Skupine Slovákov štát odpustí odvody. Zisti, či patríš medzi nich
- Obdobie uplatňovania si odvodovej úľavy pre potravinárov sa má predĺžiť do 30. júna
- Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení
- Obdobie uplatňovania si odvodovej úľavy pre potravinárov sa má predĺžiť do 30. júna
- Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení
Dobré správy. Obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre potravinárov sa predĺži do 30. júna 2024. Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť, sa tiež môže rozšíriť.
Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v stredu do druhého čítania. Rokujú o ňom v skrátenom legislatívnom konaní, píše TASR.
Odpustené odvody pre väčší okruh potravinárov
Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa mal rozšíriť o oblasti vinohradníctva, zeleninárstva, ovocinárstva či o chov hospodárskych zvierat s rastlinnou výrobou. Na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore sa daňová úľava mala uplatňovať od 1. februára, parlament však nestihol návrh dovtedy prerokovať.
Zamestnávatelia v poľnohospodárskom a potravinárskom priemysle mali od 1. augusta minulého roka do 31. januára tohto roka odpustené odvody najviac v sume 700 eur za každého zamestnanca. Po schválení novely by sa mal tento termín predĺžiť. Išlo by o sumu najviac 750 eur mesačne za každého zamestnanca, čiže vo výške minimálnej mzdy platnej v roku 2024.
„Približne 60 % celkových nákladov v sektore ovocinárstva je vynakladaných práve na mzdy pre zamestnancov. V zeleninárstve predstavujú náklady na mzdy približne 20 % a vo vinohradníctve je to okolo 30 %,“ uviedol rezort práce v dôvodovej správe.
Podporením uvedených sektorov sa má zvýšiť ich konkurencieschopnosť a miera sebestačnosti, ktorá napríklad v rámci produkcie ovocia mierneho pásma klesla na Slovensku v roku 2022 na úroveň 30,5 %. Má sa tiež udržať akvakultúra, produkcia ovocia, zeleniny, viniča, ktoré sú už v súčasnosti podľa rezortu práce na nízkej úrovni.
Problematika odpustenia odvodov po schválení novely zákona podliehala v auguste minulého roka ešte schvaľovaciemu procesu Európskej komisie (EK). V septembri minulého roka následne EK schválila schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur. Od rozhodnutia EK závisel postup, akým Sociálna poisťovňa (SP) bola povinná implementovať legislatívnu úpravu.
Minister Takáč chce zaviesť kvóty na domáce potraviny ako „iné štáty EÚ“
Ako sme ťa nedávno informovali, minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) tvrdí, že zmenou ústavy môžeme mať na pultoch viac slovenských výrobkov. Podľa Takáča už niekoľko krajín Európskej únie potravinové kvóty má. Podľa obchodníkov žiadna takáto krajina neexistuje.
V relácii Štúdio 24 televízie JOJ Richard Takáč povedal, že niektoré krajiny EÚ majú v ústave definovaný percentuálny podiel predaja domácich produktov v obchodných reťazcoch. Keď sa o to však pokúsili obyčajným zákonom v Česku a Rumunsku, zasiahla Európska komisia, informoval portál euractiv.sk.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč od nástupu do funkcie hovorí o potrebe zvýšiť podiel slovenských potravín na pultoch obchodov. Nedávno naznačil, že by to mohol docieliť zmenou ústavy.
V relácii Štúdio 24 sa tiež pýtal opozičného poslanca Alojza Hlinu (SaS), či budú za takýto návrh hlasovať. Hlina o tom, či je vôbec niečo také možné, pochyboval. Minister následne ihneď dodal, že už k tejto veci chystajú legislatívy a zbierajú dáta z Európskej únie.
Portál euractiv.sk sa snažil informácie overiť priamo u ministerstva. Na to, o akých krajinách Takáč hovoril a či pripravuje návrh zmeny ústavy alebo iného zákona, ministerstvo neodpovedalo.
Takéto potravinové kvóty však žiadna krajina v EÚ nemá. Potvrdil to aj predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič. „Podľa našich informácií neexistuje krajina v EÚ, ktorá by mala v Ústave definovaný povinný podiel predaja výrobkov podľa ich pôvodu,“ uviedol pre euractiv.sk.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TASR, Euractiv, Archív Startitup