SKVELÁ SPRÁVA: Firma zosnulého miliardára Petra Kellnera hlási prelomový úspech ich prípravku na boj s rakovinou
- Česká spoločnosť oznámila výsledky svojej štúdie prípravku SOT101 proti rakovine kože a obličiek
- U pacientov boli zaznamenané pozitívne účinky
- Česká spoločnosť oznámila výsledky svojej štúdie prípravku SOT101 proti rakovine kože a obličiek
- U pacientov boli zaznamenané pozitívne účinky
Sotio je biotechnologická spoločnosť vlastnená skupinou PPF, ktorej zakladateľom a majoritným akcionárom bol Petr Kellner. Kellner zahynul koncom marca 2021 pri nehode vrtuľníka na Aljaške. Medzinárodná investičná skupina PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike a vlastní aktíva vo výške 44 miliárd eur.
Spoločnosť Sotio, ktorú má PFF pod svojimi krídlami, najnovšie oznámila veľmi dobré správy pre onkologických pacientov.
Biotechnologická spoločnosť SOTIO Biotech v stredu oznámila priebežné výsledky prebiehajúcej klinickej štúdie s názvom AURELIO-03, ktorá sa zameriava na bezpečnosť a účinnosť jej lieku SOT101. U chorých bol zaznamenaný čiastočný ústup nádoru, ale aj dlhodobá stabilizácia ochorenia či úplné vymiznutie ložísk nádoru.
Výsledky prezentoval Dr. Stephane Champiat z parížskeho Ústavu onkológie Gustava Roussyho na najvýznamnejšej konferencii Americkej asociácie pre výskum rakoviny (ACCR).
Práve tu sa stretávajú odborníci z oblasti výskumu a vývoja nových metód liečby nádorových ochorení. Štúdia hodnotí okrem samostatného podávania SOT101 aj jeho kombináciu s humanizovanou monoklonálnou protilátkou (pembrolizumab) u pacientov s pokročilými nádormi. Ukázalo sa, že kombinácia týchto liekov bola prínosná u 12 z 16 pacientov.
„Výsledky prípravku SOT101 v kombinácii s pembrolizumabom aj jeho na jeseň prezentovaná účinnosť ako monoterapia preukazujú veľký potenciál interleukínu 15 v oblasti imunoonkológie,“ hovorí Dr. Stephane Champiat z Oddelenia vývoja liečiv Ústavu onkológie Gustava Roussyho a koordinujúci lekár klinickej štúdie AURELIO-03.
https://twitter.com/champiatMD/status/1514026889433788419
„Z jeho schopnosti posilňovať vrodenú aj adaptívnu imunitnú odpoveď organizmu na nádorové ochorenie by mohli do budúcnosti profitovať pacienti, ktorí nemajú iné liečebné možnosti. Osobne sa veľmi teším na pokrok v ďalších fázach klinického vývoja,“ tvrdí Champiat.
Dobrou správou je, že SOT101 bol aj v kombinácii dobre tolerovaný a väčšina nežiaducich účinkov nebola vážna. Na základe výsledkov štúdie bola tiež stanovená odporúčaná dávka pre ďalšiu klinickú štúdiu fázy dva.
„Nastavenie úrovne dávkovania pre klinickú štúdiu fázy 2 a preukázanie bezpečnosti a účinnosti v kombinácii s pembrolizumabom v štúdii AURELIO-03 boli pre Sotio kľúčovým klinickým míľnikom pri vývoji nášho prípravku SOT101,“ hovorí prof. Radek Špíšek, generálny riaditeľ spoločnosti Sotio.
Firma už minulý rok prezentovala predklinické údaje z výskumu a vývoja svojho lieku na rakovinu. Potvrdilo sa, že ich prípravok s názvom SOT102 má vďaka väzbe na bielkovinu nádejný potenciál eliminovať nádorové bunky pri karcinóme žalúdka a pankreasu.
Prípravok funguje na báze tzv. Antibody-drug conjugates (ADC). Tá umožňuje cielené dodanie vysoko účinnej chemoterapie pomocou protilátok rozpoznávajúcich bielkoviny špecifické pre nádorové bunky.
„SOT102 vykazuje schopnosť viazať sa výlučne na bielkovinu CLDN18.2 a účinne eliminovať nádorové bunky na zvieracích modeloch,“ informuje spoločnosť na svojom oficiálnom webe.
Prípravok eliminoval nádorové bunky u všetkých 10 testovaných myší s bunkami pacientov s karcinómami žalúdka, pankreasu, pečene, hrubého čreva a pľúc.
Testovanie u opíc a potkanov ukázalo, že aplikácia lieku SOT102 v terapeutických dávkach je živými organizmami dobre znášaná, a to bez významných vedľajších účinkov.
„Prípravky ADC sú veľkou nádejou pre budúcnosť liečby nádorových ochorení, ale doterajšie úspechy boli limitované nízkou stabilitou a krátkou dobou pôsobenia často sprevádzanú vážnymi vedľajšími účinkami,“ uviedol profesor Radek Spisek, generálny riaditeľ Sotio.
Firma Soti momentálne pôsobí v Európe, USA a Číne. Ich vlastné výrobné laboratória s osvedčením GMP (o správnej výrobnej praxi) sa nachádzajú v Prahe a Pekingu.
Laboratóriá v Prahe, ktoré patria k najväčším svojho druhu v Európe, vyrábajú a dodávajú prípravky na báze bunkovej imunoterapie pre klinické štúdie v Európe aj v USA. Laboratóriá v Pekingu zase vyrábajú prípravky na báze bunkovej terapie pre spoločné výskumné projekty s poprednými čínskymi nemocnicami.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: morningstar.com, sotio.com, PPF