SKVELÁ SPRÁVA: Slovensko dostane takmer 700-tisíc vakcín do konca júna. Rozhodla o tom EÚ

  • Po intenzívnych rokovaniach je rozhodnuté
  • Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín BioNTech/Pfizer
Pfizer vakcína
TASR/AP/Paul Sancya, Radovan Stoklasa
  • Po intenzívnych rokovaniach je rozhodnuté
  • Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín BioNTech/Pfizer

Ako informuje Úrad vlády, Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín BioNTech/Pfizer. Po intenzívnych rokovaniach bolo dnes  v EÚ  dohodnuté prerozdelenie dodatočných 10 miliónov vakcín BioNTech/Pfizer ešte počas druhého kvartálu tohto roka. Túto možnosť skoršej dodávky vyrokovala s výrobcom týchto vakcín predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. 

Dohodnuté prerozdelenie je veľmi dôležitý a mimoriadny prejav solidarity v EÚ v období, v ktorom každá členská krajina čelí tlaku na získanie  čo najviac vakcín pre svojich obyvateľov v náročnej a v mnohých krajinách aj zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii.

Časť z vakcín bude prerozdelená solidárne s niekoľkými členskými krajinami v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna (zaočkovanosť  v krajinách  EÚ sa mala pohybovať  od 31 % až do 90 %). Zvyšok vakcín sa prerozdelí štandardným systémom pro-rata, teda podľa počtu obyvateľov. Každý teda získa vakcíny navyše.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Dôvodov, prečo sú  také  výrazné rozdiely v počtoch zaočkovaných  ľudí  medzi krajinami EÚ,  je niekoľko: niektoré členské štáty vrátane Slovenska  stavili  najviac na vakcínu od AstraZenecy, a to najmä preto, že mala byť prvá dostupná na trhu, bola vyrobená na báze overeného spôsobu adenovírusu a zároveň bola podstatne jednoduchšia na logistiku v porovnaní s ostatnými vakcínami. Avšak, ako je známe, tá s dodávkami výrazne mešká.

V rozhodnutiach o portfóliu vakcín sa nepočítalo s tým, že by mohlo prísť k tak výraznému výpadku vakcín od jednej spoločnosti. Preto sme v tejto fáze rokovaní posilnili tím aj o ľudí so silnými vyjednávacími kvalitami, čo prispelo k tomu, že Slovensko v rokovaniach dosiahlo najlepší možný výsledok, “ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger. „Ďalšie kroky po oboznámení sa s touto situáciou sú už v kompetencii nového ministra zdravotníctva,“ doplnil premiér.

Slovensko nepatrilo medzi krajiny, ktoré verejne kritizovali systém pro-rata. Filozofia, v ktorej každá krajina má nárok na svoj podiel podľa počtu obyvateľov, je správna. „Riešenie sme ale hľadali v rámci rokovaní, pričom sme  predstavili  aj vlastný návrh prerozdelenia vakcín, v ktorom by spodná hranica zaočkovanosti bola minimálne na úrovni 50-52%,“ vysvetlil predseda vlády.

Výsledný kompromis túto logiku prijal a posúva mieru zaočkovanosti benefitujúcich krajín do konca júna na minimálne  45%. „Chcem oceniť aj prácu portugalského predsedníctva, ktoré sa veľmi snažilo nájsť priestor na dohodu ešte pred Veľkou nocou,“ uzavrel tému predseda vlády SR  Eduard Heger.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: vlada.gov.sk

Najnovšie videá

Trendové videá