Skupina Slovákov si prilepší. Sociálna poisťovňa zvyšuje sumu populárnej dávky

  • Hodnota bodu pre úrazovú dávku sa v tomto roku zvýšila na 30,48 eura
  • Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne
Na snímke sú eurobankovky a Sociálna poisťovňa
Ilustračné foto: Unsplash/Bermix Studio, TASR/Jaroslav Novák
  • Hodnota bodu pre úrazovú dávku sa v tomto roku zvýšila na 30,48 eura
  • Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne

Tento rok je hodnota bodu, ktorá slúži na výpočet úrazových dávok, stanovená na 30,48 eura. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast o 1,88 eura. TASR o tom informoval v utorok hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

„Hodnota bodu je dôležitá pri určení sumy úrazových dávok náhrada za bolesť a za sťaženie spoločenského uplatnenia. Pri ich výpočte sa vychádza z bodového ohodnotenia v lekárskom posudku a zo sumy na jeden bod,“ vysvetlili zástupcovia Sociálnej poisťovne.

Hodnotu jedného bodu stanovuje opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR. Pri jej výpočte sa vychádza z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za kalendárny rok predchádzajúceho roku, v ktorom vznikol nárok na náhradu. Túto mzdu určuje Štatistický úrad SR. Za minulý rok dosiahla priemerná mzda 1 524 eur, pričom hodnota jedného bodu predstavuje 2 % z tejto sumy.

Náhrada za bolesť

Nová hodnota bodu platná pre tento rok sa využije iba pri náhradách za bolesť a za sťaženie spoločenského uplatnenia, ak poškodenému zamestnancovi vznikol nárok na tieto dávky po 31. decembri 2024, a to výlučne v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Sociálna poisťovňa za január a február 2025 vyplatila spolu 1 189 dávok náhrady za bolesť a za sťaženie spoločenského uplatnenia. V priemere išlo o 595 dávok mesačne, pričom priemerná výška jednej dávky dosiahla 2 057,96 eura.

Za častý prešľap Slovákov hrozia astronomické sankcie

Jar nie je len obdobím prebúdzajúcej sa prírody a stúpajúcich teplôt, ale prináša so sebou aj jarnú únavu a zdravotné ťažkosti. U niektorých ľudí sa v tomto období môžu zhoršiť chronické ochorenia, ako sú sezónne alergie, priedušková astma či autoimunitné poruchy. Výsledkom býva aj častejšia potreba práceneschopnosti a pobytu na PN.

V prípade práceneschopnosti poskytuje Sociálna poisťovňa nemocenské dávky v súlade so zákonom o sociálnom poistení. Dôležité však je, aby poistenec počas PN dôsledne dodržiaval predpísaný liečebný režim. V prípade jeho porušenia mu totiž môže hroziť vysoká pokuta, ktorá môže dosahovať aj výrazné sumy.

Zamestnanci aj živnostníci, ktorí sú uznaní za dočasne práceneschopných, by sa preto mali riadiť odporúčaniami svojho ošetrujúceho lekára, ktoré vychádzajú z ich aktuálneho zdravotného stavu.

„Liečebný režim závisí od povahy ochorenia. To znamená, že poistenec nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, na ktorú bol uznaný dočasne práceneschopným, musí dodržiavať čas povolených vychádzok, pri niektorých ochoreniach musí ležať, nesmie fajčiť a požívať alkoholické nápoje alebo sa nesmie zdržiavať v pohostinských zariadeniach a v určený deň sa musí dostaviť na kontrolnú prehliadku k ošetrujúcemu lekárovi,“ píše sa na webe Sociálnej poisťovne.

Pokuta takmer 17 000 eur

Ako sme informovali, Sociálna poisťovňa má oprávnenie kontrolovať, či poistenec počas doby práceneschopnosti dodržiava predpísaný liečebný režim. Kontrola môže byť vykonaná na základe podnetu od ošetrujúceho lekára, posudkového lekára, zamestnávateľa, alebo aj inej fyzickej či právnickej osoby.

V prípade, že kontrolór počas návštevy nezastihne poistenca doma, zanechá mu v poštovej schránke oznámenie o vykonaní kontroly. Poistenec je následne povinný obrátiť sa na príslušný útvar lekárskej posudkovej činnosti a poskytnúť vysvetlenie svojej neprítomnosti v čase práceneschopnosti. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Podľa portálu Humanet môže byť poistencovi, ktorý nesplní zákonom stanovené povinnosti a tým znemožní alebo výrazne sťaží vykonanie kontroly, uložená pokuta vo výške od 100 až do 16 596,96 eura. Medzi najčastejšie prekážky kontroly patrí neohlásená zmena adresy, nefunkčný zvonček či voľne pustený pes, ktorý bráni prístupu na pozemok.

V prípadoch porušenia liečebného režimu Sociálna poisťovňa zvyčajne udeľuje pokutu vo výške 100 eur. Pri opakovanom porušení sa však táto suma môže zvýšiť až na 170 eur. Okrem finančnej sankcie môže poistenec prísť aj o nárok na náhradu príjmu a vyplácanie nemocenských dávok.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: TASR, Sociálna poisťovňa, Archív Startitup, Humanet

Najnovšie videá

Trendové videá