Skryté poklady Slovenska: Spoznaj najlepšie cyklotrasy, na ktorých uvidíš TOP výhľady
- Ak si vášnivým cyklistom alebo jednoducho milovníkom prírody a krásnych výhľadov, máme pre teba zopár tipov
- Absolvovať ich môžeš napríklad aj toto leto

- Ak si vášnivým cyklistom alebo jednoducho milovníkom prírody a krásnych výhľadov, máme pre teba zopár tipov
- Absolvovať ich môžeš napríklad aj toto leto
Slovensko je krajinou bohatou na pekné cyklotrasy, ktoré ponúkajú nielen fyzickú aktivitu, ale aj možnosť objavovať rôznorodé panorámy a top výhľady. V tomto článku ti predstavíme niekoľko cyklotrás, ktoré ti zabezpečia pohľad na úžasné scenérie a letné zážitky.
Trenčianska Teplá – Bolešov
Trasa začína v obci Trenčianska Teplá na námestí, kadiaľ prechádza aj zelená cykloturistická trasa v smere na Trenčianske Teplice. Modrá pokračuje cez mesto smerom na Novú Dubnicu a do Dubnice nad Váhom prichádza cez Veľký a Malý Kolačín.
V Dubnici prechádza popri krásne zrekonštruovanom ranobarokovom kaštieli. V zámockom parku sa nachádza unikátna umelá jaskyňa Grotta s vyhliadkovou vežou a oproti kaštieľu sa nachádza tiež barokový kostol. Trasa ďalej pokračuje cez Vážsky kanál a samotný Váh do Bolešova, kde končí na rázcestí s Vážskou cyklomagistrálou.
Dĺžka: 11,3 km
Považská Bystrica – Zakvašov
Regionálna cykloturistická trasa prechádzajúca nádherným prírodným prostredím Manínskej tiesňavy, Kostoleckej tiesňavy a brál Bosmany. Trasa je nenáročná a zvládne ju aj rodina s deťmi. Pre množstvo zaujímavostí si na prejdenie trasy treba vyčleniť viac času.
Modrá cykloturistická trasa začína v Považskej Bystrici na križovatke cyklotrás pri nákupnom centre. Odtiaľto pokračuje okrajom mesta smerom na Považskú Teplú. Tu už ťa tabuľky navigujú do doliny a trasa prechádza po asfaltovej ceste cez prírodnú rezerváciu Manínska tiesňava.
Nachádza sa tu aj náučný chodník s infotabuľami. Nad hlavami turistov sa tu mohutne týčia vrcholy Veľkého a Malého Manína. Postupne prichádza trasa do dedinky Záskalie a cez Kostoleckú tiesňavu pokračuje až do obce Kostolec.
Tu sa nad dedinou nachádza ďalšia prírodná zaujímavosť a to skalné bralá Bosmany. Do obce ťa čaká prudký, ale krátky výstup a za dedinou sa po poľnej ceste spustíš do obce Praznov. Trasa prechádza cez obec a končí v lokalite Zakvašov na križovatke s Rajeckou cyklomagistrálou.
Dĺžka: 17 km
Tuchyňa – Zápechová
Regionálna cykloturistická trasa spájajúca Vážsku cyklomagistrálu s českou hranicou. Trasa je nenáročná a vhodná pre všetky vekové skupiny. Najväčšou atrakciou na trase sú Červenokamenské bradlá.
Trasa začína na križovatke s Vážskou cyklomagistrálou na ceste č. 507. Smerom na sever pokračuje po asfaltovej ceste cez obce Tuchyňa, Mikušovec do obce Červený Kameň. V obci sa môžeš občerstviť a, samozrejme, odporúčame aj návštevu mohutných skalných brál, ktoré sa týčia nad obcou.
Po prehliadke modrá trasa pokračuje smerom ďalej a miernym stúpaním až do lokality Zápechová, kde končí na hranici s Českou republikou. Tu sa môžeme napojiť na cyklotrasy v Česku.
Dĺžka: 15,5 km
Zaplavené obce Liptovskej Mary
- Bešeňová – Potok – Vlašky – Liptovská Mara – Bobrovník – Tvarožná – Bobrovník
Putovanie po stopách zaplavených obcí, ktoré navždy pochovala voda Liptovskej Mary. Táto cykloturistická tematická trasa ti okrem športového vyžitia a krásnych výhľadov ponúkne aj zaujímavé informácie o vodnom diele, ktoré zásadne ovplyvnilo životy tisícov ľudí a navždy zmenilo tvár a vývoj celého regiónu.
Pod vodnou hladinou Liptovskej Mary sa nachádzalo celkom 13 historicky samostatných obcí, z ktorých 12 priehrada úplne pochovala. Spolu bolo presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4-tisíc obyvateľov. Trinásť zaniknutých obcí, z ktorých bola iba jediná nanovo vybudovaná, je črepinkou v mozaike života Liptova.
Dielo bolo vybudované v rokoch 1969 – 1975 a od prvopočiatku bolo plánované za účelom tlmenia povodňových prívalov, vylepšovania prietokov na strednom a dolnom toku Váhu v období sucha a výroby elektrickej energie.
Od dokončenia vodného diela uplynulo takmer 50 rokov, ľudia sa na Liptove prestali báť ničivých záplav a región sa stal obľúbenou turistickou destináciou. Vychutnajte si tu výhľady na vodu a hory zo sedla bicykla a načerpaj zaujímavosti a fakty o histórii vodného diela.
Dĺžka trasy: 14,1 km
Náučná cyklotrasa Vlkolínec – Pribylina
Najdlhšia náučná cykloturistická trasa na Slovensku, prepájajúca celý Liptov s najväčšími kultúrnymi pamiatkami.
Trasa začína v historickej UNESCO pamiatke – dedinke Vlkolínec, ktorej návštevu jednoznačne odporúčame. Pri vstupe do obce sa nachádza križovatka cykloturistických trás. Náučná trasa pokračuje okrajom dedinky a po poľnej ceste vedie až do Ružomberka.
Prechádza mestom a križuje frekventovanú cestu, je tu však prechod a dá sa dobre prejsť, treba však dávať pozor na značenie. Za Ružomberkom trasa prechádza po poľných cestách obcami Liptovská Štiavnica a Liptovské Sliače až do obce Partizánska Ľupča. Tu v centre obce pri majestátnom kostole prichádzame na križovatku cykoturistických trás.
Trasa pokračuje spoločne s dvoma cyklomagistrálami – Liptovskou a Vrchárskou. A to až za Partizánsku Ľupču, kde Vrchárska cyklomagistrála odbáča doprava.
V obci Lazisko sa nachádza križovatka s modrou cykloturistickou trasou a tu môžeš zvoliť krátku odbočku k drevenému artikulárnemu kostolu vo Svätom Kríži. Ide o najväčší drevený kostol v strednej Európe. Hneď za Laziskom trasa stúpa k malej rozhľadni Pavčina Lehota, odkiaľ je pekný výhľad na podhorie Nízkych Tatier a dolný Liptov.
Od rozhľadne sa klesá cez Pavčinu Lehotu na začiatok Demänovskej doliny. Tu prechádza trasa priamo cez autocamp Bystrina a poľnými cestami s peknými výhľadmi prechádza obcami Ploštín, Iľanovo až do Závažnej Poruby, kde odbáča doprava a obchádza kopec Hrádok, kde sa nachádzajú dve krátke cyklotrasy s peknými trailovými úsekmi.
Následne už klesá do Liptovského Jána a pri cyklosmerovníku sa odbáča prudko doľava a trasa prechádza okolo unikátneho prírodného kúpaliska, kde sa dá dokonale ochladiť najmä počas horúcich letných dní.
Za Liptovským Jánom čaká cyklistov najmenej atraktívny úsek na trase, pretože trasa prechádza do Liptovského Hrádku po frekventovanej ceste. Je to však iba krátky úsek a v Hrádku trasa odbáča doľava a definitívne sa rozdeľuje s Liptovskou cyklomagistrálou.
Trasa tu vedie po hrádzi rieky Belá, na konci mesta prechádza cez lávku, a je odtiaľto krátka odbočka k Hradu a kaštieľu Liptovský Hrádok. Trasa pokračuje poľnými cestami cez Liptovský Peter do Vavrišova.
Pri trase sa nachádza rozhľadňa, z ktorej si môžeš vychutnať krásne výhľady na Tatry a okolie. Z Vavrišova ťa už náučná cykloturistická trasa privádza do Pribyliny, prechádza obcou a končí pri vstupe do múzea Liptovskej dediny.
Dĺžka trasy: 68 km
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Cyklo portál, Slovenský cestovateľ, Spoznaj, OMA, Visit Liptov, Trenčín región