Skupina nadšencov vyráža na dobrodružstvo s vrakmi: Slováci si spravili z automobilov náboženstvo, tvrdia
- Vydaj sa na bláznivý roadtrip Českom a Slovenskom
- Na registráciu na letnú edíciu máš už len pár dní
- Vydaj sa na bláznivý roadtrip Českom a Slovenskom
- Na registráciu na letnú edíciu máš už len pár dní
Počul si už o projekte s názvom Vrakmania? Stojí za ním partia mladých ľudí, ktorí milujú dobrodružstvo, zábavu, recesiu. Zároveň o sebe tvrdia, že ich dávka zdravého úsudku je značne obmedzená.
Aj preto sa v roku 2019 rozhodli začať organizovať podujatie s názvom Vrakmania. Ide o najstarší a najbláznivejší pojazdný festival starých vrakov na Slovensku.
Spája skvelých ľudí, bez rozdielu pohlavia či veku, ktorí sú ochotní spoznať nevídané, prejsť zdanlivo neprejazdné a to všetko v nepohodlí starého vraku.
Je to týždeň, počas ktorého zabudneš na starosti bežného života. Aktuálne pripravujú už štvrtý ročník, o ktorom nám už viac porozprával spoluzakladateľ tejto akcie Michal Dubovan.
- V čom je toto podujatie výnimočné?
- Prečo vzniklo ako recesia?
- Prečo sa ho oplatí zúčastniť?
- Čo môžeš od tohto festivalu vrakov očakávať?
Pripomeňme si najskôr, ako vznikla myšlienka založiť projekt Vrakmania a čo vás inšpirovalo k organizovaniu tohto pojazdného festivalu starých áut?
Projekt Vrakmania vznikol ako akási recesia voči doslova náboženstvu, ktoré si mnohí Slováci založili okolo materiálnej veci, ktorou sú osobné automobily. Milujeme cestovanie aj dobrodružstvo a autá, ktoré si niekto chodí pravidelne leštiť na najbližšiu dedinskú autoumývačku, my berieme ako vraky a na našich cestách ich vôbec nešetríme.
Čo je hlavným cieľom Vrakmanie a čo by ste chceli svojimi podujatiami dosiahnuť?
Cieľom je ukázať, že precestovať a spoznať svet sa dá aj s autom za pár šupov. Síce to trvá dlhšie a je to menej komfortné, no rozhodne je to väčšia sranda ako na modernom vozidle.
O čom tohtoročný štvrtý ročník Vrakmanie bude a aké novinky môžu návštevníci očakávať?
Ako napovedá podtitul tohto ročníka – Federálne derby -, bude primárne o objavovaní krás, ciest aj „neciest“ Českej republiky. My máme čerstvo za sebou trasovanie a môžeme povedať, že to rozhodne bude stáť za to. Česká republika nám vyrazila dych. A nebolo to pokazenými tlmičmi na našom starom Golfe.
Aký je najzaujímavejší príbeh, ktorý sa odohral počas predchádzajúcich ročníkov?
Je ich viac. Rozhodne stojí za zmienku posádka, ktorá prešla celú trasu v núdzovom režime, či iná, ktorú zase musel po zapadnutí na jednej zo skratiek vyťahovať traktor. Mali sme aj posádku, ktorá „vďaka“ modernej navigácii nelegálne prekročila hranice. Ďalšie sú na osobné rozprávanie v neskorých večerných hodinách.
Máte nejaké netradičné účastnícke vozidlá, ktoré sa v minulosti zúčastnili Vrakmanie?
Ako sme povedali, veľká väčšina z týchto vozidiel je stále bežne jazdiacich po našich cestných komunikáciách. Netradičnejšie sú potom už samotné úpravy, ktoré nie sú povinné, no veľmi vítané. Potom máme aj staršie vozidlá, ktoré by niekto mohol označiť ako veterány.
A úplne ideálne je, keď sa tieto dve veci spoja, potom vznikajú výtvory, ako napríklad tento trojkový Transporter aka „domček na kolesách“.
Ako zvládate logistiku a organizáciu podujatia? Koľko ľudí sa na celom projekte podieľa?
V závislosti od konkrétneho obdobia sa na príprave samotného podujatia podieľa tak do desať ľudí. Počas konania je ich, samozrejme, najviac, počas roka je to menej. A zvládame to ako celú túto akciu, to znamená pankovo. Veci riešime na poslednú chvíľu a nejako to funguje, tak to nemeníme.
Koľko stojí účasť na tomto festivale?
Aktuálne sa dá zaregistrovať už len do konca týždňa cez náš web www.vrakmania.sk a registračný poplatok stojí 199 €. Ten je za celú posádku, v rámci ktorej dostanú účastníci štartovací balík s občerstvením, štartovacie polepy, itinerár s viac ako sto prejazdnými bodmi a checkpointami. V cieli ich potom čaká večera, kultúrny program a, samozrejme, účastnícke diplomy. A hlavne milión zážitkov a snáď aj toľko spomienok.
Ako sa vám darí udržiavať tento projekt finančne rentabilný?
Hlavne tak, že sa počas roka snažíme čo najmenej otvárať weby, ktoré ponúkajú na predaj staré autá. Aby sme ich nemali v jednej chvíli v garáži napríklad päť – aj to sa nám už stalo. Inak pod slovom garáž rozumej parkovisko pred bytovkou, garáž nemáme.
Máte nejaké plány rozšíriť tento festival aj do zahraničia alebo spolupracovať s podobnými iniciatívami v iných krajinách?
Tento rok máme za sebou prvú balkánsku edíciu, ktorá dopadla nad očakávania dobre. Najbližšia bude zase v máji. No rozhodne chceme udržať aj tradíciu poznávania Slovenska a najbližšieho okolia. Vážne to tu máme super a stojí za to to objavovať.
Aké najkrajšie miesta a trasy na Slovensku ste už s Vrakmaniou navštívili?
Bolo ich veľa, všade je niečo krásne, len sa treba dobre pozerať. Okrem Tornale, samozrejme. A keď máme vybrať niečo za nás, tak východ Slovenska. Rozhodne môžeme dementovať tvrdenie, že tam nič nie je!
Čo by ste poradili novým záujemcom o jazdu na starých autách a prečo by sa mali zúčastniť Vrakmanie?
Nech hlavne dlho neváhajú s prihlásením, lebo nám na štarte zostávajú posledné voľné miesta. A potom, nech sa neboja technického stavu vozidla, na ktorom sa vydajú. Čím menej to človek rieši, tým menej problémov má. A potom si už len užiť nezabudnuteľný týždeň plný dobrodružstva.