Skúsený britský generál predpovedá, kedy sa skončí vojna na Ukrajine. Najskôr treba urobiť jeden krok
- Britský generál vo výslužbe Richard Barrons hovorí, že ukrajinská protiofenzíva ukazuje, že Rusov je možné poraziť
- Potrvá to však dlhšie, ako by sme chceli
- Britský generál vo výslužbe Richard Barrons hovorí, že ukrajinská protiofenzíva ukazuje, že Rusov je možné poraziť
- Potrvá to však dlhšie, ako by sme chceli
Otázka, kedy sa skončí vojna na Ukrajine, trápi bežných ľudí, ale aj vojenských analytikov a bývalých vojenských profesionálov neustále.
Počas rok a pol trvajúcej nevyprovokovanej ruskej agresie na Ukrajine sme boli svedkami viacerých predpovedí. Napríklad americký generál vo výslužbe Ben Hodges tvrdil, že Ukrajinci by už tento rok mohli získať späť Krym.
Ďalší americký generál John Allen nám v rozhovore povedal, že Krym získajú Ukrajinci, pravdepodobne, v procese mierového vyjednávania. Neveril, že súčasná protiofenzíva v tomto roku bude stačiť na ukončenie vojny. Uviedol, že zrejme bude potrebných viac takýchto protiofenzív.
Podobný názor zastáva aj skúsený britský generál vo výslužbe Richard Barrons, ktorý pre Financial Times uviedol, že vojna môže potrvať do roku 2024 alebo 2025.
„Súčasná protiofenzíva Ukrajiny nevytlačí Rusko z (okupovaného územia) – popravde to nikto nečakal. Je tiež nepravdepodobné, že sa okupované územia pred príchodom zimy zmenšia na polovicu,“ uviedol Barrons.
Generál v rokoch 2013 – 2016 velil Strategickému veliteľstvu Spojeného kráľovstva, viackrát sa zúčastnil misií v Afganistane a Iraku, kde zastával vysoké posty v rámci velenia v operáciách Severoatlantickej aliancie (NATO).
„Pomalý pokrok dosiahnutý toto leto ukazuje, že poraziť dobre pripravenú konvenčnú obranu na bojisku môže byť jednou z najťažších operácií vojny, ale nie je to nemožné,“ vysvetlil generál.
Potrebné je oslabiť Rusov
Pripomenul, že ukrajinským vojakom sa ešte len teraz podarilo prelomiť prvú ruskú obrannú líniu pri obci Robytne na juhu Ukrajiny. V súčasnosti upevňujú svoje pozície a pokúšajú sa prejsť ďalšími zamínovanými poľami, ktoré oddeľujú Ukrajincov od druhej obrannej línie.
Barrons uviedol, že cieľom ukrajinskej armády je preťať pozemný most na Krym. Generál odhaduje, že pokrok v ukrajinskom snažení môže prísť budúci rok. Konečné víťazstvo ale podľa neho môže prísť až v roku 2050.
Potrebné preto bude učiniť nasledujúce kroky, aby Rusi nemohli prezbrojiť, načerpať sily a znova zaútočiť na ukrajinské pozície.
„Ukrajina musí systematicky oslabovať vojenskú kontrolu Ruska nad okupovanými územiami do roku 2024 a neskôr. Dôležité je ničenie delostrelectva, rovnako ako útoky na ciele hlbšie v tyle okupovanej časti Ukrajiny,“ uviedol generál.
Podľa niektorých analytikov Ukrajinci presedlali práve na taktiku opotrebovávacej vojny. Rusov sa snažia vyčerpať systematickými útokmi na logistiku a zásobovanie ruskej armády, a to v rámci okupovaných území, ako aj v Rusku.
Generál predpokladá, že takéto útoky by mohli oslabiť už tak slabú morálku ruských jednotiek a záloh. „Ak je už morálka ruskej armády zlá, určite sa to ešte zhorší,“ povedal.
Rusko je možné poraziť, bude to ale trvať dlhšie, ako sme čakali, priznáva
Barrons uvádza, že Ukrajinci by sa mali zamerať aj na ruskú Čiernomorskú flotilu. Tá hrá od začiatku vojny významnú úlohu pri útokoch na ukrajinské územie.
Rusi útočia na ukrajinské ciele napríklad s protilodnými raketami Kalibr. Pomocou plavidiel tiež uskutočňujú námornú blokádu ukrajinských prístavov, čím ohrozujú potravinovú bezpečnosť a stabilitu celej planéty. Ukrajinci totiž patria k najväčším exportérom potravín na svete. Ukrajinci neustále útočia na flotilu a od začiatku vojny sa im podarilo niektoré plavidlá potopiť.
„Cieľom je zničiť ruské vojenské spôsobilosti rýchlejšie, než sa dajú nahradiť, čím sa stanú neschopnými odolať silnejšej budúcej ukrajinskej ofenzíve,“ vysvetlil generál.
Britský generál pripomína, že víťazstvo Ukrajiny nie je dôležité len pre prežitie nášho východného suseda, ale aj pre globálnu stabilitu a mier.
„Toto víťazstvo je kľúčové nielen pre bezpečnosť NATO a jeho pokračujúce vzťahy s Ruskom, ale ovplyvní aj chuť Číny na vojenské výpady,“ uviedol.
Barrons tvrdí, že ak Západ chce, aby Ukrajina vyhrala, bude sa musieť „zapojiť do tvrdšej kampane“. To znamená, že je potrebné navýšiť produkciu munície a zbraní, aby Západ stíhal pokrývať potreby Ukrajiny.
„Súčasná protiofenzíva ukazuje, že Putinovu okupáciu možno poraziť. Bude to trvať dlhšie a bude to stáť viac, ako sme očakávali, ale samotná nádej nestačí,“ dodal.
Zdroje: Financial Times, archív Startitup