Skupina Slovákov reaguje na spoločenskú krízu netradičnou výzvou

andy
Andy Winson

V POSLEDNÝCH ROKOCH SME SVEDKAMI NARASTAJÚCEJ NESPOKOJNOSTI A FRUSTRÁCIE SPOLOČNOSTI, KTORÁ DOSAHUJE ALARMUJÚCE ROZMERY. SKUPINA SLOVÁKOV SI DALA ZA CIEĽ ZMENIŤ TIETO POMERY. VYTVORILI 25-DŇOVÚ VÝZVU A PODUJATIE, KTORÉ SA MÁ ZAPÍSAŤ DO HISTÓRIE A GUINESSOVEJ KNIHY REKORDOV.

Korene nespokojnosti nášho národa

Udalosti, ktoré sa odohrali od pandémie, priniesli množstvo situácií, ktorým Slováci museli čeliť. Nasledovala energetická kríza, vojna na Ukrajine, inflácia, zvyšovanie úrokových sadzieb, pomalší rast platov, zvýšenie DPH a pokus o atentát na predsedu vlády. Tieto skutočnosti spôsobili vo veľkej časti spoločnosti oprávnený pocit neporiadku a hľadanie možných východísk.

Podľa údajov projektu V-DEM je Slovensko treťou najpolarizovanejšou krajinou v Európe. Korene polarizácie na Slovensku sú sčasti spojené s komplikovanou históriou Slovenska, korupciou a menej civilizovanou rétorikou politických elít v poslednom období. Protichodné názory vyvolali strach a neistotu, vybudovala sa nenávisť. Obyvatelia sa začali cítiť bezmocní a frustrovaní, domácnosti začali opatrnejšie nakupovať a všetci sa pripravujú na nárast cien tovarov a služieb.

2
zdroj: Andy Winson

Následky polarizácie, ktorým čelíme

Vysoká polarizácia spoločnosti negatívne dopadá na duševné zdravie populácie, zvyšuje stres, poškodzuje vzťahy a v horšom prípade rozdeľuje rodiny. Okrem toho znižuje dôveru a posilňuje rodinkárstvo, keďže ľudia v prostredí nízkej dôvery majú tendenciu veriť iba svojim najbližším. To následne oslabuje štátne inštitúcie a spoločnosť ako celok.

Odkedy sa aj kvôli Covidu polarizuje spoločnosť, na sociálnych sieťach sa zvyšuje spoločenské pnutie. Svoju rolu zohráva beztrestnosť anonymných prispievateľov. Ľudia sa správajú horšie, ako by sa správali za normálnych okolností a sociálne siete im poskytujú priestor na konfrontácie s ostatnými výrazne odlišnými ľuďmi, ktorých by v reálnom živote nikdy nestretli. Silnou zbraňou sociálnych médií sú algoritmy, ktoré maximalizujú zapojenie používateľov šíriacich šokujúci pohoršujúci alebo provokačný obsah.

3
zdroj: Andy Winson

Odporúčania, ako ťažkú spoločenskú situáciu zvládnuť

Počet Slovákov, ktorí veria, že spoločenskú zmenu možno dosiahnuť reformami a kompromismi sa znižuje a zvyšuje sa podiel obyvateľov presvedčených, že na dosiahnutie želanej zmeny sú potrebné radikálne riešenia. Ide o alarmujúci nárast nedôvery v schopnosť politického zriadenia riešiť problémy spoločnosti.

“Ak chceme vytvoriť lepšiu budúcnosť, musíme začať na nej pracovať už dnes. Každý z nás môže prispieť k zmene tým, že sa stane lepším človekom – láskavejším, silnejším, zodpovednejším. A keď sa nás zmení dostatočne veľa, zmeníme aj našu krajinu,” konštatuje medzinárodný transformačný líder Andy Winson.

Na depolarizáciu spoločnosti sú známe rôzne odporúčania ako podporovať medziľudský kontakt, spoznať perspektívu druhých, pracovať na skutočných zdrojoch krívd, ísť príkladom… Existujú rôzne úpravy správania a možnosti sebarozvoja, ktoré môže urobiť každý sám a tým sa zapojiť do kolektívnej zmeny.

4
zdroj: Andy Winson

Výzva SPOLU PRE SLOVENSKO má potenciál pozitívnej zmeny

V demokracii je diskusia nástrojom nenásilného riešenia konfliktov a keďže tá medzi ľuďmi prestala fungovať, dostali sme sa tak do špirály napätia. Medzinárodnému transformačnému lídrovi Andy Winsonovi sa spolu s jeho tímom Akadémie Andyho Winsona podarilo presadiť myšlienku spoločenskej výzvy, ktorá má za cieľ pozdvihnúť náladu Slovákov a zvýšiť úroveň šťastia vo všetkých oblastiach života sériou vysielaní, videí a úloh, ktoré sú pre ľudí zDARma.

Výzva SPOLU PRE SLOVENSKO trvá 25 dní a nie je konečným stavom, ale procesom, ktorý pokračuje ďalej. “Jej úspešnosť závisí od angažovanosti a participácie každého jednotlivca. Len spoločne to dokážeme prekonať – každodennými rozhodnutiami, činmi a postojmi,” tvrdí autor spoločenskej výzvy, CEO Akadémie Andyho Winsona Jerguš Holéczy.

5
zdroj: Andy Winson

“Účastníci výzvy na začiatku vypĺňajú barometer šťastia, ktorého výsledky budú zverejnené po ukončení výzvy,” vysvetľuje transformačný líder Andy Winson.

Na tréningu 25 h k úspechu účastníci zažijú veľa zábavy, užijú si koncerty českých a slovenských populárnych spevákov a inšpirujú sa príbehmi úspešných. „Tento tréning bude ako mentálna aj fyzická posilňovňa, ktorá v každom účastníkovi prebudí odvahu, odolnosť a schopnosť zvládnuť akékoľvek výzvy,“ dopĺňa transformačný líder Andy Winson.

SPOLU PRE SLOVENSKO predstavuje spoločenskú výzvu, aby sme sa zjednotili pre lepší život na Slovensku. Zmyslom je, aby došlo k pozitívnej zmene u čo najväčšieho počtu ľudí a docieliť, že sa tu budeme mať lepšie a spokojnejšie a budeme si navzájom oporou. 25 hodín k úspechu je tréning pre všetkých, ktorí túžia prebrať kontrolu nad svojím životom a získať potrebnú energiu a motiváciu pre dosiahnutie svojich cieľov v nasledujúcom roku. Ústrednou myšlienkou týchto iniciatív je: Zmeníme najprv seba a potom zmeníme aj naše Slovensko. Celým týmto procesom ľudí prevedie uznávaný transformačný líder Andy Winson.

6
zdroj: Andy Winson

Najnovšie videá

Trendové videá