Skutočná elita Slovenska, ktorá nás previedla pandémiou. Poznáme laureátov Krištáľového krídla
- Tento ročník ceny Krištáľové krídlo bol výnimočný
- Už nominácia na toto ocenenie je cťou
- Tento ročník ceny Krištáľové krídlo bol výnimočný
- Už nominácia na toto ocenenie je cťou
Prestížne Krištáľové krídlo sa udeľuje každý rok najvýznamnejším osobnostiam Slovenska v oblasti vedy, kultúry, či športu. Z dôvodu pandémie koronavírusu sa musel galavečer 24. ročníka Krištáľového krídla viackrát presunúť. Napokon sa uskutočnil v historických priestoroch zámku Šimák v Pezinku a pod holým nebom.
Pandémia výrazne zasiahla aj do prípravy podujatia. „Stretnutia porôt sa nám podarili zorganizovať ešte v septembri, avšak termín galavečera sme museli presunúť. Bolo to náročné z organizačného hľadiska, keďže počas pandémie je náročné plánovať veci dopredu a situácia sa neustále menila. Zmena miesta a termínu nám však priniesla nové možnosti a vďaka tomu bude tento ročník iný ako predošlé, čo vnímame pozitívne“ dodáva Katarína Srkala, výkonná riaditeľka Krištáľového krídla.
Ocenenia v kategóriách
V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie si cenu odniesol režisér Peter Bebjak, známy okrem iného aj vďaka populárnym filmom Čiara či Trhlina. V roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala film Správa na Oscara. Veľký úspech zožal aj televíznou minisériou Herec, ktorá mu priniesla nomináciu na prestížnu cenu Prix Europa. Táto dramatická miniséria otvára tému morálnych rozhodnutí v živote mladého človeka s viacerými hendikepmi v období totality. Vďaka vynikajúcemu scenáru, réžii a hereckým výkonom nám miniséria Herec lepšie približuje túto ťažkú dobu.
V kategórii Filantropia bola ocenená Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Dlhodobo sa venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov. Svojou prácou denne pomáha ľudom s intelektuálnym znevýhodnením nájsť zmysel svojho života a uplatnenie v spoločnosti.
Pavol Jakubec dostal cenu v kategórii hospodárstvo. Stojí za známymi potravinárskymi firmami pod strechou koncernu IDC Holding, ktorý sa vyprofiloval ako jedna z najväčších a najstabilnejších potravinárskych firiem u nás, s medzinárodným dosahom. Napriek pandémii nemusel pristúpiť k prepúšťaniu kmeňových zamestnancov a ľuďom nikdy nemeškali výplaty.
Kategóriu medicína a veda suverénne vyhrali Pavol Čekan a Boris Klempa. Ocenení boli za významný príspevok v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku prostredníctvom vývoja série certifikovaných PCR testov na detekciu vírusu SARS-CoV-2, za aktívnu účasť v kontrole šírenia vírusu pomocou testovania a darovania testov pre spoločnosť a za významný podiel na odbornom informovaní verejnosti o problematike pandémie.
Jana Machatová a Peter Machata sú tvorcami autorského šperku od konca 90. rokov a odniesli si Krištáľové krídlo v kategórii umenie. Svoj profil si budujú aj v medzinárodných galériách vo Viedni alebo Pariži a Slovensko úspešne reprezentovali na najrenomovanejšom šperkárskom podujatí – Schmuck v Mníchove. Ich doménou je autorský šperk, médium s vitálnym a výrazne cezhraničným poľom pôsobenia- Jana Machatová ho vníma s presahom k obrazovým formuláciám, Peter Machata smeruje svoju šperkársku líniu po skulptulárno- digitálnej osi. Obaja fungujú v autonómnom móde, ale zároveň v interakciách detegujúcich spoločné naladenie na osobné i kolektívne pamäťové sondy.
Prvý slovenský olympijský medailista Michal Martikán vyhral kategóriu Šport. Je prvým mužom športovej histórie, ktorému sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou. V Sydney 2000 a Aténach 2004 bol strieborný, v Pekingu 2008 zlatý a v Londýne 2012 bronzový. Má rekordných 23 medailí z MS a 22 z ME. Stal sa z neho obrovský športový vzor. Od mája 2019 je predsedom Slovenskej asociácie olympionikov.
Kategóriu Inovácie a startupy ovládli bratia Hermanovci. Ich firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom “deep-tech” technológii k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Okrem diagnózy kardiovaskulárnych ochorení sa venujú aj automatizácii popisovania CT a MRI snímkov pomocou umelej inteligencie. Martin Herman pri preberaní ceny vyzval všetkých Slovákov, aby sa dali zaočkovať. „Inak tu budeme mať armageddon,“ vyhlásil.
Dlhodobo úspešná skladateľka Ľubica Čekovská sa stala laureátkou ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii hudba. Nomináciu si vyslúžila za svetovú premiéru novej opery Impresario Dotcom. Komickú operu na Goldoniho námet uviedli v skrátenej adaptovanej podobe 20. a 21. augusta 2020 v rámci Bregenzer Festtage. Nové operné dielo vzniklo z iniciatívy festivalu Bregenzer Festspiele, Slovenského národného divadla v Bratislave a nemeckého vydavateľa Baerenreiter Verlag-Kassel, ktorý patrí medzi najznámejších na svete a zároveň je aj súčasným vydavateľom Ľubice Čekovskej.
Je literárny vedec, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a prodekan Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Marián Andričík vyhral v kategórii publicistika a literatúra. Venuje sa prekladom prózy a poézie hlavne z anglickej a americkej literatúry. Nominovaný bol za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený „raj“ od Johna Miltona. Marián Andričík dokázal, že je majstrom prekladateľského triatlónu : má výbornú znalosť jazyka, imagináciu a zručnosť básnika a trpezlivosť tvorcu – remeselníka. Tento epos patrí k základnej výbave vyspelých kultúr. Prvýkrát vyšiel v slovenčine.
Krištáľové krídlo má aj dvoch laureátov mimoriadnej ceny.
Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. sa celoživotne venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, v posledných desaťročiach najmä témou autizmu, ktorá je v dnešnej dobe mimoriadne aktuálna, keďže výskyt tejto poruchy v poslednom období výrazne narastá. Prof. Ostatníková sa témou autizmu začala zaoberať prostredníctvom výskumu vplyvu pohlavných hormónov na kognitívne funkcie mozgu z pohľadu pohlavného dimorfizmu, keď začala tieto aspekty sledovať na deťoch a adolescentoch s mimoriadnym nadaním. Po rokoch jej výskumu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, vznikla vetva tejto vedeckej školy, ktorá sa zamerala na deti s poruchami autistického spektra (PAS). Prof. Ostatníková vytvorila multidisciplinárny tím, ktorý začal skúmať autizmus, najmä z pohľadu etiológie a možných súvislostí s pohlavnými hormónmi a genetickým pozadím ich metabolizmu, s poruchami trávenia a črevnej mikroflóry aj poruchami spánku a imunity.
Vysokoškolský profesor PhDr. Karol Horák, CSc. je slovenský prozaik, literárny a divadelný vedec, pedagóg, no predovšetkým jeden z významných súčasných slovenských dramatikov – jeho hry uviedli slovenské i zahraničné divadlá (SND Bratislava, DAB Nitra, Divadlo SNP Martin ŠD Košice, DJZ, DAD, DJGT Zvolen, Divadlá v Miskovci v Ústí nad Labem atď.). V jeho odbornej činnosti je evidentná literárnovedná aktivita, dlhodobo sa venoval slovenskej literatúre v medzivojnovom i povojnovom období minulého storočia. Pre divadelnú tvorbu K. Horáka je charakteristická aplikácia postupov z alternatívneho divadla do kontextu profesionálneho divadla 80.-90. rokov, čo tvorí jeden z umeleckých prínosov autora pre národnú divadelnú kultúru. Svedčia o tom úspešné uvedenia jeho parabolických hier Medzivojnový muž (1984), Cesta (1988), Skaza futbalu v meste K (1991). Jednu líniu jeho tvorby reprezentujú hry o významných osobnostiach slovenského národného hnutia – 19. stor. Ľ. Štúr, J. Kráľ. J. Záborský, S. B. Hroboň, napr. Evanjelium podľa Jonáša /Záborského/, 1987, Nebo peklo Kocúrkovo, 1995, Apokalypsa podľa J. /Kráľa/, 1994 a pod.