„Skutočné dno,“ odkazuje ukrajinský ombudsman. Šokoval ho nález v Chersone
- Ukrajinskí vyšetrovatelia objavili v Chersone otrasnú miestnosť
- Využívaná mala byť na mučenie detí
- Ukrajina označila praktiku za najhlbšie dno
- Ukrajinskí vyšetrovatelia objavili v Chersone otrasnú miestnosť
- Využívaná mala byť na mučenie detí
- Ukrajina označila praktiku za najhlbšie dno
Oslobodené mesto odhalilo hrôzu, ktorá sa stihla počas jeho okupácie udiať. Vyšetrovatelia v Chersone objavili miesto, ktoré popísali ako mučiareň. V nej mali údajne ruské jednotky zadržiavať a týrať ukrajinské deti. TASR o udalosti informuje na základe vyjadrení ukrajinského ombudsmana Dmytra Lubinca a správy denníka The Guardian.
Neľudské zaobchádzanie
Ruské tajné služby držali deti v takzvanej „detskej cele“, kde dostávali len trochu vody a takmer žiadne jedlo, dodal Lubinec s odvolaním sa na výpovede tamojších obyvateľov.
Z nich vyplýva, že tieto deti boli vystavené psychickému týraniu zo strany svojich ruských únoscov, ktorí im vraj povedali, že rodičia ich opustili a už sa nikdy nevrátia domov.
Lubinec podotkol, že jeden 14-ročný chlapec bol väznený a neskôr mučený len preto, že si odfotografoval nefunkčnú ruskú vojenskú techniku.
„Mučenie detí sme zaznamenali prvýkrát. Myslel som si, že po Buči a Irpini už nemôžeme siahnuť na hlbšie dno… Ale skutočné dno sme videli až v Chersone,“ uviedol ukrajinský ombudsman.
Britský denník pripomína, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť. Guardian navštívil inú „mučiareň“ v juhoukrajinskom Chersone, kde boli podľa tamojších zdrojov zadržiavaní, bití či mučení elektrickým prúdom desiatky mužov. Niektorých z nich ruskí vojaci zabili.
Každé jedno dieťa
Nekončí to však len deťmi v Chersone. Medzinárodné organizácie bijú na poplach i v prípade celej detskej populácie Ukrajiny.
Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine – teda skoro každé dieťa v krajine – je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil v stredu Detský fond OSN (UNICEF). TASR správu prevzala z denníka The Guardian.
Bez trvalého prístupu k elektrine sú deti na Ukrajine vystavené chladu a tme, pričom teploty vonku klesajú pod mínus 20 stupňov Celia, uviedla organizácia.
Množstvo škôl v krajine zničili alebo poškodili raketové útoky, čo tamojším deťom znemožňuje zúčastňovať sa aj na online vyučovaní, ktoré pre mnohé z nich predstavuje jediný spôsob prístupu k vzdelaniu.
Ako fyzické, tak aj mentálne
Deti tiež nemajú možnosť byť v kontakte s priateľmi a príbuznými, čo ohrozuje ich duševné zdravie. Výkonná riaditeľka UNICEF-u Catherine Russellová spresnila, že depresiou, úzkosťou, posttraumatickými stresovými poruchami a ďalšími poruchami duševného stavu je ohrozených približne 1,5 milióna detí na Ukrajine.
Chlad počas zimného obdobia v kombinácii s dôsledkami vojny na príjmy rodín, ako aj energetická a sociálno-ekonomická kríza bude podľa UNICEF-u predstavovať závažný problém pre 6,5 milióna ľudí vrátane 1,2 milióna detí, ktoré sú v súčasnosti vysídlené v rámci Ukrajiny.
Russellová v tejto súvislosti vyzvala na umožnenie „rýchleho a neobmedzeného“ prístupu k deťom a rodinám, ktoré potrebujú humanitárnu pomoc, bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. „Pravidlá vojny sú jasné – deti a základná civilná infraštruktúra nevyhnutná na prežitie civilistov musia byť chránené,“ upozornila.
Zdroj: TASR