Skupina Slovákov môže prísť o trojnásobok platu. Vyhnúť sa tomu je jednoduché

  • Štátni zamestnanci majú taktiež možnosť poistenia zodpovednosti za škodu
  • Cena závisí od výšky príjmu
Bankovky euro, dizajn, hlasovanie ľudí
Canva
  • Štátni zamestnanci majú taktiež možnosť poistenia zodpovednosti za škodu
  • Cena závisí od výšky príjmu

Vždy treba mať na pamäti, že aj štátni zamestnanci (napríklad policajti či hasiči) sú len ľudia. Aj im sa občas „zadarí“ nejaká tá nehoda alebo iná škodová udalosť.

Uveďme si to na príklade. Policajné auto počas bežnej hliadky neodhadne vzdialenosť a mierne narazí do iného vozidla alebo napríklad verejného osvetlenia, či inej prekážky na ceste. Čo v takomto prípade? Správne, je potrebné zaplatiť spoluúčasť. 

Finančný portál Finsider uvádza, že policajti či hasiči môžu tiež v práci spôsobiť škody, ktoré však ich zamestnávateľ má právo kompenzovať. Pri neúmyselnej nehode v bežnom zamestnaní má firma podľa slovenskej legislatívy právo žiadať od pracovníka náhradu škody do maximálnej výšky štvornásobku jeho priemernej mzdy.

Hasič či policajt môže v podobných prípadoch prísť o trojnásobok služobného platu. Zodpovednosť týchto zamestnancov ale upravujú rôzne právne predpisy.

„To znamená, že poistenie kryje neúmyselne spôsobené škody. Rozdielom je, že špecificky kryje nielen škody voči tretím osobám pri zásahu, ale aj voči zamestnávateľovi, napríklad na vozidle či technickom vybavení.“

„Keďže pri hasičoch a policajtoch ide o výkon povolania a riziko vzniku škôd je vyššie, tento faktor zohľadňuje vyššie poistné,“ vysvetľuje pre Finsider finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Za čo je štátny zamestnanec zodpovedný?

Poistenie zodpovednosti sa všeobecne vzťahuje na všetko, s čím daní zamestnanci pracujú. Pre lepšiu predstavu, môže ísť napríklad o služobný mobilný telefón, počítač alebo pracovné nástroje. Pracovník ale zodpovedá len za škody, ktoré sám spôsobil.

To znamená, že ak sa policajt alebo hasič stane obeťou krádeže, stretu so zverou alebo živelnej udalosti, ktoré spôsobia škody na majetku zamestnávateľa, nezodpovedá za ne. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Polícia SR (@policiaslovakia)

Poistenie, ktoré kryje zodpovednosť za škody, nie je povinné. V prípade záujmu o tento druh služby je však možností oveľa menej. „Iba niekoľko poisťovní poisťuje zodpovednosť policajtov a hasičov, napríklad Wüstenrot a Allianz. Komunálna poisťovňa má zase poistenie, ktoré špecificky kryje zodpovednosť za škodu spôsobenú hasičom,“ dodáva Búlik.

Okrem hasičov a policajtov sa proti škode spôsobenej zamestnávateľovi môžu poistiť aj členovia Zboru väzenskej a justičnej stráže. „Poistenie nie je možné uzavrieť pre profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR,“ vysvetľuje pre Finsider hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ➡️ Urodzeni by pomagać👨‍🚒❤🚒 (@lubuscy_strazacy_osp_psp)

Cena za poistenie zodpovednosti sa odvíja od výšky platu, poistných limitov aj druhu pracovnej činnosti. Policajti a hasiči podľa poisťovne Allianz ani nemajú špeciálnu sadzbu poistenia.

„Ich zaradenie do kategórie povolania závisí od toho, aké činnosti vykonávajú, napríklad či vedú aj motorové vozidlo. Poistné sa pohybuje od 65 eur pre administratívnych zamestnancov až po 290 eur pre vodičov vozidiel,“ uvádza tlačové oddelenie poisťovne. 

Nie každé poistenie zodpovednosti má v základnom balíku aj krytie vozidla. V praxi sa môže napríklad stať, že služobné vozidlá síce majú aj havarijné poistenie, ale pri škode sa bude od zamestnanca vyžadovať spoluúčasť. To môže byť aj viac ako trojnásobok platu.

Peniaze
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Štátni zamestnanci, ktorí majú na starosti aj autá, si napríklad môžu uzatvoriť pripoistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú na zverenom dopravnom prostriedku alebo pracovnom stroji do limitu na náhradu spoluúčasti. 

Zdroje: Finsider, Najpoistenie.sk

Najnovšie videá

Trendové videá