Skvelé správy: Ceny zemného plynu v Európe klesajú. Zariadil to dôležitý faktor
- Teplé počasie, ktoré by malo podľa predpovedí vydržať aj na budúci týždeň, totiž obmedzilo dopyt a znížilo obavy z výpadkov
- Pozitívnym faktorom je aj veterné počasie

- Teplé počasie, ktoré by malo podľa predpovedí vydržať aj na budúci týždeň, totiž obmedzilo dopyt a znížilo obavy z výpadkov
- Pozitívnym faktorom je aj veterné počasie
Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe pokračujú v poklese. Teplé počasie, ktoré by malo podľa predpovedí vydržať aj na budúci týždeň, totiž obmedzilo dopyt a znížilo obavy z výpadkov. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Bloomberg a Reuters.
Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame sa v utorok predpoludním oslabil až o 6,5 %. Neskôr zmazal časť strát a o 10.23 h SEČ sa obchodoval nižšie o 4,2 % po 73,80 eura za megawatthodinu (MWh). V pondelok (2. 1.) jeho cena klesla na najnižšiu úroveň od februára 2022, ešte než Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
Mierne počasie zmiernilo obavy z výpadkov elektriny a prechodu na prídelový systém. Zásobníky v Európe zostávajú naplnené nad priemer na toto ročné obdobie. Teplé počasie dokonca umožnilo štátom EÚ, aby v uplynulých dňoch ukladali nadmerný plyn do zásobníkov. Podľa združenia Gas Infrastructure Europe (GIE) naplnenosť európskych zásobníkov predstavuje okolo 84 %, čo je výrazne nad 5-ročným priemerom 70 %. Nemecké zásobníky sú aktuálne naplnené dokonca na viac než 90 %.
Ďalším pozitívnym faktorom je veterné počasie, ktoré výrazne zvýšilo výrobu veternej elektriny. Očakáva sa, že v stredu (4. 1.) by sa mala produkcia elektriny z vetra v Nemecku pohybovať v blízkosti rekordných úrovní.
Nárast produkcie elektriny z vetra a návrat ďalších jadrových kapacít vo Francúzsku, čo viac než vykompenzovalo zvýšený dopyt, spôsobili, že v utorok takisto výrazne klesla ceny elektriny.
Cena referenčného TTF kontraktu od začiatku decembra padla približne o polovicu a zaznamenala rekordný pokles. Na historické maximum sa dostala počas leta, keď vyskočila až na 345 eur za MWh. Príčinou bolo vtedy zastavenie dodávok plynu z Ruska. Aj napriek aktuálnemu uvoľneniu na európskom trhu s plynom a výraznému poklesu sú ceny stále relatívne vysoké. Na porovnanie, v roku 2020 sa ceny na burze TTF pohybovali pod 20 eur za MWh.
Prvý plávajúci LNG terminál
V prístave Inkoo na juhu Fínska v stredu zakotvil prvý plávajúci terminál krajiny na skvapalnený zemný plyn (LNG). Podporné plavidlo Exemplar, dlhé 291 a široké 43 metrov, priplávalo do Baltského mora zo Španielska. Jeho kapacita je 68-tisíc ton LNG a v prevádzke by malo byť od začiatku roku 2023.
FSRU Exemplar zabezpečí dostupnosť zemného plynu vo Fínsku a nahradí dodávky, ktoré predtým dodávalo Rusko, uviedla fínska štátna spoločnosť Gasgrid Finland. Firma prenajala terminál na desať rokov za odhadovanú sumu 460 miliónov eur.
Plavidlo, ktoré vlastní americká spoločnosť Excelerate Energy, premení LNG na plyn, ktorý potom poputuje do fínskej siete na distribúciu. Terminál umožní dodávky aj do Estónska, Litvy a Lotyšska. Prostredníctvom plynovodu Balticconnector medzi Fínskom a Estónskom by mohol dodávať plyn aj Poľsku.
Ruský plynárenský gigant Gazprom prestal dodávať plyn do Fínska v máji po tom, čo Helsinki podľa neho odmietli platiť v rubľoch, čo vyžadoval ruský prezident od európskych krajín po napadnutí Ukrajiny.
Krok Gazpromu znamenal pravdepodobný koniec takmer 50-ročného dovážania zemného plynu do Fínska z Ruska. Zemný plyn v súčasnosti predstavuje len zhruba päť percent celkovej energetickej spotreby vo Fínsku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA