Skvelá správa pre cestovateľov: Na obľúbený Gibraltár už nepotrebuješ pas, bude súčasťou Schengenu
- Aj keď na návštevu Londýna už budeš potrebovať pas, britský Gibraltár akoby ostával v únii
- Zmena pomôže nie len cestovnému ruchu, ale aj tisícom Španielom, ktorí tu denne chodia za prácou
- Aj keď na návštevu Londýna už budeš potrebovať pas, britský Gibraltár akoby ostával v únii
- Zmena pomôže nie len cestovnému ruchu, ale aj tisícom Španielom, ktorí tu denne chodia za prácou
Doslova koniec Európy, z ktorého za Gibraltárskym priesmykom voľným okom vidíš druhý svetový kontinent – Afriku. Naľavo máš Stredozemné more, na druhej strane sa už otvára obrovský Atlantický oceán.
Zaujímavá, a z geopolitického hľadiska priam kľúčová, poloha Gibraltáru je len jedným z dôvodov, prečo sem každoročne prichádzajú ľudia z celého sveta, vrátane množstva Slovákov. Stáť na konci Európy a pozerať sa na Afriku sa predsa nedá len tak hocikde. K tomu ešte možnosť okúpať sa v mori i v oceáne, nasať atmosféru Stredomoria či vidieť jediné žijúce opice v Európe.
Gibraltár patrí Veľkej Británii, hoci vždy bol tak trochu vlastným svetom, ani Británia, ani susedné Španielsko, proste mal akoby vždy trochu vlastný chod i život. A v novom roku to ešte potvrdí dohoda, ktorú Veľká Británia včera uzavrela so Španielskom.
Hoci do Anglicka už treba vďaka odchodu Veľkej Británie z EÚ cestovný pas, na Gibraltár, aj keď je britským územím, či postačí občiansky preukaz. „Plot padá, na Gibraltár sa budú vzťahovať pravidlá schengenského priestoru. Umožňuje to zrušenie kontrol medzi Gibraltárom a Španielskom,“ oznámila čerstvú novinku španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzalezová Layaová.
Pre Španielsko ide o obzvlášť dobrú správu. Gibraltár nie je pre nich len dovolenkovou destináciou – ako trebárs v našom prípade. Ale denne tu dochádza za prácou zhruba 15 000 Španielov, ktorým včerajšia dohoda výrazne uľahčí cestu do práce. Mimochodom, ide o polovicu pracovnej sily Gibraltáru, o ktorú by ani táto zámorská, britská oblasť určite nechcela prísť.
Krajiny dosiahli dohodu na poslednú chvíľu, keďže prechodné obdobie, počas ktorého Británia zostáva súčasťou jednotného trhu a colnej únie, sa končí už dnes o 24:00. Následne sa začne uplatňovať nová obchodná zmluva medzi EÚ a Britániou.
Bez spomínanej dohody, ktorú včera dosiahol Londýn a Madrid, by to aj pre Gibraltár znamenalo koniec slobodného pohybu ľudí a tovaru, čo by malo pre celú oblasť, všetky strany – Španielsko, Veľkú Britániu i samotný Gibraltár, nežiaduce ekonomické dôsledky.