súvislostí medzi týmito chemikáliami a vplyvom na ľudské zdravie. Podľa nich môžu tieto látky spôsobovať napríklad poruchy pozornosti, ako je ADHD. Vedci zistili, že bežná expozícia určitým ftalátom, zistená vo vzorkách moču, má súvislosť so správaním súvisiacim s ADHD v období dospievania.

Vedci varujú aj pred vplyvmi endokrinných disruptorov na našu rozmnožovaciu sústavu. Okrem toho, že môžu spôsobiť predčasnú pubertu, môžu vyvolať aj problémy s plodnosťou. Niektoré výskumy spájajú endokrinné disruptory so syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS), ktorý ovplyvňuje počet uvoľnených vajíčok. Iné výskumy poukazujú na to, že endokrinné disruptory ovplyvňujú kvalitu spermií.

Ftaláty vedia ovplyvniť vývoj plodu

Ftaláty sú skupina chemikálií so širokou škálou využitia. Používajú sa napríklad na zvýšenie intenzity vône v kozmetike, zvýšenie mäkkosti a pružnosti plastu alebo dokonca na to, aby pomohli kozmetike lepšie priľnúť k pokožke a preniknúť do nej. Podľa portálu NRDC vedci už v 90. rokoch zistili, že ftaláty dokážu imitovať hormóny, ktoré sa nachádzajú v našom tele.

Sú obzvlášť nebezpečné pre deti a tehotné ženy. Výskumy zistili, že ak sa ftaláty dostanú do tela tehotnej ženy, začnú prechádzať jej krvným obehom a dokážu preniknúť až k vyvíjajúcemu sa plodu. Neskôr sa dokonca môžu vyskytnúť aj v materskom mlieku. Ftaláty predstavujú riziko pre vývoj reprodukčného systému, mozgu a iných orgánov.

Ftaláty sa do nášho tela dostávajú rôznymi spôsobmi. Napríklad pri ohrievaní jedla v mikrovlnke v plastovej miske, ktorá obsahuje ftaláty, alebo používaním rôznej kozmetiky. Ak sa chceš ftalátom vyhnúť, je dobré nekupovať potraviny v plastových obaloch, používať prírodnú kozmetiku a nakupovať misky či iné plastové výrobky s označením „bez ftalátov“.

BPA ovplyvňuje správanie

Ako informuje portál Healthline, BPA, alebo bisfenol A, je priemyselná chemikália, ktorá sa od 60. rokov minulého storočia používa na výrobu pevných a odolných plastov. Najčastejšie sa vyskytuje v dózach alebo miskách na potraviny, v rôznom inom kuchynskom náčiní a v plastových fľašiach na vodu. Väčšina plastových výrobkov, ktoré si dnes môžeš kúpiť, má však na sebe označenie „BPA free“. Prečo je to také dôležité?

miktoplasty a nanosplasty v plastovej flľaši
zdroj: Unsplash/Steve Johnson

Množstvo ľudí sa obáva vystavenia BPA, pretože z obalu môže preniknúť do jedla alebo nápoja, ktorý je v ňom skladovaný. Faktory ako teplota plastu a jeho kyslosť môžu ovplyvniť množstvo bisfenolu A, ktoré prenikne do potraviny alebo nápoja. Hoci sa BPA nachádza aj vo vzduchu, vode alebo prachu, väčšina ľudského kontaktu s ním pochádza práve z kontaminovaných potravín.

Vystavenie BPA vyvoláva obavy z možných nežiaducich účinkov na zdravie plodu, dojčiat a detí. Výskum ukazuje, že takéto vystavenie môže mať negatívny vplyv na mozog a reprodukčné orgány. Tiež dokáže ovplyvniť správanie detí. Iný výskum zasa poukazuje na možnú súvislosť medzi BPA a zvýšeným krvným tlakom, cukrovkou 2. typu a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Ak sa chceš vystaveniu BPA vyhnúť, vymeň plastovú fľašu za fľašu z nehrdzavejúcej ocele alebo zo skla. Nezohrievaj jedlo v plastových miskách bez označenia „BPA free“ alebo „microwave safe“. Najviac ohrozené sú však deti. Odborníci preto odporúčajú dávať si pozor na to, aké hračky im kupuješ. Pri plastových hračkách, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že si ich dieťa bude dávať do úst, tiež dbaj na to, aby neobsahovali BPA.

Zdroje: Endocrine Society, NIEHS, NRDC, Healthline

Najnovšie videá

Trendové videá